Japonya Gezgini

Japonya’da Mini Marketler

Japonya’da Mini Marketler

Japonya’da mini marketler ya da 24 saat açık ‘konbiniler’ hemen hemen her blok başında bir tane bulunur. Konbini kelimesi köken olarak ingilizceden gelmiş. Yani tabir-i ingilizceyle convenience store. Bizdeki A101, BİM ya da Şok marketler zincirine benzerlik gösterirler. Tam olarak market büyüklüğünde olmayan bu mini marketleri Japonya’nın diğer marketlerine göre düşünürsek adeta mahalle bakkalına benzetebiliriz. Japonya’da mini marketler, devamlı açık olması ve içeriğinde A’dan Z’ye hemen her pratik ihtiyaç malzemesini barındırması sebebiyle Japonlar için vazgeçilmez, yabancılar için de can kurtaran dükkanlardır.

Daha çok hızlıca alışveriş yapmak niyetiyle özellikle sabah erken ve iş çıkış vakitlerinde gıda odaklı kullanılan bu marketler aslında birçok hizmet sunuyor. Misal; acil fotokopi ihtiyacınız mı oldu, hemen köşe başındaki konbini sizi kurtarır. Dijital ortamda fotoğraf çoğaltmak, bastırmak, faks çekmek ve taramak gibi bilimum kırtasiye ihtiyaçlarınızı da bu kullanışlı marketlerden temin edebilirsiniz.

Family Mart adlı Mini Market

Family Mart adlı Mini Market

Japonya’da mini marketler olmasa gerçekten yaşanmaz diyebilirim. Bunu sadece ben demiyorum, japonlar da öyle söylüyor. Nitekim kimsenin yemek pişirmeye veya kahvaltı yapmaya vakti yok. Öyle bir durumda bu marketlerde sabah kahvaltınız da olabiliyor, akşam yemeğiniz de. Gece yarısı karnınız mı acıktı ya da çocuk bezi ihtiyacınız mı oldu, hemen bu marketlere gidip neyse ihtiyacınızı karşılıyorsunuz. Efendim, ben de ilk gittiğim zamanlar, japon yemeklerini pek bilmiyorken bu marketler benim de çok işime yaradı. Sabahları yediğim yumurtalı sandviç ile öğlen acıktığımda aldığım onigirileri hep bu dükkanlardan aldım ve almaya da devam ediyorum.

Para çekmek mi istediniz ya da bir sinema bileti, tren bileti, müze giriş bileti ihtiyacınız mı oldu veya kargo göndermek ya da fatura ödemek gibi bir işleminiz mi var? Evet, bunların hepsini yapabileceğiniz bir mini market düşünün! İşte Japonya’da bunlara konbini diyorlar.

Japonya'da mini marketler

Seven Eleven Mini Marketi

Japonya’da Mini Marketler

Japonya’da mini marketler birçok markanın sahipliğinde ülkenin dört bir yanına dağılmış durumdalar. Benim favorilerimden Seven-Eleven, Japonya’nın en fazla bayi zincirine sahip firmasıdır. Bu firma bünyesinde, “yedi bilet” adıyla bir hizmet sunuluyor. Bu hizmet kapsamında konser, spor, film ve çeşitli etkinliklere yönelik bilet satışı yapılıyor. Ayrıca bilet alacağınız makinelerde bizdeki biletix’e benzer büyük bir satış ağı olan ‘Ticket Pia’ ile istenilen aktivite için veya otobüs bileti, tema parklarına giriş bileti gibi her türlü bileti temin edebiliyorsunuz. Ayrıca bu makineler, japonca haricinde ingilizce seçeneği de sunarak kolaylıkla hizmet almanızı sağlıyor. Çok sıkışırsanız şayet, mağaza görevlisinden yardım istiyorsunuz.

Japonya’da 24 saat açık ATM’ler ve Wi-Fi

Japonlar, bankalar yerine daha çok bu marketleri kullanıyorlar. Japonya’daki mini marketlerin çoğunda 24 saat açık ATM bulunuyor. Örneğin Seven-Eleven, üzerinde “International” yazılı uluslararası bir nakit kartınız varsa para çekmenize izin veren “Seven Bank” adında bir hizmet sunuyor. Eğer açık bir postane bulamadıysanız hiç üzülmeyin. Çünkü çok yakınlarda bulacağınız bir konbinide rahatlıkla paranızı çekebilirsiniz. Bu arada Japonya’da para çekmek için postane, konbini veya Citibank ATM’lerinden faydalanabilirsiniz.

Aynı zamanda kablosuz internet erişimi sunulan bu marketlerde interneti kullanmadan önce kayıt olmanız istenirse şaşırmayın. Kayıt işlemi yaparak ve varsa şifre girerek Japonya’da hemen her konbini noktasında kablosuz ağ bulmanız mümkün. Bir diğer olanak ise tabi ki de tuvalet. Sırf tuvalete girmek ya da internet kullanıp dışarı çıkmak için markete girmeniz, çalışanlarına saygısızlık olarak nitelendirileceği için küçük bir alışveriş dahi olsa yapmanız da fayda var.

Japonya’da Kredi Kartlarımı Kullanabilir Miyim?

Japonya genelinde birçok yerde rahatlıkla kredi kartı kullanabilirsiniz. ‘Japonya kredi kartı konusunda geri kalmış bir ülkedir’ söylentilerine kulak asmayın. Taksiden, küçük stant mağazalara kadar hemen her yerde kredi kartınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Hatta, Japonya’ya çok fazla nakitle gelmenize bile gerek yok. Elinizdeki nakitler banka hesabınızda kalsın, ödemelerin çoğunu kredi veya debit kartınızla yapın. Ancak turistik yerlere girişte ve bazı restoranlarda kartla ödeme imkanı olmayabiliyor. Bu sebeble belli bir miktar nakit bulundurmanız da fayda görüyorum. Kredi kartı demişken, japonlar alışveriş yaparken banka kartı yerine trene binerken sıklıkla kullandıkları akıllı kartlar olan IC kartları da kullanıyorlar. Bu IC kartlara istasyonlardaki cihazlardan para yükleyerek istediğiniz yerde alşveriş yapma imkanına sahip olabiliyor, devamlı para bulundurma derdinden de kurtuluyorsunuz. Eğer bir banka hesabınız ve Japon bankalarına ait kredi kartınız varsa IC kartlara para yüklemenize bile gerek kalmıyor. Bu kartları istasyonlardaki makinelerden satın alabiliyorsunuz. IC kartlar gerçekten büyük kolaylık. Türkiye’de kullanılan akıllı kartlar, inşallah ilerde Japonyada’ki IC kartlar gibi işlevsellik kazanır.

Japonya’da mini marketler kendine has birçok ürünü ziyaretçileriyle buluşturuyor. Kendine özgü tatlılar, diyabetik ekmekler, sağlık odaklı doğal gıdalar, içecek ve diğer gıda malzemelerini çeşit çeşit bulabiliyorsunuz. İçerisinde kahvenizi yudumlarken iki dakka nefes alıp dinlenebileceğiniz oturma alanı olan yerlerden tutun da sizi turistik yerelere yönlendirecek konbiniler bile var. Açıkçası Japonya’da mini marketler her türlü amaç için kullanılan vazgeçilmez yerlerdir. Gittiğiniz zaman mutlaka birkaç tanesine uğrayıp deneyimleyin derim. Uğramanızı tavsiye ettiklerim ise Seven-Eleven, Lawson, Family Mart, Circle K Sunkus ve MiniStop marketleridir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Japonya Gezgini © 2018 - Dijital Reklam Ajansı We Dijital