Japonya Gezgini

Japonya’da Doğum Yapmak ve Hastane

02.06.2018
716
Japonya’da Doğum Yapmak ve Hastane

Yıllar önce olmasına rağmen sizlere Japonya’da doğum yapmak ve hastanede kalmak nasıl oluyor anlatmak istedim. Tabi doğumu eşim yapmış olsa da beraber hastanede kaldığımız için birçok şeye tanıklık etme fırsatı bulduğum için size Japonya’da doğum yapmanın detaylarını anlatabilirim.

Japonya’da Doğum Yapmak

İki çocuğumuzun ikisi de Japonya’da doğdu. O zamanlar biz Türkiye’de yaşıyorduk. Japonya’da doğum yapmanın ve hastane hizmetinin iyi olduğunu bildiğimizden iki çocuğumuz için de doğumda Japonya’yı tercih ettik. Açıkçası karşılaştığım hizmetten sonra çok da iyi yapmışız diyorum. Şimdi size aşama aşama Japonya’da doğum yaparken neler yaşadığımızı anlatayım.

Japonya’da Hastane Hizmeti

Öncelikle Doğum öncesi anne adayları belli periyotlarda hastaneye hem kontrol hem eğitim için gidiyor. Eğer bir sorun yoksa bizdeki kadar abartılı ve detaylı ölçümler yapılmıyor. Misal; bizde rutine bağlamışlar, herkesi para kazanma amaçlı ikili üçlü beşli onlu tarama testlerine sokuyorlar. Devlet hastanelerinin yaptığını sanmıyorum ama Türkiye’de özelde iseniz aynı zamanda müşteri olduğunuz için gerek olmayan testlere bile yönlendirilebilirsiniz.

Nitekim bizim kıza daha 3-4 aylıkken sanırım, bu tarama testlerinden yapmıştı doktor ve down sendromlu olabilir demişti. Moralimizi bozduğu yetmiyormuş gibi bir de bizi kapsamlı bir hastaneye gidin testlere devam edin vs. deyip postaladı.

Sonradan yaptığım araştırmalarla bu ikili, üçlü tarama testlerinin resmen bir tuzak olduğunu gördüm. Lakin çocuğunuz nasıl doğarsa doğsun aldırmak gibi bir düşünceniz yoksa bu testlere de gerek yok. Öbür türlü düşünenler için her türlü test bulunuyor. Kaldı ki bu testlerden %100 sonuç da alamıyorsunuz. Tamamen istatistiki bilgilere dayanıyor ve sonuç tahminen söyleniyor. Bir de detaylı ultrason olayı var ki evlere şenlik. Bu işten Türkiye’de çok para kazananlar var. Anne ve babanın içine kurt atıp sonra sömüren bir düzen kurmuşlar.

Japonya'da doğum

Japonya’da doğum öncesi bekleme salonu

Her neyse, biz gelelim Japonya’da hastanede yaşadıklarımıza. Hanım gece ufak ufak ağrılarım var dedi ve sabahı bekledik. Rahatça kahvaltımızı yaptık ve normal kontrole gider gibi hastanenin yolunu tuttuk. Bizim hastane aslında büyük bir yer değil, özel bir doğum kliniğiydi. Doktor gerekli kontrolleri yapıp bana öğleden sonra doğum gerçekleşecek dedi. Bende “hakkaten mi?” dedim. Açıkçası hiç beklemiyordum. Hanımda şiddetli sancılar yoktu, çünkü.

Japonya’da Doğuma Girdim

Hanımın sancıları artmaya başlayınca doğumhaneye aldılar. Sonra bir hemşire bekleme odasına gelip bana “doğuma girmek ister misiniz?” diye sordu. Ben de “tabi girmek isterim” dedim ve hanımın yanı başına oturdum.

Bir monitörden sancıların durumunu kontrol ediyorlardı. Bir süre öyle sancılar içinde bekledik. Arada bir gelip bakıyorlardı o kadar. Yan taraftaki odada bir başka hamile hanım avaz avaz bağırıyordu. Hakkaten zor bir bekleyişti bizim için.

Japonya’da Doğum Anı

Sancıların zirve yaptığı anlardan birinde doğumun gerçekleşmeye başladığını anlayan hemşireler, birken beş oldular. Herkes farklı birşeyle uğraşıyordu. Herkes de bir telaş. Hemşirenin birisi hanımın başında onu rahatlatacak direktifler veriyordu. Nefesini nasıl alıp vermesi gerektiğini anlatıyordu. Tabi bunların hepsi sancı seviyesinin en üst olduğu zaman yapıldığından gerçekten anlaması anlatması zor anlar.

İnsanın ağrı eşiğinin en üst sınırı olarak böbrek taşı ve doğum sancısını örnek gösterirler. Hakikaten doğum anı annelerin yaşadığı çok büyük bir fedakarlık. Doğum sonrası çocuk dünyaya gelir gelmez doktor çok seri bir şekilde elinde tuttuğu hortumla bebeğin ağzının ve burnunun içindeki suları çekti ve nefes yolunu açtı. Akabinde hiç vakit kaybetmeden çoçuğun kilosu ölçülerek annenin kucağına verdiler.

İşte bu nokta çok önemli. İlk temas diye bilinen, anne ve çocuğun ilk buluşmasıdır bu. Duygusal bağların oluşması ve ilerde yaşanabilecek emzirme ve bilimum diğer sorunların olmaması açısından ilk temas atlanmaması gereken bir mevzudur. Bunu Japonların bilinçli şekilde yaptığını görünce içime su serpildi. Nitekim zaten herhangi bir şeye de itiraz edecek bir pozisyonum yoktu. Sadece etrafımda olan inanılmaz çabayı görmüş ve şaşkın şaşkın oturmuştum.

Doğan oğlumuzun ilk kez süt emmesi ve hanımın biraz olsun rahatlamasıyla şükür duaları ediyordum içimden. Ama ne büyük bir çaba. İnsanın gözünden yaş getiriyor. Doğum anından sonra önce hanıma sonra da tüm annelere daha da bir saygım arttı. Keşke her baba bu anı bir kez olsun yaşayabilse.

Japonya’da Doğum Sonrası Odaya Geçiş

Normal Doğum olduğu için 5 gün boyunca hastanede kalacaktık. Normalde anneler tek başına kalıyor ve refakatçi almıyorlar ancak ben yardım etmek istediğimden ve zaten başka işim de olmadığı için bizi iki kişilik odaya aldılar.

İlk gece anne biraz dinlensin diye bebeği hemşirelere teslim ettik. Ertesi sabah getirdiler. Bebeğin günde 3 kez ateşi ölçülüyordu. Her gün banyo yapıldı ve banyo yaptırma eğitimi aldık. Çocuğun her anında; emzirirken, altını bağlarken ve diğer tüm mevzularda nasıl yapılması gerektiği ile alakalı eğitimler verildi. Hatta emzirme sorunu yaşayanlar için meme masajı bile yapılıyordu. Bu olay Türkiye’de var mı bilmiyorum. Ama bizde normal doğum yapanı sıkıntı yoksa ya aynı gün ya da ertesi gün eve şutladıkları için ne nasıl yapılıyor pek bilmiyorum. Aslında gerek de yok. Zaten bizde anneler, doğum sonrası kızlarına yardıma gelip tüm tecrübelerini aktardıkları için pek lüzumu yok.

Japon Şeften Saygı Dolu Ziyaret

Odamıza üç öğün şahane yemekler geliyordu. En çok da bu kısmını sevmiştim. Bildiğin otelde gibiydik. Hemşireler etrafımızda fır dönüyordu. Krallar gibi hizmet alınca insan kendini çok iyi hissediyor gerçekten. Anne baba olmak zorlu bir süreç olduğundan bu süreci kolaylaştırmak için güzel bir başlangıç yaptırıyorlar.

Odamıza hastanenin yemeklerini yapan şef geldi. Müslüman olduğumuzdan dolayı size neler yapabilirim ne isterseniz diye el pençe divan fikrimizi, isteklerimizi sordu. En çok da bu noktada şaşırdım. Hastanede bu kadar iş varken bir de bize özel yemek yapmak gerçekten gösterilen saygının üst seviyesiydi. Şefin yemekleri çok lezzetli olduğundan bir de kitabını çıkarmış. Ücretsiz olarak verdiler. Hey gidi günler.

Japonya’da Normal Doğum Mu Sezeryan Mı?

Japonya’da hemen herkes eğer bir sorun yoksa normal doğum yapıyor. Öyle bizdeki gibi suda doğurayım, uyuştursunlar acı duymayayım ya da sezeryanla aldırayım olayı burda yok. Zaten bu gibi alternatifler pedagojik olarak da çocuğun ruh sağlığı açısından sakıncalı bulunuyor. Sebebi gerçek doğum anında üst seviyede salgılanan annelik hormonu sezeryan olduğunda bu denli salgılanmadığı için anne ve çocuk arasında ilk temasta tam uyum olmayabiliyor. Bu konuda sıkıntı yaşayan çok örnek olduğu için pedagojik olarak normal doğum öneriliyor. Ama sorun yaşamayanlar da var.

İkinci doğum için de kızımız anne karnında ters döndüğü için sezeryana karar verilmişti ancak son anlara kadar beklediler. Hatta çocuğu döndürmek için el masajı ile dışardan müdahale eden yetenekli bir doktordan bahsettiler. O doktordan da randevu alacaktık ama her ne olduysa hatırlamıyorum, vazgeçtik. Nitekim sezeryan doğuma mecbur kaldık.

Sezeryan doğum ciddi bir ameliyat olduğu için 5 gün yerine 10 gün boyunca hastanede kaldı hanım. Sebebi ise herkesin eve dönünce yardım edecek birileri olmadığı için toparlayana kadar hastayı bırakmıyorlar. Yara iyileşme süreci ve ağrılar normal doğuma göre çok daha zorlu bir süreç. Normal doğumda ertesi gün anne kendini iyi hissediyorken sezeryanda iş böyle değil. Kendine gelene kadar birkaç gün geçiyor. Sonuçta ameliyattan çıkan bir hasta olmuş oluyor.

Japonya’da Doğum Sonrası

Doğum sonrası eve geçtikten sonra da hastaneden size verilen hediyeler oluyor. Yenidoğan takımı gibi birşey. En güzeli de fotoğraf albümü vs. gibi hediyeler oluyor. Artık Türkiye’deki özel hastanelerde de bu tarz hizmetler veriliyor diye biliyorum.

Eğer Japonya’da yaşarsanız çocuk başına devletten yardım alıyorsunuz. Bu yardım da ilkokul başlayana kadar sanırım. Eğer üç çocuk varsa devlet kreşleri bedava oluyor. Ancak 2019 itibariyle zaten devlet kreşleri bedava olacakmış diye duyduk.

Doğum sonrası belediyede çalışan hemşire eve ziyarette bulunuyor. Bebeğin sağlığı nasıl, nasıl bir ortamda büyüyecek, ona bakacak anne ve babanın durumu vs. gibi bazı sorular sorarak not alıyor ve bunu belediyeye raporluyor. Yani devlet çocuğa sahip çıkıyor.

Çocuklar, anne Japon olduğu için doğrudan Japon vatandaşı olarak kabul edildi ve bu şekilde evraklarını düzenleyerek pasaportlarını aldık ve Türkiye’ye döndük. Japonya çifte vatandaşlık kabul etmediği için yirmi yaşına geldiklerinde birini seçmeleri gerekecek.

Japonya’da doğum yapmak ve hastanede gördüğüm hizmetler konusunu sizlere özet anlatmaya çalıştım. Anlatmadığım ya da değinmediğim birçok konu olabilir. sormak istediğiniz veya öğrenmek istediğiniz şeyler olursa aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Japonya Gezgini © 2018 - Dijital Reklam Ajansı We Dijital