Japonya Gezgini

Japonya’nın En Renkli Merkezi: Shibuya

12.07.2018
773
Japonya’nın En Renkli Merkezi: Shibuya

Shibuya (渋 谷), Tokyo’nun yirmi üç şehrinden biridir, ancak genellikle Shibuya istasyonu çevresinde bulunan popüler alışveriş ve eğlence bölgesi olarak bilinir. Bu bağlamda Şibuya, her gün bölgeye gelen ziyaretçi akımına, alışveriş, yemek ve gece kulüpleri ile hizmet sunan, Tokyo’nun en renkli ve yoğun semtlerinden biridir.

Shibuya Yaya Geçidi

Shibuya Yaya Geçidi

Japonya’da Modanın Kalbi; Shibuya

Shibuya, gençlik modası ve kültürünün bir merkezidir ve sokakları, Japonya’nın moda ve eğlence trendlerinin çoğunun doğum yeridir. Her çeşit müşteriye hitap eden bir düzineden fazla büyük markanın mağaza şubesi bulunmaktadır. Bölgenin büyük bölümü ve moda mağazalarının çoğu iki rakip şirket olan Tokyu veya Seibu’ya aittir.

Şibuya’nın önemli bir simgesi, istasyonun Hachiko çıkışının önündeki büyük kavşaktır. Meşhur çapraz yaya geçidinin çevresi neon reklamlar ve dev video ekranları tarafından yoğun bir şekilde dekore edilmişdir. Geçiş ışığı yeşile dönünce yayalar tarafından işgale uğrayan caddenin görüntüsü birçok filme konu olmuş ve burası turistler tarafından popüler bir fotoğraf ve film alanı olarak ilan edilmiştir. Sırf yaya geçidinden geçmek ve burada olduğunu tüm dünyaya duyurmak isteyen yerli ve yabancı turistlerce her gün dolup taşan yaya geçidindeki manzaraları tam çaprazda bulunan binanın 2. katındaki Strabucks kafeden rahatlıkla izleyebilirsiniz.

Shibuya’da Değişim

Shibuya istasyonu ve çevresi 2012 bahar ayında büyük bir değişim yaşamıştır. İstasyonun doğu tarafında, yeni ve büyük bir kültür, alışveriş ve ofis kompleksi olan Shibuya Hikarie açıldı. Bir yıl sonra ise, Tokyu Toyoko hattı platformları ve Fukutoshin metro hattı yeraltına taşındı.

Ayrıca, 2020 yılına kadar tamamlanması planlanan 230 metrelik bir gökdelenin inşaası ile JR Saikyo hattının ve JR Yamanote platformlarının taşınması da dahil olmak üzere, Şibuya istasyonu binasında büyük bir değişim devam etmektedir. Ayrıca, istasyonun batı tarafında yaya alanındaki plaza genişletilerek otobüs ve taksi duraklarının yeniden düzenlenmesi ile birlikte çevre yaya dostu hale getirilecektir. Tüm projenin 2027 yılında tamamlanması planlanıyor.

Shibuya'da Gokart Yapanlar

Shibuya’da Gokart Yapanlar

Shibuya’da Öne Çıkanlar

Popüler kafelerden ve canlı müzikten hoşlanıyor, sadece Japonya’ya özgü ürünleri satın almayı seviyorsanız, Şibuya ve çevresi tam size göre bir gün yaşatacaktır.

Her ışık değişikliğinde iki dakikada bir Şibuya yaya geçidinden (Shibuya Crossing) yaklaşık 1000- 2500 kişi geçmektedir. Shibuya meydanı dünyanın en işlek caddelerinden birine sahiptir. Bununla beraber Şibuya istasyonu, Japonya’nın en ünlü köpeği olan Hachiko’nun heykeline ev sahipliği yapıyor.

Bir Çiftçi Kasabasından Metropol Semtine Dönüşen Shimokitazawa

Bir zamanlar bir çiftçi kasabası olan Shimokitazawa, Tokyo’nun bağımsız film, müzik ve tiyatro kültürüne ev sahipliği yapıyor. Şibuya’nın kalabalık sokaklarına yakınlığı sayesinde Shimokitazawa, 1923 tarihli Büyük Kanto Depremi ve özellikle II. Dünya Savaşı’ndan sonra genç aileler ve öğrencilerce popüler hale geldi. Savaştan hemen sonra, ABD askerleri için bir pazara ev sahipliği yapmış ve batı kültürü için bir erişim alanı olmuştur.

Shimokitazawa’nın sosyal ve kültürel evrimlerden geçtiği bir dönemde Şibuya da büyümeye devam etti. 1885’ten bu yana sadece bir tren durağı olan Şibuya, 1927 yılında Tokyu Toyoku hattının Yokohama’ya giden yolunun ana istasyonu oldu. Diğer tren hatlarının da eklenmesiyle, kentin ana ulaşım ve ekonomik merkezlerinden biri oldu. Shibuya istasyonu bugün, Shinjuku’dan sonra dünyanın en yoğun ikinci istasyonudur.

Shibuya’daki Mağazaları Keşfedin

Eğer Harajuku ve Omotesando modanın geleceğini bizlere sunuyorsa, Şibuya ve Shimokitazawa ise günümüze ve geçmişe ev sahipliği yapıyor. Shibuya 109 ve Uniqlo gibi moda mağazalarından Don Quijote, Tokyu Hands ve Muji gibi büyük yaşam tarzı mağazalarına kadar, sokaklardaki sayısız mağazalarla birlikte, Japonya’nın en yeni ve en büyük mağazalarında alışveriş yapmak istiyorsanız, tam da olmak istediğiniz yer burası. Moda’dan uzak eşsiz parçaları bulmak için ise Keshiki ve The Sun Goes Down gibi bağımsız mağazalara bir göz atın.

Eğer bir nostalji yapmak istiyor, avcılık ve antikalara da ilginiz varsa, Shimokitazawa’nın bir günde görebileceğinizden daha fazla indirim mağazası var. Büyük fırsatlar için Flamingo ve Chicago gibi bir dizi zincir mağazaya ev sahipliği yapan New York Joe Exchange’i veya Stick Out’un 700-yen’lik sabit fiyatlamasını deneyin. Shimokitazawa’nın sokakları bağımsız, niş ve çok kapsamlı ikinci el moda mağazalarıyla dolu. En zor şey nereden başlayacağını bilmek.

Japonya’da Her Zevke Uygun Müzik

İkinci el ürünlerde, her iki mahalle de (Şibuya ve Shimokitazawa) seçim ve fiyat bakımından birbirleriyle rekabet ediyor. Shimokitazawa, Flash Disc Ranch ve Disc Shop Zero gibi daha küçük, daha seçici ikinci el kayıt mağazalarına sahipken, Şibuya’nın Recofan ve Disc Union gibi mega mağazaları var. Yeni müziğin en iyisi için Shibuya, Tower Records mağazasına da ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle, eğer müzik severseniz, bu alanlarda biraz zaman harcamalısınız. Tokyo gece hayatıyla meşhur bir şehir. DJ’lerden canlı gruplara kadar, Shibuya ve Shimokitazawa’da akşamları damak zevkinize uygun bir müzik performansı izleyebilirsiniz. Her iki semtte de gecelerinizi geçirmek için geniş yemek, karaoke ve tiyatrolar bulunuyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Japonya Gezgini © 2018 - Dijital Reklam Ajansı We Dijital