Japonya Gezgini

Japonya’da Gençlerin Mekanı; Harajuku

01.08.2018
583
Japonya’da Gençlerin Mekanı; Harajuku

Harajuku, Shinjuku ve Shibuya arasında yer alan Tokyo’nun Yamanote Tren Hattı üzerindeki Harajuku istasyonu çevresindeki yerin adıdır. Japonya’nın en ekstrem genç kültürleri ve moda tarzlarının merkezidir. Aynı zamanda yetişkinlere yönelik alışveriş imkanı ile Meiji Jingu gibi bazı tarihi mekanlara sahiptir.

HARAJUKU

Harajuku’nun genç kültürünün odak noktası olan Takeshita Dori (Takeshita caddesi), birçok moda mağazası, moda butikleri, kullanılmış kıyafet mağazaları, krep standları ve gençlere yönelik fast food satış yerlerinin sıralandığı kabaca 400 metrelik trafiğe kapalı bir caddedir. Caddenin popülaritesi nedeniyle, hafta sonları çok yoğun ve kalabalık hale gelmektedir. Bazı yan sokaklarda ilginç mağazalar ve restoranlar da bulunmaktadır.

Takeshita Dori’nin hemen güneyinde ve uzunluğu iki katından fazla olan Omotesando ise, Tokyo’nun Champs-Elysees caddesi olarak adlandırılan geniş, ağaçlı bir caddedir. Burada yetişkin müşteriler için ünlü markaların mağazaları, kafeler ve restoranlar bulabilirsiniz. Şık Omotesando Hills kompleksi ise 2006 yılında açıldı ve moda bilinci olan insanları hedefledi. Omotesando Hills, yaklaşık 100 lüks mağaza, kafe ve restoranın bulunduğu altı katlı bir binadan oluşuyor. Bina ünlü mimar Ando Tadao tarafından ilgi çekici ikonik bir tasarımla yapılmıştır. Alışveriş kompleksi, Omotesando’nun en meşhur alışveriş merkezidir ve caddenin yaklaşık dörtte biri boyunca uzanmaktadır. Kiddy Land ise her yaştan çocuklar için yüzlerce benzersiz oyuncaklara sahiptir.

Harajuku, sadece genç kültürü ve alışverişi değil, Tokyo’nun başlıca mabedlerinden biri olan Meiji Jingu tapınağına da ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda genişçe büyük bir yeşil alanı kaplayan Yoyogi Parkı ise hemen mabedin yanında yer alıyor.

Japonya’da Oryantal Pazar

Oryantal Pazar, kimono ve samuray gibi japon kültürüne özgü tipik Japon hatıra eşyası arayışı içinde olan yabancı gezginler arasında çok popülerdir. Tokyo’nun en büyük hediyelik eşya dükkanlarından biridir. Mağaza üç katlıdır ve geleneksel Japon mimarisini taklit eden kırmızı ve yeşil bir cepheye sahiptir.

Harajuku İstasyonu köprüsü, cosplayers ve rockabilly dansçıları için popüler bir mekandır. Ucuz ve eğlenceli japon trendleri için Harajuku’daki Takeshita Caddesi’ne gidebilirsiniz. Burada, Lady Gaga gibi moda ikonlarının yanı sıra Nadia Flores en el Corazon gibi trendleri de bulabilirsiniz. Takeshita’nın iki büyük indirim mağazası olan Daiso ve Thank You Mart’a uğramayı da unutmayın.

Takeshita’nın çeşitli küçük dükkanlarını ortaya çıkarmak için arka sokaklara doğru yol alın. Harajuku’nun spor ayakkabı bölgesini bulmak için ana yoldan geçerek Murasaki Spor’un sağ tarafındaki küçük sokakları keşfedin. “Kawaii” modasının en iyisi için, Kawaii Monster Cafe‘nin arkasındaki Meiji Jingumae istasyonunun yakınında bulunan “% 6 Dokidoki” mağazasını bir deneyin.

Japonya’da Moda ve Kedi Sokağı

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde Omotesando, Japonya’nın modern moda evine dönüştü. Pek çok tasarımcı firmanın, bölgeyi çevreleyen geniş bulvar boyunca mağazası bulunuyor. Ginza’dan sonra ikinci en büyük lüks alışveriş bölgesi olan Omotesando, Gin Margiela, H & M, Dior ve Prada gibi klasikler ile MVRDV gibi daha çağdaş isimlere de odaklanarak Ginza’dan farklılık arz ediyor. Üst düzey modayı görmek için yedi katlı ikonik Omotesando Hills alışveriş merkezine uğramalısınız.

Harajuku ve Omotesando arasında Kedi Sokağı bulunuyor. Takeshita sokağından biraz daha lüks ve Omotesando’dan daha ucuz olan bu popüler yer, Tokyo’daki en iyi mağaza ve kafe çeşitleriyle doludur.

Eskiyle Yeni Birarada

Son moda lüks alışveriş ve trendlere ek olarak, Harajuku ve Omotesando zengin bir tarihle doludur. Harajuku, şehrin en ünlü ve iyi bilinen kutsal bölgelerinden biri olan Meiji Jingu Tapınağı‘na ve bölgenin en büyük yeşil alanlarından biri olan Yoyogi Park’a ev sahipliği yapmaktadır. 1920’de tamamlanan tapınak, İkinci Dünya Savaşı sırasında yıkılmış, ancak çok geçmeden yeniden inşa edilmiştir.

Omotesando ve Harajuku bölgelerini gerçekten birbirine bağlayan bir şey varsa, o bir sanat aşkıdır. Her iki mahalle de yerel ve uluslararası sanatçıların eserlerini sergileyen galerilerle doludur.

Omotesando’daki Espace Louis Vuitton ve Harajuku’daki Design Festa Gallery’yi ziyaret edip bölgenin neleri sunabileceğine dair geniş bir bakış açısı elde edebilirsiniz ya da Nezu Müzesi için Omotesando caddesinin sonuna doğru yol alabilirsiniz.

Japonya’da gençlerin mekanı Harajuku ve Moda’nın kalbi Omotesando hakkında sizler için kısa bir yazı derledim. Tokyo’ya yolunuz düşerse Shibuya-Harajuku-Omotesando üçlüsünü ziyaret etmeden gitmeyin derim. Hoşçakalın…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Japonya Gezgini © 2018 - Dijital Reklam Ajansı We Dijital