Japonya Gezgini

Japonya’da Müzik ve Japon Sanatçılar

01.09.2018
852
Japonya’da Müzik ve Japon Sanatçılar

Japonya’da müzik modernizasyonu amacıyla Meiji hükümeti, okullarda Batı müziği eğitimini başlattı. 1879’da Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim görmüş bir bürokrat olan Izawa Shuji, sözlü bir melodi kullanılarak yazılmış bir şarkıyı yayınladı. Ülke çapında okullarda kullanılan bir ders kitabındaki benzer bir ton yapısını batı havası ile birlikte derledi. Bunun dışında Japonya’da batı temalı müziğin bir diğer türü ise, Japon silahlı kuvvetlerinin modernleştirilmesindeki bir unsur olan Meiji hükümetinin getirdiği asker yürüyüşüdür.

1874 yılında, Japonya’nın ilk siyasi partisi kuruldu ve bir ulusal parlamentonun doğrudan seçilmesi çağrısı yapıldı. Halkın konuşmalarını genellikle yasaklayan liderler, mesajlarını yayınlamak için şarkı yazdılar. Bu olay enka‘nın başlangıcıydı. Sanatçılar kendilerini yavaş yavaş sokak müzisyenliğinden profesyonel sanatçılığa doğru geliştirdiler. Radyo ve fonografların yayılmasından önce enka şarkıcıları müziğin tanınması için önemli rol oynadılar.

Yirminci yüzyılın ilk yarısında, Japon popüler müziği üzerindeki batı etkisi yavaş yavaş büyüdü. Bununla birlikte, Batı enstrümanları yerli enstrümanlar ile birlikte yaygın olarak kullanılmaya başlanırken, melodiler hâlâ Japon pentatonik ölçeğine dayanıyordu. Japonya’daki en eski ticari fonograf kayıtları 1903’te başlamıştır. 1920’lerde çok sayıda popüler müzik kaydedilmiştir. 1930’larda ise caz müziği, barlarda ve kulüplerde popüler müzik sahnesinin gelişmesinde önemli bir rol oynadı. İkinci Dünya Savaşı’nda yasaklanmış olmasına rağmen, o zamandan beri caz, nispeten küçük ama özel bir grup taraftar ve yerli sanatçı tarafından icra edilmeye devam etti. Bunlardan bazıları (Watanabe Sadao, Akiyoshi Toshiko, vs.) uluslararası olarak meşhurdur.

Modern Japonya’da Müzik; Enka

Savaş sonrası dönemde, Japonya’da müzik iki farklı yol izledi: biri J-Pop ve diğeri enka‘dır. Meiji döneminin siyasal enka’sından farklı olarak, modern enka, neredeyse tamamen kayıp aşk ve nostalji ile ilgilidir. Enka, Japonya’nın eski nesil akımını temsil etse de şimdilerde bile çok popüler olmaya devam ediyor ve karaoke listelerinin temelini oluşturuyor.

Modern Japonya’da Müzik; J-Pop

J-pop terimi, batı kaynaklı Japon popüler müziğinin neredeyse tüm türlerini kapsamaktadır. 1950’lerin ortalarında Elvis Presley tarafından kıvılcımlanan rock&roll patlaması, Japonya’da da etkili oldu. 1960’larda, hem Bob Dylan’ın etkisinde olan bir halk müziği hareketinin hem de Beatles’ın yaptığı müzik akımının etkileri görüldü. Daha sonra, psychedelic rock, country rock, heavy metal, punk, reggae, funk, rap ve hip-hop gibi pop müzik türleri kendi akımlarını ve kendi Japon sanatçı gruplarının gelişmesine vesile oldular.

Akihabara Sokak Sanatçıları

Akihabara’da Sokak Sanatçıları

Modern Japonya’da Müzik; Şarkıcı ve Söz Yazarı Ünlüler

Hem şarkıcı hem de söz yazarı olan Japon sanatçılar, kendi materyallerini üreten ve çoğunlukla kendi kariyerlerini yönlendiren bireysel şarkıcılar ve gruplardan oluşur. Onlar televizyonda nadiren görünme eğilimindedirler. Yazawa Eikichi, Chage & Aska, Southern All Stars, Yuming ve B’z gibi sanatçılar onlarca yıldır popüler olmaya devam ediyor. Daha yeni bir örnek verirsek, Rock-hip-hop grubu olan Orange Range, Okinawa’dan çıkan pek çok pop ve rock gruplarından biridir. Yetenekli genç sanatçı Utada Hikaru da şarkıcı-söz yazarı kategorisine giren ünlülerdendir.

Japonya’da IDOL Akımı

Diğer taraftan genellikle yetenekli ajanslar tarafından işe alınan, eğitilen ve pazarlanan idol şarkıcılar vardır. Geleneksel olarak idol şarkıcılar, nispeten kısa bir süre boyunca TV reklamlarında, TV müzik programlarında yer alan genç kızlardır ve daha sonra hızla kaybolmaya eğilimlidirler. Tüm zamanların en çok satan Japon şarkıcılarından biri olan ve istisnai olarak uzun süre idol olan Matsuda Seiko bilinenler arasındadır.

1990’larda Speed ​​and Morning Musume gibi genç kız grupları çok popüler oldu. Ayrıca, SMAP, Kinki Kids, KAT-TUN, Arashi, vb. gruplar, ajanslar tarafından parlatıldı. Bu müzik grupları ve üyelerini Japonya’da her reklamda ve televizyon dizilerinde görebilirsiniz.

2016 itibarıyla, JPop’taki ana akımlardan biri, on dokuz üyeden oluşan bir erkek vokal ve dans grubu olan EXILE’dir. Taraftarları sadece genç kadınları değil, erkekleri de içermektedir. Tekno-pop tarzında eşsiz dansı ve vokalleriyle dikkat çeken üç kişilik kadın grubu Parfüm de bir diğer popüler müzik grubudur.

Şu anki idol gruplardan biride Akihabara merkezli AKB48’dir. 100’den fazla kızdan olusan AKB48, taraftarların favorileri için oy kullanabilecegi yıllık bir üye seçimine sahiptir. Taraftarlar, her zaman en sevdikleri üyenin en çok oyu kazanması umuduyla ve üyenin gruptaki pozisyonunu alabilmesi için bu etkinliği bekliyor.

AKB48 Kafe Önündeki Müzik Grupları

AKB48 Kafe Önündeki Müzik Grupları

1990’larda hit şarkılar çalan popüler şarkıcı Namie Amuro, Eylül 2018’de emekli olma niyetini açıkladı. 2000’lerin son yarısından itibaren, yeni bir tür müzik yayını, profesyonel müzisyenler ve amatörler arasında popüler hale gelmiştir. Bir melodi ve sözlerin girişi ile örneklenmiş insan sesine dayanan sanal idol Hatsune Miku şarkı sentezleme yazılımı ile üretilmiştir.

Japonya’da Batı Klasik Müziği

Yirminci yüzyılın başlarında, Batı klasik müziğinin ustaları, Avrupalı ​​sanatçıların dikkatini çekmek, resital vermek ve konser turları yapmak için Japonya’ya geldi. 1926’da Yeni Senfoni Orkestrası kuruldu ve 1927’de düzenli performanslar göstermeye başladı. 1951’de orkestra, NHK Senfoni Orkestrası olarak yeniden adlandırıldı. Bugün, NHK Broadcasting Corporation tarafından desteklenmektedir ve Japonya’nın önde gelen orkestrasıdır.

1950’den beri, Japonya Çağdaş Müzik Derneği, destek amaçlı yıllık bir festival düzenliyor. Savaş sonrası bestecileri arasında büyüleyici bir opera yazarı olan Dan Ikuma, Japon halk masallarını anlatan Yuzuru ve Budizm’den esinlenerek senfonik eserler oluşturan Mayuzumi Toshiro yer alıyor. Saygın parçalardan oluşan bir besteci olan Takemitsu Toru, sinema için de müzik yazdı ve dünya çapında tanındı.

Pek çok Japon müzisyen, okumak için yurtdışına gitti ve kimisi; şef Ozawa Seiji, kemancı Goto Midori ve piyanist Uchida Mitsuko gibi kalıcı uluslararası şöhretler kurdular.

Sizlere modern Japonya’da Müzik akımının nasıl geliştiğini, tanınan sanatçıları ve yeni müzik akımlarını özet olarak derledim. Japon müziğine ilgi duyanlar yukarda özetlediğim ve ismini verdiğim sanatçıları dinleyerek Japonya’da Müzik akımını deneyimleyebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Japonya Gezgini © 2018 - Dijital Reklam Ajansı We Dijital