Japonya Gezgini

Japonya’nın Tapınak Şehri Kyoto

Japonya’nın Tapınak Şehri Kyoto

KYOTO

Japonlar arasında bir numara olan Kyoto, doğasıyla, sakin yapısıyla, eskiyle yeniyi birarada bulundurmasıyla ve yürüyerek rahatlıkla gezilebilecek bir şehir oluşuyla gönüllere yer etmiş harika bir şehirdir. Japonya’nın tapınak şehri olarak nitelendirilen Kyoto, ‘Arukumachi’ yani Japonya’nın yürüyerek gezilen şehri olarak da tanımlanır.

794 yılından 1868’e kadar başkent ve imparatorun ikamet ettiği şehir olan Kyoto, günümüzde 1,4 milyon nüfusuyla Japonya’nın 7. Büyük şehridir. Birçok savaşta yıkılan Kyoto, tarihsel dokusu sebebiyle savaş yıllarında atom bombasının hedefinde olmamış ve tarihi yapısını ve doğal güzelliklerini korumayı kıl payı başarmıştır. Gelin, Japonya’nın tapınak şehri Kyoto’nun en çok turist çeken noktalarını kısaca tanıyalım.

Kyoto’yu Tanıyalım

Nijo kalesi 1603 yılında inşa edilmiş olup 1867 yılından sonra imparatorluk sarayı olarak kullanılmaya başlamıştır. 1994 yılında UNESCO dünya mirası listesine alınan kale, bir Japon kale mimarisi tarzı olan su dolu hendek ve taş duvarlarla çevrilidir.

Şehrin merkezinde geniş bir park ve bahçeye sahip, şehri sadeliğiyle temsil eden Kyoto İmparatorluk Sarayı, 1868 yılına kadar imparator ve ailesi tarafından kullanılmıştır. Burayı ziyaret etmek ücretsizdir, ancak sabah saat 10:00 veya öğleden sonra 14:00 turlarından 20 dakika önce pasaportunuzla başvuru yapmanız gerekir. Aynı şekilde Katsura İmparatorluk Villası ile Shugakuin İmparatorluk Villası ziyaretleri içinde İmparatorluk Saray Teşkilatından izin belgesi alınması gerekiyor.

Nishiki Market

Beş blok boyunca uzanan bir sokak düşünün. Bizdeki kapalı çarşıya benziyor. İçinde yüzlerce dükkan ve restoran var. Diğer adıyla Kyoto’nun mutfağı olarak bilinen Nishiki Market geleneksel Japon mutfağına özgü herşeyi bulabileceğiniz bir pazar yeridir. Taze balıklardan, mutfak araç gereçlerine kadar, sezonluk gıdalardan tutun Japon tatlılarına ve tabi suşi’ye kadar Japon mutfağından düzinelerce numune bulabileceğiniz bir yerdir. Kyoto’da iseniz, burayı gezmeden gitmeyin!

kyoto

Kiyomizu Tapınağı Akşam Işıklandırılmış Görüntüsü ile Kyoto Manzarası

Japonya’nın Tapınak Şehri Kyoto

Kyoto’nun doğusu yani ‘Higashiyama’ heyecan verici birçok tapınakla süslenmiştir. Bunların en başında gelen dünya mirasına girmiş Kiyomizudera tapınağı, Kyoto’nun doğu cephesinden güzel bir manzarayı bizlere sunmaktadır. Eski bir budizm okulu olan bu tapınak, tahtadan bir balkon ve harika sakura ve akçaağaç manzarasıyla bahar aylarının gözdesi ve şehrin en çok ziyaret edilen ve kendinden söz ettiren yerleri arasındadır. Kiyomizudera ve Yasaka mabedi arasındaki tarihi dar sokaklar, küçük dükkanlarla çevrelenmiş ve gece-gündüz yoğunluğunu korumaktadır. Buradaki tarihi evlerde konaklayabilir ya da bir çay evinden yeşil çay yudumlayabilirsiniz. Kyoto ile özdeş yatsuhashi tatlısını da tatmayı sakın unutmayın!

Higashiyama’daki bu dar sokakları gezerek yarım gününüzü eğlenerek geçirmeniz mümkün. Yaklaşık 2 kilometrelik yürüyüş alanında birçok tapınak, bahçeler, alışveriş yapabileceğiniz dükkanlar ve kafeler bulunmaktadır. Eğer yürümeyi seviyorsanız, Yasaka mabedinden başlayarak Chionin, Shorenin tapınaklarını ve Heian Mabedini görebilir, Nanzenji tapınağı ziyareti sonrası filozof yolu olarak bilinen ve özellikle Sakura (kiraz) ağaçlarının açtığı dönemde muhteşem bir görüntüye bürünen bu yoldan yürüyerek Ginkakuji adlı gümüş tapınağa varabilirsiniz. İnanın bu kadar harika bahçeler ve doğal güzelliklere bürünmüş tapınakları görünce yorgunluğunuzu unutacak ve Kyoto’nun tadını çıkarmaya devam edeceksiniz.

Ginkakuji tapınağı, aynı Kiyomizudera tapınağında olduğu gibi küçük bir çarşı yeri havasında sağlı sollu dükkanlarla çevrili hafif bir yokuş sonunda varılan bir mabettir. İsminin anlamı ise gümüş mabettir. Mabet, ‘Kinkakuji’ yani altın mabetten esinlenerek yapılmıştır ancak gümüş kaplı değildir. Ginkakuji kurulduğu yıllarda doğu Kyoto’nun bir kültür merkezi halini almış ve bunu tüm ülkeye aksettirmiş bir yerdir. Burada çay seremonileri, çiçek düzenleme sanatı (ikebana), noh tiyatrosu, şiir, bahçe düzenleme ve mimari çalışmalar yapılmıştır.

Japonya'nın Tapınak Şehri Kyoto

Ginkakuji Tapınağı (Gümüş Mabet)

Günümüzde ise avlusunda sade bir taş bahçesine sahip ve görülmeye değer Kyoto manzarası eşliğinde bir deneyim yaşayacağınız turistik bir gezi alanıdır.

Kyoto’nun Tori Geçidi

Şimdi ise Kyoto’nun kuzeyinden güneyine iniyor, bir Şinto tapınağına konuk oluyoruz. Fushimi İnari Tapınağı binlerce ‘tori’ yani kemerli geçitten oluşan ve harika bir görüntü oluşturan esrarengiz bir tapınaktır. Bu kemerli geçitlerden geçerken kendinizi farklı bir alemde gibi hissedecek ve yolun sonunda İnari tepesine vardığınızda dönmek istemeyeceksiniz.

Japonya'nın Tapınak Şehri Kyoto

Fushimi İnari Tapınağında Tori adlı kapılardan geçerken

Fushimi İnari Tapınağına yürüme mesafesinde bir Zen tapınağı olan Tofukuji, Kyoto’nun güneydoğusunda harika sonbahar renklerinin izlenebildiği noktaların en başında gelir. Tofukuji tapınağı, sonbaharda Japonya’nın heryerinden yerli turist akınına uğrar.

Japonya’nın Sonbahar Manzaraları

Tofukuji’de, momiji manzarasını en iyi gözlemleyeceğiniz yer olan Tsutenkyo köprüsü 100 metre uzunluğunda olup, özellikle kasımın ortalarından itibaren akçaağaçların renklerini tam anlamıyla gösterdikleri zaman, inanılmaz bir görüntü ve renk cümbüşüne ev sahipliği yapar.

Japonya'nın Tapınak Şehri Kyoto

Tofukuji Tapınağı, Kasım 2016

Şimdi tekrar Kyoto’nun kuzeyine az önce bahsettiğim altın mabet Kinkakuji’ye doğru yol alıyoruz. Kinkakuji tapınağı adeta Japonya’nın ve Kyoto’nun sembolü halini almış, gerçekten altın kaplı bir Zen mabedidir. Aslında Ashikaga Yoshimitsu adlı bir (shogun) öndere ait villa olan bu yapı, önderin vefatı sonrası Zen tapınağına çevrilmiştir. Japonya’da bu şekilde ikamet yeri iken tapınağa çevrilen birçok yapı bulunmaktadır. Bu dönüşüm, Japonların önderlerine olan bağlılıkları ve onların hatırasını koruma adına gösterdikleri saygının bir ifadesidir.

Kyoto Altın Mabet

Kinkakuji Tapınağı (Altın Mabet)

Altın mabedin tersine, sadeliğiyle dikkat çeken ve hemen yakınında bulunan Ryoanji tapınağı çok meşhur bir taş bahçeye sahiptir. Her gün yüzlerce ziyaretçi ağırlayan bu tapınağın bahçesinde 15 adet kaya bulunmaktadır. Bu 15 kaya öyle yerleştirilmiştir ki, hangi açıdan bakarsanız bakın 14 kaya sayabiliyor, bir kayanın gizlendiğini farkedemiyorsunuz. Bu arada, Ryoanji tapınağına ait bu taş bahçenin fotoğrafını çekmek yasak olduğu için burada yer veremiyorum.

Kyoto’da En Çok Sevdiğim Yer

Japonya’nın tapınak şehri Kyoto’ya nokta koymadan geziyi zirvede tamamlamak isteyenlere kesinlikle Arashiyama’ya uğramalarını tavsiye ediyorum. Heian döneminden (794-1185) beri popüler bir yer olan Arashiyama, müthiş doğasıyla iki baharda da ziyaretçi akınına uğramaktadır. Meşhur Togetsukyo köprüsü ve çevresindeki küçük dükkan ve restoranlar ile tam karşısında sıralanan tepeler müthiş bir görüntü oluşturmaktadır. Bu görüntüye Tenryuji tapınağının dinlendirici bahçesi ve içerisinde yürürken hiç ayrılmak istemeyeceğiniz ünlü bambu ormanı da eşlik etmektedir. Bambu ormanı çıkışında Okochi Sanso adlı eski bir film yıldızına ait villayı ziyaret ederek japon bahçe düzenlemesinin ve Arashiyama tepelerinin eşsiz manzarası ile büyüleneceğinize eminim. Kendinize bir iyilik yapın ve bambu ormanı yakınlarından kalkan Romantik Sagano Torokko Trenine bir bilet alın. 25 dakika sürecek olan bu kısa ama hiç unutamayacağınız manzaraların keyfini çıkarın. Şunu da unutmadan söyleyeyim; Japonya’nın tapınak şehri Kyoto’yu görenler, tekrar tekrar gelmek istiyor ve Japonya’daki hatıraları arasında en çok bu şehirden bahsediyor.

Japonya Gezgini

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Japonya Gezgini © 2018 - Dijital Reklam Ajansı We Dijital