Japonya Gezgini

Japonya’da iş fırsatları

Japonya’da iş fırsatları

Son zamanlarda, Japonya’da iş bulmak adlı yazımda bahsettiğim site ve uygulamalardan iş ilanlarını inceliyorum. Birçok sektöre ait ilanla karşılaşırken ülkemdeki eğitimli insanların durumları aklıma geliyor. Nice eğitimli arkadaş potansiyeline rağmen Türkiye’de kendini gösteremiyor. Bu içler acısı bir durum. Japonya’da ise eğitimli insana ihtiyacı geçtim, çalışacak insan ihtiyacı hat safhada. Dolayısıyla bu yazımda sizlere Japonya’da iş fırsatlardan bahsetmek istedim.

Japonya’da iş fırsatları

Öncelikle ingilizce seviyesi anadil seviyesinde veya buna yakın olan arkadaşlara seslenmek istiyorum. Eğer tecrübeniz olmadığı halde ingilizce eğitimi yapabileceğinize yani ingilizce öğretmeni olabileceğinize inanıyorsanız, burda iyi bir maaş ile çalışabilirsiniz. Tabi iyi seviye ingilizcenizin yanına temel seviye japonca eklemek şartıyla.

Bunun yanı sıra IT sektöründe, web tasarımı, grafik tasarımı, oyun tasarımı, program yazılımı alanlarında uzman iseniz ve birazda japoncanız varsa size burda çok iş var. Yapmanız gereken sadece anahtar kelimelerle ilanlara bakmak o kadar. Japonca şirket içi iletişim ve günlük hayat için şart. Yabancı bir firmada çalışıyor bile olsanız japoncanızın iyi olması, yani en azından N2 seviyesinde olması istenebilir. N2 seviyesi, okur yazar ve rahatlıkla konuşur bir seviye demektir.

Ayrıca bir temel bilimci olarak Japonya’da iş bulmak isteyen biyolog, kimyager, gıda mühendisi, kimya mühendisi ve diğer fen bilimleri alanında okuyan veya mezun arkadaşlarıma açık çağrıda bulunmak isterim. Eğer Türkiye’de işler istediğiniz gibi gitmiyor, haliniz vaktiniz yerinde değilse ve bol bol proje deneyiminiz, çalışmanız, yüksek lisansınız vs. de var ise size de burda çok iş var. Üniversitelerde (part time), firmalarda ve hatta özel laboratuvarlarda çok sayıda spesifik ilanlar çıkıyor. Ancak bu işlerde üniversite dışındakiler japonca ağırlıklı olacağı için gelmeden önce mezun olmadan veya sonrasında boş zamanınız varsa Japoncayı okur yazar seviyede halletmenizi tavsiye ederim. Ücretleri de fena değil. İlanlara WDB‘nin sitesinden ulaşabilirsiniz.

Okuduğunuz gibi bazı öne çıkan sektörleri sizlere anlatmaya çalıştım. Burada her alanda büyük ihtiyaç olduğunu ilanlara bakarak gördüm. Ancak yukarda yazdıklarım öne çıkanlar idi. Yoksa burda en alt kademeden başlamak üzere üst düzey firmalara kadar her sektörde iş ilanı var. Yetkinlikleriniz ve özellikle de Japoncanız iyi derecede ise size burda bir hayli iş var.

Tokyo'nun En Yoğun İstasyonlarından Biri

Tokyo’nun En Yoğun İstasyonlarından Biri

Japonya’ya Kimler Ne Amaçla Gelmeli?

Japonya’ya kimin gelip gelemeyeceğini söylemeye haddim yok. Burada Japonya’ya gelinecekse neden gelinecek nelerle karşılaşılacak onu da anlatmak istedim. Çok büyük beklentiler ve hayaller kurulmamalı diye düşünüyorum. Kuruluyor bile olsa bu hayal ve hedeflerin buradaki şartlara göre şekillenebileceği göz önüne alınarak esnek olunmalı ve hayal kırıklığına uğranmamalı diye düşünüyorum.

Hedefiniz ve yetkinliklerinize göre bir sektör belirlemeli ve burada geçireceğiniz evrimsel süreçte o sektöre, işe veya posizyona odaklanarak ilerlenmelidir diye tavsiye verebilirim. Çünkü burada bir yerde çalışmaya başladığınız anda itibaren zaman hızla akıp gidecek ve çevrenizi pek göremeden hedeflerinizden şaşabileceksiniz. Bunların hepsi bir ihtimal ve yaşanmış hayat hikayeleri var. Burda olabildiğince tecrübeli insanla konuşuyor ve öğrendiklerimi, kendi bilgilerimi de katarak sizlere aktarıyorum. Kısacası hedef belirlenmeli ve emin adımlarla ilerlenmelidir.

Bunun dışında altını çizmek istediğim bir husus var. Durumunuz Türkiye’de iyi ise burada uzun vadeli kalmayı düşünmeyin derim. Çünkü Türkiye’deki şartlara göre Japonya’da iş hayatında ve yaşama dair bazı konularda biz Türklere göre ağır şartlar var. Ama alanınızda ilerlemek, bilgi ve birikimlerinizi geliştirip Türkiye’ye dönme niyetiniz varsa bence gelinmelidir diye düşünüyorum. Türkiye’nin Japonya’ya göre yetişmiş insana daha çok ihtiyacı var. Bu yüzden tersine beyin göçü yapılmalı, buradaki bilgi, birikim, teknoloji Türkiye’ye beyin göçüyle taşınmalıdır diye düşünüyorum. Vesselam…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 38 YORUM
 1. Mehmet çetin dedi ki:

  Merhaba ben ilkokul mezunu yum ama kaynakçı yım oralarda vasıflı işçi alımı varmı çarşada nasıl başvurabiliriz teşekkür Japon gezgini .com

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   İşçi alımı yok. Size vize sponsoru olacak işveren bulmanız gerekir.

 2. Erdinç Akyüz dedi ki:

  Merhabalar ben 2 yıllık otomotiv mezunuyum iş alan tecrübem 3 yıl mekanik ,trim ve servis danışmanlığı yapmış bulundum şimdi ise araba parçası üreten bir firmada çalışıyorum bu konuda kendimi daha iyi geliştirmek istiyorum Japonya’da yaşamak istiyorum evliyim İngilizce yok Japoncada bilmiyorum beni bu konuda aydınlata bilirmisiniz saygılar

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Merhaba, Japonya’da iş başvurusu ile alakalı yazımda detaylıca anlatmıştım. En başta japonca lazım. İkinci aşama ise vize sorununu aşmanız gerekecek. Bunun için de işveren bulmanız lazım. Yazıma bir göz atın isterseniz.

  2. Oğuzhan sefer güler dedi ki:

   Erdinç bey konu ile ilgili herhangi bir somut bir şeyler bulabildiniz mi?

 3. Turan yiğitarslan dedi ki:

  Ben seramik ustasiyim japonyaya çalışmak istiyorum bir türk firması olamadı şart mış gelmek için ne etmem lazim

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Japoncanız yok ise mecbur size vize alacak bir türk firma bulmanız lazım

 4. Özgür Özbeyli dedi ki:

  Merhaba ben aşçıyım bana gore iş varmi

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   10 yıl ve üzeri aşçılık tecrübenizi belgeyebilirseniz size göre iş var.

 5. Gizem dedi ki:

  Mesela hem alman hem de turkiye uni denkligi olan diplomamiz var ve bilgisayar mühendisliği mezunuyuz ve dil gereklilikleri de tamam. O zaman direk orada ki bir ise basvuru mu yapmalı yoksa once vize almaya çalışıp sonra mi başvurmalı?

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Çalışacak iseniz zaten vize sponsorluğu sağlayan bir işyeri bulmak gerekir. İlanlarda özellikle yazılım mühendisleri için vize sponsorlu iş ilanlarına çok rastlıyorum. Mutlaka siteleri ineleyin.

 6. Mert dedi ki:

  Elektirik elektronik mühendisliği mezunuyum 4 yıllık deneyimim var ingilizce iyi durumda, ama japonca yok iş bulma ihtimalim ne kadar.
  Mühendislerin maaşı ne kadar.

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   İş bulabilirsiniz ama burada hayatınızı devam ettirebilmek ve iş ortamında anlaşabilmek için japonca şart. İlanları bir inceleyin isterseniz.

 7. Alper dedi ki:

  Merhabalar ben İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu bir İngilizce öğretmeniyim. Nerelere bakmam gerekli iş bulabilmek için ve vize işini nasıl halletmem gerekli?

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Japonya’da iş bulmak adlı yazıma baktınız mı? İngilizce iş ilanları oldukça fazla. Vize sponsorluğu veren firmaları bulabilirseniz işiniz çok kolaylaşır.

 8. Ozlem A. dedi ki:

  Merhaba, Turkce ogretmenligi bolumu mezunuyum.Kendi alanimla ilgili yapabilcegim bir sey var mi .Eger varsa nereye basvurabilirim? Tesekkur ederim.

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   TÜrkçe öğretmeni arayan ilanlar bulabilirseniz neden olmasın. Çalışan arkadaşlar var.

 9. bilal dedi ki:

  merhaba ben işmakinası kepçe operetöruyum bekoloder kanal kazıyıcı yanlız orta okul mevzunuyum iş bulmaimkanım varmıdır

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Merhaba, eğer vize sorununu çözerseniz burada ehliyetinizi çevirtip o işte çalışabilirsiniz. Maaşları da oldukça iyi.

 10. Şehmus dedi ki:

  Üniversite mezunuyum.ingilizcem var nereye başvuru yapabilirim.

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   japonya’da iş bulmak adlı yazımda linkler var. Oradan profil oluşturup ilanlara başvuru yapabilirsiniz.

 11. Osman Boztepe dedi ki:

  Merhaba,
  Ben mobilya koltuk kanepe berjer, Kalite kontrol ustasiyim. Japonya da iş bula bilirmiyim

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Vize ve japoncanız varsa neden olmasın!

 12. Ferhat dedi ki:

  Selamun aleyküm abi ben çok gitmek istiyorum ama destekçimiz yok kaynak elektrik sertifikamız var boş dolaşıyoz keşke imkanım olsa giderdim çok şanlısınız 🙂

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Aleykümselam. Fırsatlar kovalanırsa mutlaka biryerlerde birşeyler gizlidir. Hayallerinizin peşini bırakmayın…

 13. Ahmet dedi ki:

  Ben yazılım mühendisiyim iş olanakları nasıl ?

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Merhaba, japoncanız yeterli düzeyde ise gayet güzel iş olanakları var.

 14. Arif zeyrek dedi ki:

  Japonya dayım iş arıyorum yardımcı olacak varmı

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Merhaba, vizeniz varsa yardımcı olabilirim. İnstagram hesabımdan bana yazın…

 15. otabey dedi ki:

  merhabolar. ben yalniz turk degilim özbekim ama turkca cok iyi biliyorum turkiyada 2 sene calişdim. ben şim turistik vizayla caponyaya geliyorum ben seramik fayansciyim ve tesisat işida yapiyorum. caponyaya gidib turistik vizayla bi iş bulub vizayi uzalta bilirmiyim.

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Merhaba, eğer sizin için vize başvurusu yapabilecek bir işveren bulabilirseniz olabilir. Ancak japon hükümeti Japonya’da bulunmayan kültürel işler için (misal özbek yemeklerini yapan aşçı gibi) vize veriyor diye duydum.

 16. Aliihsan dedi ki:

  Merhaba ben 35 yaşında aşçıyım belgelerim var 10 sene aşçı olarak çalıştığı mı belgeleyebilirim. Japonya da iş bulabilir miyim bulursam ne kadar ücret alırım kaç saat çalışırım cevaplar sanız sevinirim

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Merhaba, evet çalışabilirsiniz. Maaş konusu işvereninize göre değişir.

 17. Aysu dedi ki:

  Merhaba yardımcı yazınız için teşekkürler!
  Reklam bölümünden mezun olacağım bu sene, japonca öğrenmeye başladım ve ingilizcem iyi… var mıdır bir öneriniz?
  Teşekkürler…

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Merhaba,
   Eğer Japonya’da yaşamak ve çalışmak istiyorsanız, Japoncaya başlamanız önemli bir adım olmuş. Burada japonca olmadan bulaşıkçılık bile zar zor yapılır. Kendi sektörünüzde çalışmayı hedefliyorsanız öncelikle buraya gelip ufak tefek part time işlerle sektörü ve japon insanının kafa yapısını, reklam algısını öğrenmenizi tavsiye ederim. Türkiye’de kariyer yapanlara hep söylediğim birşey şudur; kariyerinizi düşünmeden kendinizi resetleyerek gelin. İyi çalışmalar….

 18. Suleyman dedi ki:

  Merhaba ;
  Makalenizi okudum öncelikle zaman ayırıp bu makaleyi yazdigin için teşekkür ederim.
  Benim meslek acısından birşeyler sormak istiyorum bu konuda bilgin varsa cevap verirsen çok sevinirim.

  1. Web yazılım
  2. Programlama
  3. Mimari ve animasyon tasarım
  4. System ağ uzantı ve sunucu güvenliği
  Gibi ileri düzeyde bilgilerim var bunların hepsi üniversite belgeli elbette ingilizce,almanca ve rusça bilgim var oku yazar derecesinde ,
  Ben cin ve japon teknoloji olarak ileri seviyede olduğunu düşündüğüm için bu ülkelerde bilgilerimi en üst seviyede çıkartmak ve türkiye de olan sirketim ile ithalât ve ihracat yapmayı düşündüğüm için benim ile birlikte sirketimde çalışan 5 çalışkanım ile birlikte 1 yıl içinde orada bir şirket kurmak ve bu arkadaşlarımı orada bırakmayı düşünüyorum sizce bu konularda nasıl bir yol izlemeliyim ?

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   merhaba, ben teşekkür ederim. Bence önce ortamı bir görüp burada tecrübe sahibi insanlarla konuşmanızı tavsiye ederim. Personeliniz burada çalışacak ve ticaret yapacaklarsa iyi derece japonca gerekecektir.

Japonya Gezgini © 2018 - Dijital Reklam Ajansı We Dijital