Japonya Gezgini

Japonya’da Dişçilik ve Diş Hekimleri

31.10.2018
670
Japonya’da Dişçilik ve Diş Hekimleri

Japonya’da dişçilik ve diş hekimleri üzerine yazmadan önce benim dişçilik üzerine neler çektiğimi anlatayım.

İlk dişçiye gittiğim zamanlar daha çok küçüktüm ve ilkokul öğrencisi falandım. Annem elimden tuttuğu gibi beni bir üniversite hastanesine götürdü. Neymiş, ücretsiz bakıyorlarmış. Bakanlar da asistanlar ve hatta asistanların kontrolündeki öğrencilerdi. Bir iki dolguyla falan paçayı kurtardığımı sansam da mesele öyle kolay kolay bitmeyecekti.

Türkiye’de Dişçilik Üzerine

Artık ben diyeyim beslenmeden siz deyin genetik sebeblerden, benim dişlerim küçük yaşlarda bir bir çürümeye başladı. Her dişçiye gittiğimizde bana nasıl diş fırçalandığı söylenir ve anlatılırdı. Ben de dedikleri gibi küçük yaşlardan itibaren sabah akşam düzenli şekilde dişlerimi fırçalasam da çürümenin önüne bir türlü geçemedim.

Kanal tedavileri, dolgular, diş çekimleri, protezler, kaplamalar, köprüler, kavşaklar, alt geçitler, üst geçitler derken dişimde yapılan tadilat Türkiye’nin küçük bir ilçesinde yapılan belediye çalışmasına denk gelebilir. Ama başta benimle ilgilenen prof. hocama ve yardım eden asistanlara müteşekkirim. Hepsinden Allah razı olsun.

Yıllar geldi geçti üniversite bitti, mezun olduk ben hala ara sıra dişçiye uğrayıp yeni şikayetlerimi arz ediyorken, bu şarjlı diş fırçalarıyla tanıştım. Bir alayım dedim ve normal fırçalamaya göre inanılmaz bir fark olduğunu anladım. Buna ilaveten benim diş çürümemin hızını düşüren ikinci etmen ise ara fırçalardı. Ne kadar fırçalarsam fırçalayayım ara fırça veya ip olmadan diş arasına takılan yiyecekleri çıkaramadığım için dişlerim çürümüş de çürümüş. Bunu neden bu kadar geç farkettiğimi ben de bilmiyorum.

Japonya'da dişçilik

Japonya’da bir diş kliniği

Japonya’da Dişçilik

Evlendikten sonra hanımla beraber Türkiye’de bir dişçiye gidelim dedik. Hanım kendi dişinde bir ağrı olduğunu muhtemelen çürük olabileceğini söyledi. Çocukluğumdan beri gittiğim üniversite hastanesine giderek film çektirdik. Filme bakan asistan ve doktorlar uzun uzun bakakaldılar. Bize dönüp “bu dolguları kim yaptı” dediler. Biz de; “japon diş hekimleri” diye cevap verdik. “Harika olmuş” cevabını aldıktan sonra benim kafada ampül yandı. Dedim; “ben kesin Japonya’da dişçiye gideceğim arkadaş!”.

Yıllarca o kadar dolgular vs. yaptırdıktan sonra hanımın dişçilerine gelen bu tepkilerden sonra Japonya’da nasıl dişçiye giderim diye düşünüp durdum. Mesele ise vakit meselesiydi. Lakin Japonya’da dişçiye bir gittin mi haftalarca randevu veriyorlar ve benim haftalarca Japonya’da kalma şansım pek olmadı.

Japonlar da beslenmeden midir bilmem çarpık çurpuk dişleri olan bir kitle oldukça yüksek. Bu yüzden olduğunu düşünüyorum ki dişçilik epey bir ilerlemiş. Aslında bakarsanız alet edevat Türkiye ile aynı ancak arkadaşlar biraz yetenekliler.

Japonya’da Dişçiyle İlk Randevum

Gel zaman git zaman Japonya’ya yerleştikten sonra sonunda dişçiye gitmek için bir bahane çıktı. Dolgumun düştüğünü söylerek randevumu aldım ve saatinde müstakil bir ev şeklindeki kliniğe girdim. Japonya’da dişçi klinikleri epey fazla bulunuyor. Haritadan evin yakınında dişçi kliniği diye arattığım zaman 3-5 tane sonuç çıkınca en yakınımdaki kliniği aradım.

Japonya’da dişçilerin epey bir pahalı olduğunu daha önceden duymuştum. Bu noktada biraz tedirgin olsam da merak ediyordum açıkçası. Girişte beni karşılayan kişinin sekreter olduğunu sanıyordum ancak sonradan diş hekimlerinden biri olduğunu farkettim. Bu noktada şaşırmadım değil.

İçeri aldılar ve tüm dişlerin panoramik filmini çektiler. Koltuğa oturunca kibarca gerekli hazırlıklar, önlük vs. yapıldıktan sonra dişçi abiyle filme bakarak sohbet etmeye başladık. Bana gördüklerini ve yapılması gerekenleri detaylı anlattı. Hangisi ne kadar tutar bunlardan da bahsetti.

Dolgu düşmesi şikayetiyle gittiğimden dolayı önce onla işe başladık. Koltuğu yatırırken “yatırıyorum”, kaldırırken “kaldırıyorum, ağzınızı çalkalayabilirsiniz” şeklinde ifadelerle tedavi yapıyorlar. Koltuğu yatırınca tepedeki lambanın gözümü rahatsız etmemesi için temiz bir havlu ile gözümü kapattılar. El hareketleri vs. oldukça dikkatli bir şekilde tedavi yapıyorlar. Diyelim ki eli dudağıma mı çarptı hemen özür diliyor. İki de bir koltuğu kaldırıp suyla çalkalamamı ve rahatlamamı sağlıyorlar. Dolgu vs. sırasında ağızda biriken tükürükleri çeken hortumu kendileri tutuyor, hastaya tutturmuyorlar. Böye bir hizmet sonrası kendinizi yetkili bir kişi, başbakan vs. zannetme ihtimaliniz yüksek.

Japonya’da Dişçilik Ücretleri

Fiyatlara gelince, aslına bakarsanız aman aman bir yükseklik yok. Aşağı yukarı vizit başına 15-20 dolar civarı ödeme yapıyorum. Takma diş vs. olunca ücret 100 dolarları buluyor. Tabi bunlar sigortalı olanlar için. Onun dışında dişçilere pek bulaşmayın derim. Yapılacak tedaviye göre fiyatlar değişse de orta seviye birisi için dişçiler ödenebilecek seviyede tedaviler sunuyor, denilebilir. Elbette implant, porselen kaplama derseniz tahmin ediyorum ki Türkiye’den hallice bir miktar ödeme ihtimaliniz yüksek. Ama aynı hizmeti alacağınızı pek sanmıyorum.

Japonya’da dişçilik üzerine ilk gözlemlerim bu şekilde oldu. Daha sonra sağlık alanında gördüklerimi ve tecrübe ettiklerimi detaylı yazmaya ve yayınlamaya devam edeceğim. Sağlıcakla kalın…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Kanun mercimek dedi ki:

    Kesinlikle tirkiyedeki hekim arkadaşlara dış hekimliğine haksızlık etmişsiniz turkiyedede iyi bir özel kliniğe gitseniz benzer hizmeti alacaktıniz siz Japonya’daki özel bir klinikle tirkiyedeki bir devlet kuruluşunu mukayese etmişsiniz bir daha ki deneyiminizi umarım ihtiyacınız olmaz eğer olursa turkıyede özel bir klinikte alıp bu değerlendirmeleri tekrar yapmanızı tavsiye ederim dilerseniz kliniğimizde de ihtiyacınız olduğunda tedavinizi yapabiliriz farkı tekrar tekrar değerlendirirsiniz

    1. Şükrü Çetiz dedi ki:

      Davetiniz için çok teşekkürler. Sadece dişçilik değil aslında bütün sektörlerde hizmet alan kişilerle olan ilişkiler bir seviye yukarda Japonya’da. Yoksa bizim diş hekimleri kötüdür demek istemedim. Kendi başıma gelenleri anlattım. Çok yetenekli diş hekimlerimiz var ama Türkiye’deki gelir düzeyine göre herkes faydalanamıyor. Japonya’da herkes her kliniğe gidebiliyor.

Japonya Gezgini © 2018 - Dijital Reklam Ajansı We Dijital