Japonya Gezgini

Japonya’da İş Bulmak

Japonya’da İş Bulmak

Son zamanlarda Japonya’da iş bulmak, Japonya’da yaşamak ve Japonya’da çalışmak isteyen arkadaşlardan bana çok sayıda mesaj geliyor. Ben de size bu yazımda, Japonya’da iş nasıl bulunur, öncesinde ve sonrasında ne yapmak gerekir, sıfırdan başlayarak yapmanız gerekenleri bildiğim kadarıyla anlatmaya çalışacağım.

Japonya’da iş bulmak

Japonya’da iş bulmak başlığının altını doldurmadan yapılması gereken bazı adımlardan bahsetmek gerekir.

Japonya’da iş bulmak için birinci adım: Japonca

İster dönerci olun ister hamal olun farketmez, Japonya’da çalışmak ve yaşamak  istiyorsanız en azından temel seviye japoncayı halletmeniz gerekir. Bunu ister Türkiye’de yapın isterseniz Japonya’da, bir şeklide dil bariyerini aşmanız lazım. Türkiye’de halledip gelmeniz sizin açınızdan çok avantajlı olacaktır. Çünkü buraya geldiğinizde biraz göz ve kulak alışkanlığınız var ise çok hızlı adapte olacaksınız. Aksi halde burada bir dil okuluna gelmenizi, bir yandan okurken bir yandan çalışmanızı tavsiye ederim.

Japonya’ya gidelim de Allah kerim derseniz, uzun ve yorucu zamanlar sizi bekliyor demektir. Japonca, Türkçe’ye dilbilgisi altyapısı olarak çok benzer. Konuşma noktasına yoğunlaşırsanız kısa zamanda çözebileceğiniz bir dil olan Japonca, okuma ve yazma açısından farklı alfabeler kullandıkları için oldukça zor bir dildir. Zaman ve emek gerektirir. (Japonca hakkında yazıma buradan ulaşabilirsiniz).

Gelme planları kuranların hemen varsa yakınlarda bir kursa yazılmalarını tavsiye ederim. Kurs imkanı bulamaz iseniz, “busuu”, “rosetta stone” gibi dil uygulamalarını indirerek en azından temel konuşma pratiklerini edinmeniz de fayda görüyorum. Japonca çalışmaya başlamanız size şunu da öğretecektir;

1.Dil öğrenirken kültürü de yakından tanımaya başlarsınız.

2.Bununla beraber dili sevip sevmediğinizi anlar, bakış açınızı tazeler ve zaman kazanırsınız.

Japonya’da iş bulmak için ikinci Adım: Vize almak

Japoncayı halletik, şimdi sırada çalışma vizesi almak var. Vize başvurusu öncesi kesinlikle Japonya Büyükelçiliği web sayfasını ziyaret etmenizi ve oradan vizeyle alakalı bilgileri okumanızı ve hatta arayarak bilgi edinmenizi tavsiye ederim.

Japonya Vizesi Alabilir Miyim?

Bendeniz gelmeden önce evlilik vizesi aldığım için burada evlilik vizesi hakkında bilgi vermeyeceğim. O konu hakkındaki yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ancak evlilik vizesi almak isteyenler ve bana bugüne kadar yazan arkadaşlar olduğu için bir iki noktanın altını çizmekte yarar görüyorum.

Evlilik vizesi almak için anlaşmalı evlilik yapmak isteyenleriniz var ise evlenmenizin vizeyi garanti etmediğini söylemek isterim. Özellikle Japonya’da sırf evlilik vizesi almak için evlenen yabancıların vize alma noktasında geçirdiği soruşturma, iş durumu, o anki geliri, verdiği güven vs. açısından değerlendirildiğinde bazı başvuruların yanıtsız kaldığını duydum.

Ben Türkiye’de evlendim ve 5 sene Türkiye’de yaşadığım için ve çocuklarımız olduğu için bu konuda yeterli güveni verdiğimi düşünürsek, evlendim oldu bitti şeklinde bir yol izlememeniz gerektiği hususunda sizleri uyarmak isterim. Mevzu tamamen yetkili birimlerin sizlerden istediği bazı şartları sağlamanızdır, o kadar.

Gelelim diğer vize mevzularına. Öncelikle çalışma izni alabilmeniz için bir iş yeri veya dil okulu belirlemeniz şart. Bununla beraber Japonya’da yaşamanızı devam ettirecek yeterli bir bütçe, kalacak adres ve Japonya’dan size referans olacak birisini (iş yeri ve okul haricinde istenebilir)  beyan etmeniz istenecektir. Bu beyanda verdiğiniz bilgi ve belgeler, yaşınız, mesleğiniz, geçmişiniz incelenerek size yanıt veriliyor.

Yapılması gereken çalışacak yeri belirlemek ve oradan bir belge istemektir. Anlaştığınız bir dil okulu var ise okuldan isteyeceğiniz belge ile başvuru yapmanız gerekir. Bu konuda size elçilik vize bölümü yetkilileri gerekli bilgiyi verecektir.

Japonya’ya Girerken Geri Çevrilir Miyim?

Bu konuda da bana yazan arkadaşlar oldu. Geri çevrilme hikayelerini ben de çok işittim. Japonya’ya gelip iltica eden, kaçak kalan yabancılar olduğundan bu konuda Japon polisi oldukça titiz davranıyor. Japonya’ya turist gibi gelip bir şekilde orada kalırım diye düşünenlerin bazı konulara dikkat etmesi gerekiyor.

Japonya’ya giriş yapmadan önce kalacağınız otel, gidiş dönüş bileti ve yeterli miktarda paranız varsa beklenen bir geri çevrilme olmayacaktır. Ama amaç kalmak olunca yaşayacağınız heyecan, korkak tavırlar sizin sorguya çekilmenize ve hatta geri çevrilmenize yol açabilir. Turist olarak gelenlerden ben çevrilen pek duymasam da (polisler nasıl ayırt ediyor bilmiyorum) sorguya çekilip geri gönderilenler de yok değil.

Kalacak yerinizin belli olmaması, bütçenizin olmaması, meslek beyansız olmanız, pasaport süresinin az olması, gidiş dönüş biletinizin olmaması vs. nedenlerle geri çevrilme ihtimalinizin çok yüksek olduğunu bildirmek isterim. Bununla beraber giderim nasıl olsa orda kalırım diyip kaçak olarak tespit edilenlerin cezaya çarptırıldığını ve uzun bir süre tekrar giriş yapamayacak bir halde geri gönderildiğini de duydum.

Siz gelin her adımı sağlam atın. Önce japonca, sonra iş yeri veya okul sonrasında da vizenizi alın ve kafanız rahat gidin.

Japonya’da iş bulmak için üçüncü adım; İş Başvurusu Yapmak

İş yerinizi veya okulunuzu buldunuz, vizenizi aldınız ve kalacak yerinizi de halletiniz ise geriye iş başvurusu yapmak kaldı. Aslına bakarsanız bu aşamaları atlamış birisi zaten geri kalanını rahatlıkla halleder ama ben gene de anlatayım.

Dil okuluna giden öğrencilere, hem Japonya’daki yaşama alışmaları hem de japonca’yı geliştirmeleri açısından part time çalışma öneriliyor. Hatta iş bile bulunuyor diye biliyorum. Bunun dışında iş değiştirmek isteyen ve farklı bir işe girmek isteyenler ise bahsedeğim şu yollardan gidiyorlar.

Japonya’da İş Bulmanın Yolları

Japonya’da daha önce de bahsettiğim gibi size iş bulan aracı kurumlar var. Bunu devlet eliyle yapan kurumun ismi “Hello Work“. Özel çalışan çok sayıda firma ve web sayfası da mevcut. Bu özel firmaların önde gelenlerinin artık mobil uygulamaları da var. Onları indirip bir CV oluşturup rahatlıkla iş seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Ben hem Hello Work aracılığıyla hem de bu uygulamalarla iş başvuruları yaptım. Mülakatlara katıldım ve bazılarından yanıt bekliyorum. Beklerken aslında belirlediğim bir hedef olduğundan acele etmemeye ve o hedefe doğru yürümeye karar verdim ve part time iş başvurusu da yaptım. Bu satırları yazarken part time başvurumun da sonucunu beklemekteyim. Hedefimi ise inşallah ulaştığım zaman açıklayacağım.

Japonya’da İş Başvurusu Yapacağınız Web Sayfaları ve Uygulamalar

Japonya’da İş Başvurusu yapacağınız web sayfası ve uygulamaları aşağıda listeledim. Bazıları sadece yabancılara özel çalıştığı için ingilizce olarak hizmet veriyor. Ancak o sayfalarda çok fazla iş fırsatı çıkmıyor. Japonca uygulama ve sayfalarda ise çok sayıda ilan ile karşılaşıyorsunuz. Bu ilanlardan birisi benim çok hoşuma gittiği için şimdilik japoncayı biraz üst seviyelere taşımaya karar verdim. Hazır hale gelince başvurmayı planlıyorum.

İngilizce Sayfalardan Bazıları

Jobs in Japan

Gaijinpot

Career Engine

Jikopy

Yolo Japan (part time)

Japonca Sayfalar

Global Power

Next in Japan

Yamatogokoro Career

Recruit

İndeed

WDB (Temel Bilimciler için)

Mobil Uygulamaları olanlar

EN Japan (büyük firmadır tavsiyemdir)

Baitoru (part time)

Town Work (part time)

Gördüğünüz gibi birçok iş bulma sitesi ve uygulaması bulunuyor. Daha benim bilmediğim gözümden kaçanlar mutlaka vardır ama en bilinenleri, televizyon ve tren gibi yerlerde reklam veren EN, Baitoru, Town Work gibi firmalardır. Ancak bu sitelerden özellikle ingilizce hizmet verenlerin pek verimli çalışmadığını belirtmek isterim. İngilizce sayfalardan bazı iş ilanlarına birkaç başvurum olduğu halde olumlu veya olumsuz herhangi bir dönüş yapmadılar. Ancak Baitoru, Town Work ve En’den yaptığım başvurularımdan hepsine hemen mail ve hatta telefonla dönüş aldım.

Japonya’da iş bulmak dördüncü adım; CV doldurmak ve Mülakat

Japonya’da iş başvurusu yapmadan önce yapmanız gereken olmazsa olmaz şey; CV, yani özgeçmiş doldurmaktır. Japonya’daki iş başvuru formu formatı standarttır. Tam zamanlı veya part time başvuru için ayrı formlar bulunur. Dolduruş şekli birbirinden farklıdır. Doldururken siyah tükenmez kalem kullanmanız gerekir ve hata yaparsanız mutlaka yenisini tekrar hazırlamanız gerekmektedir. Bu formu internet ortamında bularak yazıp doldurabilirsiniz. Formda bulunan fotoğraf bölümüne belirtilen ölçülerde tercihen takım elbiseli vesikalık fotoğrafınızı yapıştırmanız gerekiyor.

Japonca CV doldurmak

Japonca CV doldurmak

Japonca CV doldurmak

Japonca CV doldurmak

Başvuru formu japonca dolduruluyor. Eğer başvuru yapacağınız firma ingilizce belgeye onay veriyorsa ingilizce de doldurabilirsiniz. Part time başvuru yapanların detaylı eğitim ve iş geçmişi ile niyet bölümü yazmalarına gerek yoktur. Sadece gidilen okullar ve yapılan işler tarih sıralaması yapılarak yazılıyor. Hangi saatler arası çalışmak istediğinizi ve kısaca beklentinizi niyet alanına yazmanız yeterli oluyor. Tam zamanlı başvuru için ise eğitim sırasında alınan özel sertifikalar, yapılan projeler, yazılan makaleler, kalbul edilen ve yayınlanmış bilimsel çalışmalar ile detaylı çalışma arzu ve niyetinizi belirten PR bölümünü doldurmanız gerekiyor.

Japonya'da İş Bulmak

CV, Fotoğraf ve zarf

Bu CV dosyası, üzerinde kırmızı harflerle özgeçmiş yazan özel bir zarfa konularak işverene veriliyor ya da postalanıyor. Postalarsanız kurallara uygun şekilde (kurallar aldığınız cv dosyası üzerinde yazıyor) zarfın ön ve arkasını doldurmanız gerekiyor. İş veren direk sizi mülakata çağırırsa zarfa hiçbirşey yazmadan mülakat sırasında iş verene zarfı takdim ediyorsunuz.

Japonya'da İş Bulmak

Part time başvuru için standart CV

CV dosyasını mini marketlerden temin edebilirsiniz. Tam zamanlı mülakata girecek adayların bay bayan farketmeksizin takım elbise giymeleri şart. Part time çalışacaklar ise mülakata günlük kıyafetle gidebilirler. Mülakat zamanından 5 dakika önce mülakatın yapılacağı yerde bulunmak ve önceden keşif yapmak gerekiyor. Eğer geç kalacağınızı düşünüyorsanız bunu mutlaka önceden arayarak bildirmeniz ve özür dilemeniz gerekir. Öyle tahmin ediyorum ki kimse geç kalmak istemeyecektir. Bunlar iş başvurularında japonlar için olmazsa olmaz kurallardır.

Japonya’da iş bulmak, çalışmak ve yaşamak isteyen arkadaşlarım; size kısa kısa Japonya’ya gelmenin ve çalışmanın yollarını anlatmaya çalıştım. Umarım anlattığım şeyler size yol göstermiş ve fayda sağlamıştır. Aklınıza takılan başka bir şey olursa bana mail veya sosyal hesaplarımdan ulaşabilirsiniz. Yukarda anlattıklarıma örnek olsun diye kısa bir video da hazırladım. Aşağıdan izleyebilirsiniz. İyi seyirler. Herşey gönlünüzce olsun…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 30 YORUM
 1. İbrahim dedi ki:

  Benim japonyada tanıtım yok japonyada vize almak için birinin oradan bana iş veren mektubu gondermesi lazım adresini telefonunu boyle birini nasıl bulabilirim

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Merhaba, yazımda paylaştığım ingilizce sitelerden yabancılara özel ilanlar çıkıyor. Oradaki ilanları mutlaka incelemenizi öneririm. Öbür türlü herhangi bir hazırlık yapmadan gelmeniz hem masraflı olur hem de zaman kaybına yol açar. Umarım size uygun birşeyler çıkar. Sağlıcakla kalın…

 2. serkan dedi ki:

  merhabalar benım sorun cok net olacak lütfen bılgın ve vaktın varsa yanıtlar mısın ?

  ben turıst olarak gıdıp orda ıs bulup calısma ve oturma vızesı almam mumkun mu?

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Turist vizeli kişiye burda hiçbir firma veya işeren vizeniz olmadığı için iş vermek istemeyecektir. Ancak aşçılık, mühendislik vb. veya hizmet sektörüne yönelik bir mesleğiniz var ise ve bunu belgeleyebiliyor iseniz, üstüne de iyi bir japonca eklerseniz iş görüşmelerinde şansınız var demektir. Turist vizeli iken aracı firmalar iş konusunda pek yardımcı olmasa da vize sponsorluğu olan iş ilanlarını görebileceğiniz yabancı siteler var. Bu sitelerdeki ilanları değerlendirip iş görüşmesi yapabilirsiniz. Bu sitelerden bazılarını sitede yayınladım. İyi şanslar….

 3. serkan dedi ki:

  merhaba ,
  oncelıkle yazınızı okudum cok bılgılendırıcı olmus tesekkurler.
  ben japonyaya gıdıcem kalacak yerım hazır, para hazr, ancak ucakla gıdıcem ordan gemı ıle guney koreye gecıcem ve guney koreden de donus ıcın rezervasyon yaptım japonyadan gemı ıle ayrılacak olmam baska bır ulekye gecıcek olmam sorun olmaz degıl mı ?

  bırde ben sıgortasız calıstım sorduklarında ne demek mantıklı calıstım mı calısmadım mı demelıyım?

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   merhaba,
   Çok teşekkürler, sağolun. Gemiyle çıkacak olmanızın bir sorun olacağını zannetmiyorum. Nasıl çalışmış olursanız olun herşeyi olduğu gibi anlatın. Burda da part time çalışanların sigortaları yok. Sigortalarını kendileri ödüyorlar.

 4. Ali dedi ki:

  Şükrü bey selamlar. Sağlık Meslek Lisesinden Att olarak mezun oldum. Daha sonra 2 yıllık ön lisans Bilgisayar Programcılığını bitirdim. Şuan Japonca öğrenmeye çalışıyorum. Mühendisliğe tamamlamak için Dgs’ye hazırlanıyorum, eğer bu sene de kazanamazsam ön lisans Bilgisayar Programcısı olarak kendimi geliştirmek için Japonya’ya gitmek istiyorum. Ön lisans diplomamın orada geçerliliği olur mu? Japonya’da lise mezunu olduğum sağlık sektöründe ya da ön lisans diplomam ile bilişim sektöründe iş bulup çalışma şansım var mı? Hep yorum atıyorum daha önce sorduysam kusura bakmayın..

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Merhaba Ali Bey. İş bulma şansınız tabiki var. Ancak japonca ve vize sorununu aşmak gerekiyor. Bilişim sektöründe çok ilan var onlara başvurmayı denemelisiniz. Eğer imkanınız varsa turist olarak gelip buraları görmenizi de tavsiye ederim. İyi çalışmalar…

 5. Yüksel dedi ki:

  Merhaba,
  3 yada 6 ay Dil okuluna gitmeyi düşünüyorum, amacım daha sonra Japonyada kalmak (yani çalışma ve oturma vizesi ile). Bir mesleğim yok…ama japonca 5-6 ay dil kursuna gittikten sonra,mesela japonca konuşacak kadar öğrendim.Ondan sonra orda iş bulup (basit işlerde) çalışma izni/oturum alma imkanı varmı? türkiyeye dönmeye gerek kalmadan??

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Merhaba, dil sorununu çözdükten sonra bir firmada iş bulabilirseniz ve sizin adınıza vize alınırsa tabiki kalabilirsiniz. Bunun için bir yandan japonca öğrenirken bir yandan iş fırsatlarını değerlendirmenizi tavsiye ederim. Allah kolaylık versin…

 6. muhsin dedi ki:

  merhaba şükrü bey ben türkiye de bi 6 ay kursa gitmeyi düşünüyorum ve orada devam ettirecegim ama japonyada kursa yazılmam için onların sitesi lazım nerden bulabilirim? ve orda kursa yazıldıktan sonra oturma ve çalısma izni alabilirmıyım alırsamda bi işverene ihtiyacım olcakmı? şimdiden tessekur ederim..

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   İnternette dil okullarının web sayfaları çıkıyor. İngilizce aratma yapabilirsiniz. Ben okulları yakından tanımıyorum. Dil okuluna başlarsanız okul size part time iş bulabiliyor ama 6 aylıklar bulur mu bilmiyorum. Benim bildiğim 1 yıllık okullar bu konuda yardımcı oluyor. Detaylı bilgiye konuyla alakalı video yaptığımız arkadaştan ulaşabilirsiniz. Video altında maili var. https://youtu.be/q3lfSOwMRys

 7. Etem Özmen dedi ki:

  Ben emekliyim.Japonyayı ve Japon’ları seviyorum.Bir müddet orada yaşayıp hem dillerini hem yaşam tarzlarını gözetlemek istiyorum.Part time çalışarak bu işi yapmak istiyorum.

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   merhaba, Japonya’da iş bulmakla alakalı yazımı okuyabilirsiniz. https://www.japonyagezgini.com/japonyada-is-bulmak.html

 8. Osman dedi ki:

  merhaba lar ben demir alüminyum kaynağı ustasıyım japonya da iş fırsatları olurmu dil kursu na orada yazılsak tesekurler sımdıden

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Dil kursuna gelmeniz halinde hem dil öğrenir hemde fırsatları değerlendirirsiniz.

 9. Arif dedi ki:

  Merhaba, N3 seviyesi JLPT sertifika var. N2 ve N1 seviyesi sınavlara da girdim ama geçemedim onları. İngilizcem de var ve sertifika almak için sınava gireceğim.
  Endüstri Mühendisliği yüksek lisansım var. 6 sene insan kaynakları 3 sene üretim planlama biriminde tecrübem var. 36 yaşındayım. 6-9 Aylık N2 /N1 seviyesi için dil okuluna başvurmayı düşünüyorum. japonyada iken iş bulabildikten sonra çalışma ve oturma vizesi alabilmek ne kadar sürer..

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Çalışma ve oturma aynı vize kapsamında diye biliyorum. Vize sponsorluğu veren iş ilanı bulabilirseniz işiniz kolaylaşır. Onun dışında vizesiz olarak firmalar pek sıcak bakmıyorlar.

 10. Sena dedi ki:

  Ben ingilizce mütercim tercümanlık okudum Japonca da öğrenmeye başladım.Amacım oraya yerleşmek.Başka yabancı dillerim de var.Orada iş bulabilir miyim sizce?

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Merhaba, bulabilirsiniz. İngilizce öğretmenliğinden tutun ingilizce temmelli işlerde ilanlar oluyor.

 11. Melike dedi ki:

  Merhaba ben,iki oğlumuz ve eşim Japonya’ya yerleşmek istiyoruz.Ben Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim,çok sayıda sertifikam var ve ayrıca yurt dışı denkliği olan TÖMER(yabancılara Türkçe öğretimi)sertifikam da var,kendi gayretlerimizle yani evde Japonca çalışmaya başladık eşimle kulak ve göz aşinalığı olması açısından.Sormak istediğim kendi mesleğimle alakalı bir iş bulabilir miyim orada ?

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Merhaba, Türkçe öğretmenliği çok aranılan bir iş kolu olmasa da bulunabilir diye düşünüyorum. Uluslararası dil olulları ya da Türk kültürüne yönelik eğitimler veren kurumlara başvuru yapılabilir. Benim tavsiyem taşınmadan önce bir gelip görmeniz, ilgili yerlerle toplantılar, görüşmeler yapmanızdır. Temas kurduktan sonra düşünceleriniz ve planlarınız şekillenecektir.

 12. Hasan dedi ki:

  Merhaba,
  Fizik bolumu mezunuyum, yuksek lisans ve doktoram var. anadil seviyesinde ingilizcem var ve N4 seviyesinde japoncam mevcut. Bir suredir Japonya’da yasiyorum, akademi de calisiyorum. Nisan 2020’ye kadar calisma vizem var. Fakat bu islerin hic birisi kalici olmadigindan artik akademi de calismak istemiyorum. Hazir suan Japonya’dayken nasil is bulabilirim bu bahsettiginiz online yontemler disinda direk olarak gidip gorusulebilecek yerler mevcut mudur? Ayrica ne tur is alanlarinda calisabilirim?

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Merhaba, direk olarak gidip görüşebileceğiniz Hello Work gibi özel çalışan yerler de mevcut. Hemen heryerde bulabilirsiniz.

 13. Ferhat dedi ki:

  Selam aleyküm abi dil yok bizde bide başvuru yerini bulamadım 🙂

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Merhaba, yazıda linkler bulunuyor. Sayfalara girip cv oluşturmanız ve başvurmanız gerekiyor. Dil olmaması dezavantaj.

 14. Mehmet Nafiz dedi ki:

  Merhabalar Ben lise 3. Sınıf Yabancı Dil bölümü öğrencisiyim Japonlara 12 yaşımdan beri ilgim vardır kültürleri olsun insanı olsun ben Japonya’da İngilizce öğretmenliği yapmak istiyorum ama bu konuda ne yapabilirim hiç bir fikrim yok bana yardımcı olur musunuz maddi olarak desteğim de var

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   İngilizce öğretmenliği ilanları oldukça fazla. Bu ilanlara başvurup işverenlerle görüşmenizi tavsiye ederim. İlanlar yazıda verdiğim linklerde özellikle jobs in japan sayfasında bulunuyor.

 15. Gökay Çetin dedi ki:

  Merhaba ben fizyoterapi teknikeri öğrencisiyim bu sene mezun oluyorum ve dgs ile fizyoterapi rehabilitasyon bölümüne yükseltmeyi düşünüyorum. Fizyoterapi rehabilitasyon bölümünden mezun olduktan sonra japonyada yüksek lisans yapmam mümkünmüdür? Japoncam başlangıç (temel) düzeyde .

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Merhaba, japonya’da yüksek lisans yapabilirsiniz. Sizi çalışmalarınızda destekleyecek bir hoca bulmanız ve eğer ihtiyacınız varsa bir burs bulmanız halinde eğitiminize burada devam edebilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim…

Japonya Gezgini © 2018 - Dijital Reklam Ajansı We Dijital