Japonya Gezgini

Japonya’nın Sembolü Fuji Dağı ve Japon Köyü

24.09.2018
979
Japonya’nın Sembolü Fuji Dağı ve Japon Köyü

Uzun zamandır gitmeyi planladığım ama nasip olmayan Fuji Dağı’na sonunda gittim ve gördüm. Gerçekten Fuji Dağı sadece bir dağ değil çevresindeki doğal güzellikleriyle harika bir tatil yöresiymiş.

Fuji Dağı

Fuji Dağı, 3776 metre yükseklikle Japonya’nın en yüksek dağıdır. Neredeyse pürüzsüz mükemmel bir şekili olan volkan, kutsal bir dağ olarak yüzyıllar boyunca sanatçılar ve insanlar arasında ün yapmıştır.

Fuji Dağı, en son 1707 yılında patlak veren aktif bir yanardağdır. Yamanashi ve Shizuoka Eyaletleri arasındaki sınırda durmakta ve açık günlerde Tokyo ve Yokohama’dan görülebilmektedir.

Tokyo ve Osaka arasındaki bir gezinti treninden de Fuji Dağı’nı görme fırsatını yakalayabilirsiniz. Shinkansen ile Tokyo’dan Nagoya, Kyoto ve Osaka istikametinde de dağı görebilmeniz mümkündür.  Ancak bulutlar, Fuji Dağı’nın görüntüsünü sık sık kapattığı için dağın net bir görüntüsünü yakalarsanız  kendinizi şanslı saymanız gerektiğini unutmayın.

Fuji Dağı’nın keyfini güzel bir doğal çevreden çıkarmak isterseniz, dağın kuzey eteklerindeki Fuji’nin Beş Gölü (Fujigoko) bölgesine veya yakındaki bir kaplıca tesisi olan Hakone’ye gitmelisiniz. Fuji Dağı, Temmuz ve Ağustos aylarında çeşitli rotalar üzerinden tırmanmak için dağcıları beklemektedir.

Fuji Dağı Göller Yöresi

Fuji’nin Beş Gölü (Fujigoko), Fuji Dağı’nın kuzeyinde, Kawaguchiko, Saiko, Yamanakako, Shojiko ve Motosuko isimleriyle bilinir ve deniz seviyesinden 1000 metre yukarıda yer almaktadır.

Fujigoko; yürüyüş, kamp, ​​balıkçılık ve kar sporlarının keyfini çıkarabileceğiniz popüler açık hava etkinliklerinin yer aldığı bir tatil bölgesi olarak bilinir. Bölgede bol miktarda sıcak su kaynağı ve müze bulunmaktadır. Ayrıca, Japonya’nın en popüler eğlence parklarından biri olan Fuji Q Highland, rekor kıran makaralı treni ile hizmet vermektedir.

Göller arasında, Kawaguchiko Gölü erişimi en kolay olan yerdir. Yabancılarca en çok vakit geçirilen popüler mekanlara ve aktivitelere sahip Kawaguchiko gölü, diğer göllere göre turizm açısından daha gelişmiş durumdadır.

Kawaguchiko Gölü

Kawaguchiko Gölü

Kawaguchiko Gölüne, Tokyo’dan trenle ve direkt otobüs bağlantıları ile kolaylıkla erişilebilir. Çeşitli turistik yerlere ve Fuji Dağı manzarasına sahip bir kaplıca beldesi olan kasabanın, kuzey ve batı kıyıları çoğunlukla gelişmemiş durumdadır.

Fuji Dağı’nın en iyi manzaraları gölün kuzey kıyılarından alınabilir. Özellikle nisan ayı ortalarında kiraz çiçeği mevsiminde ve Kasım ayının ilk yarısında sonbahar renkleriyle göl, nefes kesici manzaralara sahiptir. Kiraz çiçekleri için en güzel yerlerden biri Kawaguchiko Müzik Ormanının yanındaki sahil şerididir. Fotoğrafçılar, sonbahar renkleri için gölün kuzey kıyısında uzanan akçaağaçlarla kaplı “Momiji Tüneli”nin keyfini çıkarırlar.

Kawaguchiko, Fuji Dağı’nın tam altında yer almasına rağmen, dağın manzarası bulutlar yüzünden görünemeyebilir. Görünürlük, sabahın erken saatlerinde (genellikle sabah saat 9’dan önce) ve öğleden sonra geç saatlerde çok iyidir. Bulutlar, gündüz bile olsa özellikle yaz mevsiminde görünümü engellemektedir.

Kawaguchiko Gölü çevresinde, diğer birçok turistik mekan arasında; sıcak kaplıca banyoları, çeşitli müzeler, Fuji Q eğlence parkı, tekne turları ve gölün yanındaki küçük bir dağa giden teleferik bulunur. Kawaguchiko, Fuji Dağı’na tırmanmak için de iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Ancak çoğu turist, dağın yarısına kadar gelen Fuji Subaru Hattı 5. istasyondan tırmanmaya başlar.

Fuji’ye Yakından Bakış; Tenjo Dağı

Kachi Kachi Teleferiği olarak bilinen, Kawaguchiko Gölü’nün doğu kıyısına 400 metre mesafede olan Tenjo Dağı’nın zirvesine yakın bir gözlem güvertesi bulunur. Deniz seviyesinden 1000 metre daha yüksekte bulunan bu gözlem güvertesinden, aşağıdaki gölün ve Fuji Dağı’nın panoramik manzaralarını görebilirsiniz.

Fuji Dağı

Fuji Dağı

Çoğu ziyaretçi teleferik turuna çıkarken, dağın gözlem noktasından aşağı inmek için yaklaşık 30 dakika süren ormanlık patika yolu da kullanmaktadır. Farklı bir parkur ise, gözlem noktasından 300 metre yukarıda bulunan Tenjo Dağı’nın zirvesindeki küçük bir tapınağa uzanır. Buradan, Fuji Dağı’nın güzel manzaralarına sahip, popüler bir günlük yürüyüş alanı olan Mitsutoge Dağı’na devam edilebilir.

Tenjo Dağı, Dazai Osamu’nun “Kachi Kachi Yama” adlı halk hikâyesinin öğelerini de bulunduruyor. Hikayede, bir tavşanın onu ateşe vermek ve nehirde boğmak isteyen bir rakundan (Japon rakun) intikam almasını konu edinir. Hayvanların sevimli çizgi karakterleri, teleferik araçlarını ve gözlem noktasını süslüyor.

Kachi Kachi Yama Hikayesinde Geçen Hayvanlar

Kachi Kachi Yama Hikayesinde Geçen Hayvanlar

Herb Hall, temelde ot, çay ve kuru çiçekleri görebileceğiniz ve satın alabileceğiniz bir bitki bahçesi ve sera içeren bir mağazadır. Herb Hall’un ardında parfüm, aroma yağları ve çeşitli sabunları satın alabileceğiniz bir parfüm salonu bulunmaktadır.

Japonya’da Fuji Manzaralı Bir Köy

Iyashi no Sato, Saiko Gölü’nün batı kıyısında eski bir çiftçi köyüdür. Köy, 1966 yılında bir tayfun ve heyelan tarafından tahrip oldu. Kırk yıl sonra köyün geleneksel sazdan çatılı evleri yeniden inşa edildi. İnsanların, Japon kültürü hakkında öğrenebilecekleri ve farklı yerel el sanatları satın alabilecekleri bir açık hava müzesi ve geleneksel zanaat köyü olarak yeniden açılmıştır.

Köy şimdilerde; dükkan, restoran, müze ve galeriye dönüştürülmüş yirmibir evden oluşuyor. Dükkanların her biri; çömlek, tütsü veya dokuma gibi geleneksel bir zanaatta uzmanlaşmıştır. El sanatları dükkanlarından bazıları ise, ziyaretçiler için washi kağıdı, odun kömürü ve soba eriştesi gibi geleneksel ürünleri yapmayı denemek için atölye çalışmaları düzenlemektedir.

Iyashi no Sato Köyündeki Bir Sanat Galerisi Ev

Iyashi no Sato Köyündeki Bir Sanat Galerisi Ev

Evlerden birkaçı, bölgede yaşayan çiftçilerin günlük yaşamı ile ilgili sergiler düzenleyen “Watanabe Evi” gibi müzelere sahiptir. Ayrıca köyü tahrip eden heyelanın nedenlerini ve bu felaketleri önlemek için kullanılan teknikleri açıklayan bir Erozyon ve Tortu Kontrol Müzesi bulunmaktadır.

Köydeki Erozyon ve Tortu Kontrol Müzesi

Köydeki Erozyon ve Tortu Kontrol Müzesi

Kalan evlerde ise, yerel sanat eserleri, bir ürün dükkanı ve ziyaretçilerin küçük bir ücret karşılığında kimono veya samuray zırhını üzerinde deneyebilecekleri ve fotoğraf çekebilecekleri bir portre stüdyosunu içeren bir sanat galerisi bulunmaktadır. Köyün etrafında restoranlar ve dinlenme evleri de bulunuyor.

Fuji Dağı Eteklerinde Rüzgar Mağarası

Geçmişte bu mağara, yıl boyunca nispeten sabit sıfır santigrat derece içinde kaldığından, doğal bir depo ve buzdolabı olarak kullanılmıştır. Mağara, meşe palamutları ve ipekböceği kozalarının kutularını saklayan birkaç rafla döşenmiştir. Sıcak günlerde serin bir gezinti arayanlara önerimdir.

Japonya tatilinize 1-2 gün daha ekleyerek rotanızı Fuji Dağı ve çevresine doğru çevirmenizi ve dinlendirici manzaraların keyfini çıkarmanızı öneririm. Aşağıdan Fuji Dağı gezimin videosuna da ulaşabilirsiniz. İyi seyirler…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Japonya Gezgini © 2018 - Dijital Reklam Ajansı We Dijital