Japonya Gezgini

Nagasaki; Japonya’da Bir Liman Kenti

03.02.2019
369
Nagasaki; Japonya’da Bir Liman Kenti

Nagasaki, Kyushu adasındaki ve Nagasaki şehrinin başkenti olan cazibeli bir liman kentidir. Eşimle burayı ziyaret ettiğimizde aylardan kasım ayıydı. Ben eşimin ailesine “aisatsu” dedikleri tanışma ziyaretinden bulunduğum zamanlardı ki yaptığımız ilk gezilerden biriydi. Nagasaki aklımda atom bombası atılan bir şehirden ziyade sakin güzel bir liman kenti olarak hatıralarımda yerini aldı.  Şimdi sizlere kısaca Nagasaki’den ve gezdiğim birkaç yerden bahsedeyim.

Japonya’nın Asya kıtasına en yakın liman kentlerinden biri olan Nagasaki, yüzyıllar boyunca dış ticaret ilişkilerinde önemli bir rol oynamıştır. Japonya’nın tecrid döneminde yabancı tüccarlara açık olan
sınırlı sayıdaki limana sahiptir. Nagasaki, yakın tarihte, Hiroşima’dan sonra II. Dünya Savaşı’nın sonuna doğru bir atom bombası tarafından imha edilen ikinci şehir oldu.


Yabancı İzlerin Olduğu Nagasaki

Dejima, 1636 yılında Portekizli nüfusu Japon nüfusundan ayırmak ve misyoner faaliyetlerini kontrol etmek için inşa edilen ve Nagazaki limanında yer alan insan yapımı bir adadır.

Hollanda Evleri

Portekizliler Japonya’dan ihraç edildikten sonra Hirado’da bulunan Hollanda Ticaret İstasyonu, Dejima’ya taşındı. Hollandalılar, Japonya’nın iki yüzyıllık izolasyonu sırasında, ülkede kalan tek Batılılar olarak Dejima’ya taşınmıştır.

Hollandalılara Ait Bir Yerleşim Yeri

Bugün, Dejima artık bir ada değil, çünkü çevresi 20. yüzyılda yeniden elden geçirildi. Çeşitli konutlar, depolar, duvarlar ve kapılar da dahil olmak üzere bölgede bir dizi çalışma yapılarak Dejima’nın tarihi yapısı yeniden inşa edilmiştir. Nihai amaç, Dejima’nın dört tarafından kanallar kazarak bir adaya dönüştürmektir.

Hollanda Evleri

Nagasaki’de Bir Kilise

Oura Kilisesi, Nagazaki’de bir Katolik kilisesidir. 1864’te Edo Dönemi’nin sonuna doğru bir Fransız misyoner tarafından kentte büyüyen yabancı tüccarlar topluluğu için inşa edilmiştir. Japonya’daki en eski Hristiyan kilisesi olarak kabul edilmektedir.

Oura Kilisesi, 1597 yılında kentte idam edilen 26 Hristiyana adanmıştır. Bugün, kilise, çağdaş Avrupa mimarisinin bir örneğidir ve pek çok ziyaretçi çekmektedir. Kilise, Japonya’daki ilk Batı tarzı bina olmuştur. Japonya’daki Hristiyanlığın tarihi hakkında bilgi veren bir müzeye de sahiptir.


Nagasaki Konfüçyüs Mabedi

Nagasaki Konfüçyüs Mabedi, saygın Çinli filozof Konfüçyüs’e adanmış mabetlerden biridir. Tapınak, Nagasaki’nin Çin topluluğu tarafından 1893 yılında inşa edilmiştir. Renkli ve atmosferik tapınak, ayrıca arkasında bir de müze barındırıyor.

Nagasaki’de Konfüçyüs Mabedi

Tapınak, köprü ve yapay bir göleti olan küçük bir bahçe ile ziyaretçilerini karşılıyor. Süslü Çin tarzı yapı, sarı çatılar ile bezenmiştir. Tapınağın avlusunun yanında, her biri iki ton civarında olan ve Konfüçyüs’ün öğrencilerini betimleyen 72 adet heykel bulunmaktadır. Kompleksin merkezinde, Çin mimari tekniklerinin güzel bir örneği olarak tapınağın ana salonu bulunur ve Konfüçyüs heykelini sergiler.

Hediyelik Eşyalar
Nagasaki’de Türk İzleri

Kompleksin arka tarafında, 1983 yılında, türbenin kurucusunun 90. yıldönümünü kutlamak ve Japonya ile Çin arasındaki dostluğu teşvik etme amacıyla inşa edilmiş Çin Tarihi Müzesi bulunmaktadır. Müzenin kendisi çömlek, heykel ve diğer sanat eserleri de dahil olmak üzere bir dizi eserler içeriyor. Üçüncü kat, türbenin kendisi ile ilgili sanat eserleri ve belgeleri bulundurur.

Nagasaki Şehir Merkezi

Nagasaki, gezilecek birçok tarihi yerlere sahip şirin bir liman şehridir.  Japonya’da alışılmışın dışında yabancı izleri taşıyan bir şehir olan Nagasaki‘yi eğer vaktiniz el veriyorsa mutlaka rotanıza eklemenizi tavsiye ederim.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Japonya Gezgini © 2018 - Dijital Reklam Ajansı We Dijital