Japonya Gezgini

Japonya’nın ve Dünyanın En Uzun Köprüsü; Akashi Kaikyo Köprüsü

01.09.2018
639
Japonya’nın ve Dünyanın En Uzun Köprüsü; Akashi Kaikyo Köprüsü

Akashi Kaikyo Köprüsü, neredeyse dört kilometre uzunluğunda, dünyanın en uzun asma köprüsüdür. 1998 yılında açılan köprü, Akashi Boğazı’nın (Akashi Kaikyo) üzerinde bulunur. Kobe ve Awaji Adalarını birbirine bağlarken, Shunoku ile Honshu’ya bağlanan üç otobandan biri olan Kobe-Awaji-Naruto otoyolunun da bir parçasıdır.

Akashi Kaiko Köprüsü Ve Sahil Yolu

Akashi Kaiko Köprüsü Ve Sahil Yolu

 

Akashi Kaikyo Köprüsü

Akashi Kaikyo Köprüsü, Kobe ve Awaji adasını Akashi Boğazı boyunca birbirine bağlayan bir feribot servisinin yerini aldı. Feribot hizmeti, boğazı sallayan sık fırtınalara karşı savunmasız kaldı ve bunun sonucunda köprünün yapımı 1980’lerin sonunda başladı.

Akashi Kaikyo Köprüsünün Kobe tarafında bulunan sergi merkezi, köprünün planlanması, inşası ve dünyanın dört bir yanındaki diğer asma köprüler hakkında detaylı bilgiler (japonca) sunmaktadır.

Maiko Deniz Gezinti Yolu, denizin yaklaşık 50 metre üstünde bulunan gözlemevi koridorlarından oluşmaktadır. Köprünün dibinden (Kobe tarafı) asansörle erişilen koridorlar, köprünün iç mekanı, Akashi Boğazı ve Osaka Körfezi’nin ilginç manzaralarını sunmaktadır.

Dünyanın En Uzun Asma Köprüsü

Dünyanın En Uzun Asma Köprüsü

Dünyanın En Uzun Asma Köprüsü

Yaklaşık dört kilometre uzunluğunda, Akashi Kaikyo Köprüsü dünyanın en uzun asma köprüsüdür. Köprü, Kobe kentini Awaji Adası’na bağlamaktadır ve Kobe-Awaji-Naruto Otoyolu’nun bir parçası olarak Şikoku adasına giden bağlantılar sağlamaktadır. 300 metre uzunluğundaki kulelerin tepesindeki gözetleme yeri ile ilgi çekicidir.

Maiko Sahil Yolu

Maiko Sahil Yolu

Akashi Kaikyo Köprüsüne Nasıl Gidilir

Köprü, JR Sanyo Hattı üzerindeki Maiko İstasyonu’na kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Kobe tarafındaki köprünün altında, devasa köprünün yanı sıra Akashi Boğazı ve Osaka Körfezi’nin manzarasını sunan Maiko Deniz Gezinti Yoluna da ulaşabilirsiniz.

Köprüde özel bir gün geçirmek için, Bridge World adlı bir şirket tarafından rehberli turlardan birine katılabilirsiniz.  Bu turlar, köprünün 300 metre yüksekliğindeki kulelerin tepesine tırmanmanıza ve genellikle halkla sınırlı olan köprü alanlarına erişim sağlamanıza olanak tanır.

Akashi Kaikyo Köprüsü

Akashi Kaikyo Köprüsü

Akashi Kaikyo Köprüsünde Özel Işıklandırma

Köprünün, ulusal bayramlar ve diğer etkinlikler için aydınlatma amacıyla kullanılan 1.800 civarında ışığı vardır ve körfezden görülebilen muhteşem bir ışık gösterisi oluşturur.

Sahilden Akashi Kaikyo Köprüsü'ne Bir Bakış

Sahilden Akashi Kaikyo Köprüsü’ne Bir Bakış

Eğer Kobe tarafına yolunuz düşerse trenle rahatlıkla ulaşabileceğiniz Akashi Kaikyo Köprüsü ve muhteşem manzarasını bir deneyimleyin derim. Köprü teknolojisinde lider olan Japonya’da park ve bahçeler dışında görülecek birçok yapı var. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Japonya Gezgini © 2018 - Dijital Reklam Ajansı We Dijital