Japonya Gezgini

Tokyo Shinjuku ve Godzilla’nın Kafası

10.09.2018
652
Tokyo Shinjuku ve Godzilla’nın Kafası

Shinjuku, Tokyo’nun 23 şehrinden biridir. Ancak Tokyo Shinjuku denilince akla Shinjuku İstasyonundaki geniş eğlence, iş ve alışveriş bölgesi akla gelir. Ha bir de, Godzilla ve çok değerli kafasını da unutmamak gerekir.

Tokyo Shinjuku Godzilla'nın Kafası

Tokyo Shinjuku Godzilla’nın Kafası

Tokyo Shinjuku

Shinjuku İstasyonu, her gün ortalama 3.4 milyon yolcuya ev sahipliği yapan dünyanın en yoğun tren istasyonudur. JR Yamanote Hattı dahil olmak üzere toplam 16 demiryolu ve metro hatları ile hizmet vermektedir. Shinjuku ayrıca, Tokyo’nun uzun mesafeli hizmet veren otobüs garlarından biridir. Yani Tokyo’nun bilinen en büyük aktarım noktasıdır.

İstasyonun batısı, Tokyo’nun en yüksek binalarının çoğuna ev sahipliği yapan Shinjuku’nun gökdelen bölgesidir. Bunların arasında ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz Metropolis Hükümet Ofisi’nin ikiz kuleleri bulunmaktadır.

İstasyonun kuzeydoğusunda, Japonya’nın en büyük ve en çılgın bölgesi olan Kabukicho bulunur. Burası, mağazalar, yeraltı alışveriş merkezleri, elektronik mağazalar ve yenilenmiş Güney Terası da dahil olmak üzere Shinjuku İstasyonunu çevrelemektedir.

Tokyo Shinjuku Gökdelen Bölgesi

Shinjuku İstasyonu’nun batısında, Tokyo Büyükşehir Hükümet Binası, Keio Plaza, Hilton, Hyatt Regency ve Park Hyatt (Lost in Translation filminde yer alan) gibi önde gelen oteller de dahil olmak üzere çok sayıda gökdelen bulunmaktadır. Bazı gökdelenlerin zemin katlarında mağazalar ve restoranlar ve üst katlarında şehrin muhteşem manzarasına sahip ek restoranlar bulunur.

Tokyo Shinjuku Gökdelen Bölgesi

Tokyo Shinjuku Gökdelen Bölgesi

Tokyo Shinjuku Metropolis Hükümet Binası

Shinjuku’daki Tokyo Büyükşehir Hükümet Binası, Tokyo’nun ve ötesinin güzel panoramik manzarasını sunan serbest gözlem katıyla turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. 243 metre yüksekliğindeki binanın iki kulesi vardır ve her biri 202 metre yükseklikte bir gözlemevi barındırmaktadır. 2007 yılında Midtown Tower tarafından üstlenene kadar Tokyo’nun en yüksek binası olmuştur.

Elverişli hava koşulları altında, Fuji Dağı, Tokyo Skytree, Tokyo Kulesi ve Meiji Tapınağı gibi ünlü simge yapıları gözlemevlerinden görebilirsiniz. Her gözlemevinde bir kafe ve bir hediyelik eşya dükkanı vardır. Kuzey Gözlemevi, gecenin geç saatlerine kadar açık kalır ve şehrin gece manzaralarını yakalamak için popüler bir mekandır.

Kuleler ve çevredeki binalar Tokyo Büyükşehir Belediyesinin ofislerini ve toplantı salonlarını içerir. Bu nedenle ziyaretçiler, güvenlik önlemlerinin bir parçası olarak asansörlere binmeden önce çanta kontrollerine tabi tutulur.

İkinci El Telefonlardan Olimpiyat Madalyası Yapmak

Binanın zemin katında, Tokyo hakkında birçok bilgi içeren bir turizm danışma merkezi bulunmaktadır. Ayrıca, Japonya’daki diğer turistik yerler hakkında da bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca binanın altında Tokyo 2020 olimpiyatları için bir kampanya düzenleniyor. Kampanya kapsamında ikinci el telefon, diğer mobil ve elektronik cihazların bağışlanması isteniyor. Olimpiyat oyunlarında kullanılacak altın, gümüş ve bronz madalyaların üretiminde kullanılacak hammaddeyi bu bağışlanan cihazlardan yapacaklar. Kampanyanın ismi de “Hepimizin Madalyası”. Japonlar çevreye saygıyı bu kampanya ile bir kez daha göstermiş oluyor. Öz kaynakların nasıl tasarrufla kullanılması gerektiğinin de dersini vermiş oluyorlar.

Tokyo 2020 Olimpiyatları İçin Gerçekleştirilen Madalya Kampanyası

Tokyo 2020 Olimpiyatları İçin Gerçekleştirilen Madalya Kampanyası

Tokyo Shinjuku, gerçekten Japonya’nın başkenti Tokyo’da hemen herkesin yolunun bir şekilde kesiştiği yerlerden birisidir. Eğer Shinjuku tarafına gelirseniz elektronik mağazaları, alışveriş merkezlerini ve yüksek binaları görebilir ve hatta akşam Akihabara ile yarışacak şekilde bir ışıklandırmaya sahip hareketli bölgeleriyle gecenize renk katabilirsiniz. Sizler için kısa bir Tokyo Shinjuku turu yaptığım videomu da aşağıdan izleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Japonya Gezgini © 2018 - Dijital Reklam Ajansı We Dijital