Japonya Gezgini

Japonya’nın En Popüler Tapınağı: Meiji Jingu

29.07.2018
1.179
Japonya’nın En Popüler Tapınağı: Meiji Jingu

Meiji Jingu Mabedi, İmparator Meiji’nin ve İmparatoriçe Shoken’in ruhlarına adanmış bir türbedir. JR Yamanote Hattı’nın hareketli Harajuku İstasyonu’na yürüme mesafesinde yer alan Meiji Tapınağı ve bitişik Yoyogi Parkı, şehir içinde geniş bir ormanlık alan oluşturmaktadır. Geniş tapınak , rahatlatıcı bir yürüyüş için mükemmel olan yürüyüş yolları sunmaktadır.

Meiji Jingu Tapınağı

Tapınak, imparatorun ölümünden sekiz yıl sonra ve İmparatoriçe’nin ölümünden altı yıl sonra, onlara adanarak yapılmış bir anıt niteliği taşımaktadır. Tapınak, İkinci Dünya Savaşı sırasında yıkılmış ancak kısa bir süre sonra yeniden inşa edilmiştir.

İmparator Meiji, modern Japonya’nın ilk imparatoru oldu. 1852’de doğdu ve 1867’de, Japonya’nın feodal dönemi sona erdiğinde ve imparator yeniden iktidara geldiğinde Meiji Restorasyonunun zirvesinde tahtta yükseldi. Japonya, Meiji sayesinde günümüzdeki konumuna yükseldi, diyebiliriz.

Tapınak binalarının ana kompleksi, Harajuku İstasyonu’nun güney girişine ve Yoyogi İstasyonu’nun yakınındaki kuzey girişe 10 dakikalık yürüme mesafesindedir. Tapınak alanlarına giriş, muazzam bir tori kapısı ile sembolize olup, şehrin gürültüsünden ve yoğunluğundan sıyrılarak, manzaraları ve sessizliği ile müthiş bir dinleme ortamı sunar. Meiji Jingu ormanını oluşturan yaklaşık 100.000 ağaç, tapınağın inşaatı sırasında tüm ülke genelinde farklı bölgelerden bağışlanarak dikildi.

Meiji Jingu, Japonya’nın en popüler türbelerinden biridir. Yeni Yılın ilk günlerinde, tapınak, ülkedeki diğer türbe veya tapınaklardan daha fazla olmak üzere, yılın ilk ibadeti (hatsumode) için üç milyondan fazla ziyaretçiyi düzenli olarak karşılar. Yılın geri kalanında, geleneksel Shinto düğünleri genellikle burada gerçekleşmektedir. Meiji Jingu’nun binaları da ormanın ortasında, çevredeki şehirden izole ayrı bir huzur havasına sahiptir. Türbe ziyaretçileri, tipik Shinto etkinliklerine katılabilir.

Tapınak alanının kuzey ucunda, tapınak açıldıktan bir yıl sonra inşa edilen Meiji Jingu Hatıra Evi bulunmaktadır. Hatıra Evi, imparatorun 1889’da Meiji Anayasası’nın resmi bildirisine yöneldiği zamana ait görsellerle beraber, İmparator ve İmparatoriçe’nin birçok ilginç kişisel eşyalarını sergiliyor.

Tapınak alanının güney bölümünde, ücretli olarak girilen bir bahçe bulunmaktadır. Bahçe, Haziran ortasında çiçeklerin açtığı dönemde çok popüler hale gelmektedir. Bahçede yer alan küçük bir kuyu olan Kiyomasa’nın Kuyusu, yaklaşık 400 yıl önce kuyu kazısını yapan bir komutanın adını almıştır. Bu kuyu, İmparator ve İmparatoriçe tarafından ziyaret edilmiş ve popüler bir manevi “güç noktası” haline gelmiştir.

Güç Noktası Olan Su Kuyusu

Güç Noktası Olan Kiyomasa’nın Kuyusu, Sene 2011

Kent Dışına Çıkmak ve Doğaya Açılmak

Harajuku İstasyonunda indikten sonra bir miktar yürüyüp bir köprü ile tapınağın ana tori kapısının önüne çıkacaksınız. Tori kapısının altından geçince, dünyanın en işlek şehirlerinden birinin ortasında olduğunuzu düşünmek biraz zor olacaktır. Japonya’nın dört bir yanından bağışlanan farklı tür ağaçlardan oluşan ormanlık alandaki o tarihi ve manevi hava gerçekten insanı dinlendiriyor diyebilirim. Keşke bizdeki cami girişlerini de bu şekilde ağaçlık alanlardan yapsalar diye defalarca kez düşünmüşümdür.

Meiji Tapınağı Irish Bahçesi

Meiji Tapınağı Irish Bahçesi

Türbenin Geleneklerine Katılmak

Bu kentsel ormanın ortasında bulunan Meiji Jingu tapınağı, eğer Tokyo’ya yeni geldiyseniz, ilk tapınak ziyaretiniz için harika bir seçim olacaktır. Geleneksel Şinto ritüellerini de görebileceğiniz ve ibadetin canlı yaşandığı bir tapınaktır. Japonya’da binlerce tapınak var ancak bu şekilde canlı ortamı olan tapınak sayısı oldukça az.

Meiji Jingu'daki Çay evi

Meiji Jingu’daki Çay evi

Festivaller ve Etkinlikler için Bir Merkez

Merkezi konumu ve zengin tarihi göz önüne alındığında, Meiji Jingu tapınak alanları yıl boyunca farklı festivallere ev sahipliği yapmaktadır. Nisan ayı sonlarında ve Mayıs ayı başlarında Tokyo’daysanız, törensel müzik ve dansların inanılmaz performanslarına ev sahipliği yapan bahar festivallerini burada görebilirsiniz. Buna ek olarak, hemen yanındaki Yoyogi Parkı da, tüm yıl boyunca çeşitli modern festivallere, yemek fuarlarına ve performanslara ev sahipliği yapmaktadır.

Tapınak, Tokyo Olimpiyatları’nın da yapılacağı 2020 yılında 100. yıldönümünü kutlayacak. Eğer Tokyo’ya yolunuz düşerse Meiji Jingu tapınağını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bununla beraber içindeki ücretli bahçeyi de kesinlikle görmelisiniz. Sizler için Meiji Jingu‘yu ziyaret edip kısa bir videosunu çektim. İyi seyirler…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Halil İbrahim İslamoğlu dedi ki:

    Tapınaktan önce bir noktaya teleferik ile geldiğimiz sonra orman içinde 3 km yol yürüdüğümü hatırlıyorum. Daha sonra tapınağa ulaştığımda gözlerim yaşardı. Öğnkü en favori filmimin çekildiği yerdeydim… katsumoto nun evinde… 😬
    Hiç düşünce…

    1. Şükrü Çetiz dedi ki:

      O katsumoto’nun evi değil mahalle tapınağı :))

Japonya Gezgini © 2018 - Dijital Reklam Ajansı We Dijital