Japonya Gezgini

Japonya’da Türk Ehliyeti ve Dönüşümü

01.11.2018
1.240
Japonya’da Türk Ehliyeti ve Dönüşümü

Size bu yazımda, Japonya’da türk ehliyeti ve bu belgenin Japon ehliyetine dönüştürülmesinin aşamalarından bahsedeğim. Ayrıca Japonya’da en temel trafik kurallarını da yazının sonunda bulabilirsiniz.

Japonya’da Türk Ehliyeti ve Japon Ehliyetine Dönüşümü

Öncelikle türk ehliyetiniz var ise Japonya’da işiniz çok daha kolay diyebilirim. Normal Japon ehliyetine başvurmak, uzun ve çetrefilli test ve eğitimlerden geçmeniz demektir ki japoncanız da yeterli değilse oldukça zorlanırsınız. Ben, sürücü belgesi verilen merkezde japonların o sınavdan çıkıp bu sınava girdiğini ve saatlerce testler çözdüğünü gördüm. Pek tavsiye etmiyorum.

Japonya’da Türk ehliyeti taşıdığınızı varsayarak nasıl Japon ehliyetine çevireceğinizin aşamalarından bahsetmeye başlayalım;

Japonya’da Türk Ehliyeti Dönüşümü İçin Gerekli Belgeler

Öncelikle burada yazacaklarım uluslararası ehliyet kapsamında değildir. Japonya’ya gelmeden Türkiye’de uluslararası ehliyet almak istiyorsanız burayı tıklayarak belgeyi veren kuruma ulaşabilirsiniz. Ayrıca uluslararası ehliyete Japonya’dan da başvurabiliyorsunuz. Ancak burada işlemler sizi yoracağı için tavsiyem, bu belgeyi Türkiye’de almanızdır. 15 dakika içinde size belgeyi vereceklerdir.

Japonya’da türk ehliyeti değişimini Tokyo’daki Samezu veya Fuchu’daki merkezler yapmaktadır. Samezu ise Tokyo’da Shinagawa tarafına yakın ve kolay erişim sağlayabileceğiniz merkezde bir yerdedir.

Gerekli Belgeler:

 1. Japonya’da türk ehliyeti ve bunun çeviri belgesi (Çeviriyi JAF tarafından yaptırabilirsiniz. Çevirilerin Japonya’dan olması istenmektedir. JAF, Tokyo’da Hamamatsucho veya Daimon istasyonlarına yakın bir yerdedir. Çevirinin fiyatı da 3000 japon yenidir.)
 2. Türkiye Cumhuriyeti Tokyo Elçiliğinden Dönüşüme Uygundur Yazısı (1200 Japon yeni tutarında, ilgili makama yazılmış, ehliyetin 3 ay boyunca ülkede kullanıldığını gösteren yazı)
 3. Belediyeden alınan ikametgah belgesi
 4. 1 adet Fotoğraf 3×2.4cm
 5. Başvuru ücreti (2550 Japon Yeni, Sürücü sınavı için 2050 Japon Yeni)
 6. Pasaport

Bu belgeleri sabah erken saatlerde sürücü belgesi merkezine götürüp teslim etmeniz durumunda başvuruyu rahatlıkla yapabilirsiniz demeden önce bir iki noktanın da altını çizmek istiyorum.

Japonya'da türk ehliyeti

Tokyo

Japonya’da Türk Ehliyeti Dönüşümü Başvurusu

Belgeleri toplayıp ilgili kuruma başvuru yapmadan önce şu noktalara dikkat etmenizi öneririm. Öncelikle sabah erken saatlerde merkezde olun. Merkez saat 8:30’da açılsa dahi siz 7:30-8 arası mutlaka bina içinde 3.katta sıraya girmiş olun. Günlük aşağı yukarı 10 kişinin başvurusunu kabul ediyorlar. Ben erkenden gidip ikinci sırada olmama rağmen işlemlerim öğleni geçmişti. Benden sonrakiler ne yaptı ne etti hiç bilmiyorum. Yani işlemlerin uzun sürdüğünü ve verilen belgelerin tahkikatının yapıldığını bilmenizi isterim.

Belgeleriniz eksizsiz ve uygun ise sizi sıra numaranıza göre çağırıp göz muayenesine gönderiyorlar. Göz muayenesinde bir ekrana bakmanız isteniyor. Bu ekranda çok sayıda C harfi bulunuyor. Bu C harfi’nin açık tarafının baktığı yönü sizden söylemenizi istiyorlar. Misal C harfi yazılış itibariyle sağ tarafa bakıyor (aşağıdaki videoda anlattım). İlaveten renk testini de yapıp sizi tekrar başvuru katına gönderiyorlar.

Japonya’da Türk Ehliyeti Dönüşümü İçin Çoktan Seçmeli Sınav

Gözünüz hiç korkmasın, çünkü sınav isterseniz türkçe olarak da yapılıyor. Hepi topu on tane basit sorudan ibaret olan sınavdan 7 doğru cevaplama yapmanız bekleniyor. Düşünün ki; normal Japon ehliyetine başvurmuş olsanız hem sınav diliniz türkçe olmayacak hemde on soruyla paçayı kurtaramayacaksınız. O yüzden Japonya’ya türk ehliyeti ile gelmeniz de fayda görüyorum.

Belgeler tamam, göz testinden de geçtik ve hatta yazılı sınavda da üstün başarı gösterdik. Geriye kaldı sürücü sınavı.

Japonya’da Türk Ehliyeti Dönüşümü İçin Sürücü Sınavı

Bakın bu sınav aslında kolay gibi gözükse de anı yaşayanlar için durum pek de öyle değil. Ben başvuru yapmadan önce ilk sınavdan herkesi bıraktıklarını duymuştum. Tabi bu bir söylentidir diye düşünüp kendime de güvenip sınav günü başvuru merkezinin yolunu tuttum.

Sürücü sınavı başvuru merkezinin arkasında trafiğe kapalı bir alanda yapılıyor. Bu alanda diğer sınava giren sürücü adaylarıyla beraber bir trafik oluşuyor. Pist aşağı yukarı en temel trafik işaret ve kurallarının uygulandığı bir alandan oluşuyor.

Size 3 adet rota veriliyor. İçinden birisini belirleyip sizi sınava tabi tutuyorlar. Rotanın pek bir önemi yok. Önemli olan şeyleri size sınavdan önce topladıkları bir sınıfta 15-20 dakika japonca olarak anlatıyorlar. Anlatılanlar normal sürücüler için en temel şeyler. Ancak Japonya’ya özgü bazı trafik kurallarını üstüne basarak söylüyorlar. Bu kuralların herhangi birinde hata yapmanız durumunda sınavdan kalıyorsunuz. Bendeniz, çevremce iyi şoför olarak anılsam da o anki sınav telaşımı diyeyim kendime çok güvendiğimden mi bilmiyorum iki kez kaldım bu sınavdan. Bir anlık ufak bir dikkatsizlik ve hata da üzerinde “sınavdan kaldınız” yazan fişi kesip elinize veriyorlar.

Japonya'da Sürücü Sınav Rotaları

Japonya’da Sürücü Sınavı Rotaları

Japonya’da En Temel Trafik Kuralları

Gerek sınavda gerekse Japonya’da araç kullanırken uymanız gereken olmazsa olmaz kurallardan bazıları şunlardır:

 1. DUR Levhası: Bu levhayı gördüğünüz yerde ya da zeminde “止まれ” şeklinde bir yazı gördüğünüzde mutlaka arabayı tamamen durdurmanız ve kontrollü şekilde devam etmeniz gerekiyor.
 2. Yanıp Sönen Kırmızı Işık: Aynı dur levhasında olduğu gibi yanıp sönen bir kırmızı lamba gördüğünüzde de mutlaka arabayı tamamen durdurmanız gerekiyor.
 3. Yeşil Ok Lambası: Türkiye’de de olan ve genellikle birileri tarafından önü kapatılan sağa dönüşler için kullanılan lambadır. Özellikle solunuzu kontrol ederek geçin!
 4. Soldan Gitmek: Japonya’da trafik soldan akmaktadır. Mutlaka soldan gidin. Bazen siz farkında olmadan özellikle dönüşlerde yolun seyri sizi karşı şeride itebilir. Dikkat edin!
 5. Bir Nesnenin Ya da Kişinin Yanından Geçmek: Bir araç yol kenarında park etmiş ise aracın en az yarım metre yakınından, canlı ve hareket halinde bir nesnenin ise en az 1 metre yakınından yavaşça geçin! Bakın çok ince detaylar var. Hızlı geçtiniz mi elinize kağıdı verirler. :))
 6. Yol Vermek: Sağa dönüşlerde ya da kavşakları geçerken soldan gelen araç ve yayalara mutlaka yol verip, öyle devam edin!
 7. Şerit Değişimi; Şerit değiştirirken veya dönerken üç noktayı kontrol etmeniz isteniyor. Orta ayna, yan ayna ve kör noktayı gözle kontrol etmeniz gerekiyor. Bu üç kontrolü refleks olarak zaten oturtmuşsunuzdur diye düşünüyorum. Dönüşler ve şerit değişiminden 3 saniye önce mutlaka sinyal verin!
 8. Sinyal Verin: Sağa veya sola dönerken ya da U dönüşü yaparken 30 saniye önceden sinyal vermeniz isteniyor.
Japonya'da Trafik Kuralları

Japonya’da Trafik Kuralları

Japonya'da Trafik Kuralları 2

Japonya’da Trafik Kuralları 2

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Konular

Sınava özel olarak ayakkabınızın bot gibi büyük ve yüksek olmamasını ve sandalet gibi de açık olmamasını istiyorlar. Kurallara uyduğunuz, sakin olduğunuz ve becerikli bir sürücü olduğunuz taktirde sürücü sınavından geçtiniz demektir. Sınav öncesi arabanın kullanımı, otomatik vitesli ehliyet başvurusu yaptı iseniz otomatik vitesin kullanımı gibi arabayla ilgili bilgi verilmiyor. Bu anlamda bir egzersiz yapmak istiyorsanız sınav merkezinin yakınında olan sürücü kursundan randevu alarak sürüş egzersizi yapabilirsiniz.

Manuel vitesli ehliyet sahipleri her iki aracı da kullanım hakkına sahip oluyorlarsa da sınavlarının daha zor olduğu ile alakalı yetkililerden uyarı geldiği için ve zaten otomatik dışında kullanmak istemediğimden AT ehliyet başvuru yapmıştım. Bu noktada karar sizin.

Japonya’da taksi ve otobüs gibi toplu taşıma araçları için ehliyet başvurusu yapmayı düşünüyorsanız öncelikle japon ehliyetinizin olması gerekiyor. Akabinde 2. tip ehliyet diye anılan ve 95 soruluk japonca test ile diğer sürücü yetkinlik testlerinden geçmeniz gerekiyor. Çoktan seçmeli sınavdan %90 başarı göstermeniz isteniyor.

Size Japonya’da türk ehliyeti dönüşümü, başvuru için gerekenler, test ve sınavlar ile sürücü sınavından kısaca bahsettim. Umarım Japonya’ya gelecekler için faydalı olmuşumdur. Sağlıcakla kalın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. MUSTAFA ÇAĞ dedi ki:

  Japonyadan uluslar arası ehliyet için nereye başvuracağız sürücü eğitim kursları mı.

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Japonya’da uluslararası ehliyete başvurmanız için japon ehliyetinizin olması lazım. Uluslararası ehliyet Türkiye’de Turing adlı kurum tarafından veriliyor

 2. Serkan dedi ki:

  Ağzına sağlık.çok faydalı bir paylaşım yapmişsin kardeş.senden bir ricam mümkünse sınavda sorulan sorulardan bir iki tane yazabilirmisin çok işime yarayacak.teşekkürler.

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Merhaba, dönüştürme yazılı sınavından bahsediyorsanız oldukça kolay merak etmeyin geçersiniz. Soruları da hatırlamıyorum ama basit trafik kurallarını soruyorlar.

 3. Mustafa dedi ki:

  Allah razı olsun kardeşim her konuda doğru verdin ama birşeyi unuttun sana Türkiye’de ehliyet nasıl aldın deyip soru soruyorlar bu konuyu da eklersen sevinirim

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Merhaba,
   Türkiye’de ehliyeti kursa giderek ve sınavlara girerek aldım. Konumuz Japonya’da ehliyetin dönüşümü zaten. 🙂

 4. Begüm dedi ki:

  Hocam emeğinize sağlık. Motosiklet ehliyetini Japon ehliyetine dönüştürmek için de aynı işlemler mi geçerli? Bilginiz var mı?

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Ayrıntılı bilgim yok ama mutlaka bir dönüşüm olmalı diye düşünüyorum. İlgili merkeze sormak lazım.

 5. borakisaca dedi ki:

  selamlar. yazılı sınav ornek sorulara nasıl ulasabılırız

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Dönüşüm için yapılan sınav oldukça basit, soruları görmenize pek ihtiyacınız olacağını sanmıyorum.

   1. bora dedi ki:

    bazı sorulara yabancı olabılırım japonyaya has işaret vs

 6. bora dedi ki:

  selam yazılı icin ornek sorulara nerden ulaşırız

Japonya Gezgini © 2018 - Dijital Reklam Ajansı We Dijital