Japonya Gezgini

Japonya’nın En Tarihi Yerlerinden: Asakusa

05.08.2018
589
Japonya’nın En Tarihi Yerlerinden: Asakusa

Asakusa, Tokyo’nun geçmiş yıllardan kalma bir atmosferinin yaşandığı, yerel lezzetler ve hediyelik eşyalarla dolu şirin bir ilçedir, diyebiliriz.

Asakusa

Asakusa Hatırası

Asakusa

Bölgenin ana cazibe merkezi, 7. yüzyılda inşa edilmiş çok popüler bir Budist tapınağı olan Sensoji’dir. Tapınağa, yüzyıllardır çeşitli geleneksel yerel atıştırmalıklar ve hediyelik eşyaları satan dükkanlarla dolu Nakamise sokağıyla çıkılır.

Bölge yürüyerek kolayca keşfedilebilir. Alternatif olarak, insan gücüyle çalışan faytonla (jinrikisha) rehberli bir tur yapabilirsiniz. İki kişilik 30 dakikalık bir tur yaklaşık 9000 yen civarındadır.

Asakusa yüzyıllar boyunca Tokyo’nun önde gelen eğlence bölgesiydi. Edo Dönemi’nde (1603-1867), ilçe hala şehir sınırları dışındayken, 1800’lerin sonlarında ve 1900’lerin başlarında kabuki tiyatrolarına ek olarak sinema salonları da dahil olmak üzere modern eğlence türleri, bölgede yükselişe geçti.

Ancak, İkinci Dünya Savaşı’nın hava saldırılarında Asakusa’nın büyük bölümü tahrip edildi. Yeniden inşa edilen Sensoji Tapınağı ve çevresindeki alan savaştan önceki eski popülaritesini yeniden kazanırken, Asakusa’nın eğlence bölgesi için de aynı şey söylenemez. Asakusa’dan Sumida Nehri boyunca yirmi dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunan 634 metre yüksekliğindeki Tokyo Skytree’nin açılışı, son zamanlarda turist sayısının artmasına neden oldu.

Kaminarimon, Sensoji Tapınağı’na giden iki büyük giriş kapısının ilkidir. 1000 yıldan fazla süredir ayakta duran bu kapı Asakusa’nın sembolüdür. Nakamise alışveriş caddesi Kaminarimon’dan tapınak alanlarına açılmaktadır.

Sensoji Tapınağı

Sensoji Tapınağı

Sensoji Tapınağı

Sensoji, (Asakusa Kannon Tapınağı olarak da bilinir) Asakusa’da bulunan bir Budist tapınağıdır. Tokyo’nun en renkli ve popüler tapınaklarından biridir. Efsane; 628 yılında iki kardeşin, Sumida nehrinin kıyısındaki merhamet tanrıçası Kannon’un bir heykelini avladıklarını ve heykeli nehre geri koymuş olsalar da, her zaman onlara geri döndüklerini söylüyor. Sonuç olarak Sensoji, Kannon tanrıçası için inşa edildi. Tapınak 645’te tamamlanarak Tokyo’nun en eski tapınağı oldu.

Hozomon Kapısı ve Pagoda

Hozomon Kapısı ve Pagoda

Hozomon Kapısı’nın ötesinde tapınağın ana salonu ve beş katlı pagoda yer alıyor. Savaşta yok edilen binalar nispeten restore edilmiştir. Tokugawa Iemitsu tarafından 1649 yılında inşa edilen Asakusa Mabedi, tapınağın ana binasının solunda yer alıyor.

Sensoji Tapınağı bölgesinde yıl boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bunların en büyüğü, Mayıs ayında düzenlenen Asakusa Mabedi’nin yıllık festivali olan Sanja Matsuri’dir. Diğer etkinlikler ise Ağustos ayında Samba Karnavalı ve geleneksel hanetsuki oyununda kullanılan ahşap küreklerin satıldığı Hagoita-ichi’dir (Hagoita Pazarı).

Nakamise Alışveriş Sokağı ve ben

Nakamise Alışveriş Sokağı ve bendeniz

Nakamise Alışveriş Caddesi

200 metreden uzun bir alışveriş caddesi olan Nakamise, tapınağın ikinci kapısı olan Hozomon’a kadar uzanmaktadır. Yukata, kimono, katana ve katlanabilir yelpazeler gibi tipik Japon hediyelik eşyalarının yanı sıra, Asakusa bölgesinden çeşitli geleneksel yerel atıştırmalıklar, Nakamise’de satılmaktadır. Alışveriş caddesi birkaç yüzyıllık bir tarihe sahiptir ve 50’den fazla mağaza ile çevrilidir.

Shin-Nakamise veya “Yeni Nakamise” sokağı, nakamise alışveriş caddesini dik olarak keser. Çeşitli mağaza ve restoranların yer aldığı kapalı bir alışveriş merkezidir.

Kappabashi Çarşısı

Kappabashi Caddesi, restoran sahipleri tarafından ihtiyaç duyulan her şeyi satan düzinelerce mağaza ile kaplı, Ueno ve Asakusa arasında yer alan bir alışveriş caddesidir.

Yemek, tencere, tava, mutfak eşyaları, soba, masa, sandalye, tabela, fener ve daha fazlası için özel mağazalar bulabilirsiniz. Birçok restoran tarafından vitrinlerde kullanılan plastik ve balmumu yiyecek örneklerini satan birkaç mağaza da burada bulunmaktadır.

Marugoto Nippon, ülkenin dört bir yanında üretilen ürünleri sunan dört katlı geniş bir alışveriş merkezidir. Farklı illerden gıda ürünleri birinci katta bulunabilirken, yaşam ürünlerini ikinci katta bulabilirsiniz. Üçüncü kat bir etkinlik alanıdır ve restoranlar dördüncü katta bulunur. Made in Japan ürünleri görmek istiyorsanız buraya mutlaka bir göz atın!

Sumida Nehri

Tokyo deniz otobüsü ile isterseniz yemek servisi de alarak Odaiba’ya ya da Hama Rikyu bahçesine gidebilirsiniz. Nehir kenarındaki Sumida parkı, birkaç yüz metre boyunca Sumida Nehri’nin her iki tarafında uzanmaktadır. Sumida Nehri, ilkbaharda, popüler bir kiraz çiçeği izleme noktası haline gelirken, temmuz’un son cumartesi günü,  havai fişek gösterisinin bir izleme noktası halini alır.

Davul Müzesi

Japon taiko davulları da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen davullar bu küçük müzede sergileniyor. Ziyaretçiler bazı davulları çalabilmektedir. Müze, Japon davul ve festival malları satan Miyamoto Unosuke Nishi Asakusa mağazasının üstünde bulunuyor.

Kavunlu Ekmek

Asakusa Kagetsudo, 1945’ten beri faaliyet gösteren bir kavunlu ekmek satış mağazasıdır. Kavunlu ekmek, bir kavunun dış tabakasını andıran tatlı bir ekmektir. Kagetsudo, jumbo kavun tavalarıyla ünlüdür.

Asakusa’da leziz kızarmış deniz ürünleri ve sebzeler sunan bir dizi tempura restoranı bulunmaktadır. Bölge, yakınlardaki Tokyo Körfezi’nden deniz ürünleri sağladığı için Edo döneminden beri tempura restoranlarıyla meşhur olmuştur. Tanınmış tempura restoranları arasında Daikokuya, San Sada ve Owariya bulunmaktadır.

Sizlere Asakusa‘da ziyaret edebileceğiniz ve yerel tatlarından tadabileceğiniz yerleri derlediğim bu yazım umarım hoşunuza gitmiştir. Umarım Japonya’yı keşfedelim yazı dizisi sizlerin işine yarar. Bölgenin videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Halo dedi ki:

  Nakamise Alışveriş CaddesiNde kazık yedim kardeş… sağdan 2. Dukkan aman yaklaşmayın ha. Hediyelik küçük bardak aldım 400 yen e

  Çarşının sonunda biyerde 200 yendi 🤬🤬
  Geri vermek istedim ama almadı

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   O konularda havalimanlarını tavsiye ederim. Hem herşey var hem vergiden muaf hem de ucuz.

Japonya Gezgini © 2018 - Dijital Reklam Ajansı We Dijital