Japonya Gezgini

Japonya Vizesi, Dil Okulu, Japonya Vatandaşlığı

Japonya Vizesi, Dil Okulu, Japonya Vatandaşlığı

Japonya’ya kısa veya uzun süreli gelişlerinizde gerekli olan Japonya vizesi konusu hakkında sizlere kısa bilgiler vereceğim. Bu yazımda Japonya vizesi nasıl alınır, ayrıntılı bilgilere nerden ulaşılabilir, çalışma vizesi, öğrenci vizesi veya evlilik vizesi kapsamını nasıl öğrenebilirim, japon vatandaşlığı almak gerekiyor mu sorunlarını yanıtlamaya çalışacağım.

Japonya Vizesi

Japonya’ya girmek isteyen herhangi bir yabancı ziyaretçinin, konaklama süresince geçerli olacak bir pasaporta sahip olması gerekir. Lütfen gelmeden önce pasaport sürenizin kalacağınız süreden daha uzun olduğunu kontrol edin. Japonya’ya girebilmek için ziyaretçilerin genellikle vize koşullarına ve ikametgâh uygunluğunun izinlerine uymaları gerekir. Herhangi bir eksik bilgi ve belge olmadığı taktirde Japonya’ya girişte pasaport kontrolü sırasında size 90 günlük turist vizesi verilmektedir.

Japonya Turist vizesi

Japonya’ya girişte pasaportunuza yapıştırılan 90 günlük giriş izni

Japonya’ya gelmeden veya geldikten sonra çalışma vizesi almanın 3 ayrı yolu vardır. Birincisi bir japonla evli olarak başvuruda bulunmak, ikincisi Japonca dil okulu vasıtasıyla kabul alarak gelmek ve başvurmak, üçüncüsü ise Japonya’da bir firmadan kabul alarak veya vize sponsorluğu alarak gelmek ve başvuru da bulunmaktır. Bunun dışındaki yollar devlet göreviyle gelmek, özel bir bursla eğitim için gelmek veya misafir akademisyen, bilim adamı olarak gelmek vb. şekilde olabilir.

Yukarda bahsettiğim hiçbir durumun vizeyi garanti etmediğini önceden belirtmek isterim. Bunun dışında sizden istenecek bazı maddi şartları karşılamanız ve hazırlamanız gerekenleri eksiksiz bir şekilde yaparak başvurmanız halinde sorunsuz bir şekilde vize alacağınızdan şüphem yoktur.

Japonya vizesi şartlarında revizyonlar periyodik olarak yapılmaktadır. Bu nedenle, Japonya Dışişleri Bakanlığı web sitesinde yer alan “Vize” bölümüne, kısa süreli programlar için standart vize bölümüne ve güncel detaylı bilgilere bakılıp kontrol edilmeli ve uygunluğu araştırılmalıdır. Aşağıdaki linklere tıklayarak ilgili web sitelerine ulaşabilirsiniz.

Japonya Dışişleri Bakanlığı

Japonca Dil Okulu

Türkiye’de iken belirlediğiniz bir dil okuluna başvurup onay aldıktan sonra, sizden istenen bilgi ve belgeleri hazırlayıp, yine sizden istenen teminatı gösterdikten sonra ödemeyi yaparak kabul belgenizle beraber Ankara’daki Japonya Büyükelçiliği’ne veya İstanbul Konsolosluğuna başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuz inceledikten sonra öğrenci vizenizle beraber Japonya maceranıza başlayabilirsiniz. Konuyla alakalı videoyu da izlemenizi tavsiye ederim.

Japonya Vatandaşlığı

Japonya çifte vatandaşlığı kabul etmeyen bir ülke olduğu için başvuracakların kendi ülke vatandaşlıklarından çıkmaları gerekmektedir. Kendi vatanında yabancı duruma düşmek istemeyen bizim gibi yabancılar da elbetteki vatandaşlık almak yerine uzun süreli ve hatta süresiz ikamet belgesi alarak hayatlarına sorunsuz bir şekilde devam etmektedirler. Süresiz ikamet izninin belli şartları bulunmaktadır. Bunu araştırmadan önce uzun süre Japonya’da yaşamış olmak ve düzenli bir gelirinizin olması gibi şartlar aranacağı için geldiğinizde kendiniz bizzat göçmen bürosuna başvurarak bilgi almanız en doğru yöntemdir. Ayrıca vatandaşlığın seçimlerde oy kullanmak ve japon pasaportu sahip olmak dışında size sağlayacağı herhangi bir durum yoktur. İkamet kartıyla sorunsuz bir şekilde bir japon gibi hayatınıza devam edebilirsiniz.

Japonya Turist Vizesi

Japonya’ya turist vizesi ile gelmek isteyenlerin gidiş-dönüş bileti, kalacakları otel rezervasyonları, getirecekleri ve konaklamaya yetecek düzeyde beyan ettikleri bir gelir ya da nakit tutar olması gerekmektedir. Planlı olunması, istenen bilgi ve belgelerin eksiksiz sunulması halinde sorunsuz bir şekilde ülkeye giriş yapılabilir.

Japonya Vizesi Alıp Göreceğiniz En Betonarme Kent Tokyo

Japonya Vizesi Alıp Görebileceğiniz En Betonarme Kent: Tokyo

Japonya’da Gezi Amaçlı 90 Günden Fazla Vize Almak

Gezi amaçlı Japonya’yı ziyaret eden yabancı uyrukluların sadece 90 güne kadar kalmasına izin verilirken, en fazla bir yıl boyunca bunu yapabilmelerini mümkün kılan yeni bir program, 23 Haziran 2015’te başlamıştır.

Bu program kapsamında uygun kişiler için şartlar şunlardır:

Yabancı uyruklu vatandaşların Japonya’nın vize muafiyet tedbirlerini uyguladığı ülkeden olması şarttır. Çocuklarla eşlik edilemez. Yabancı uyruklular 18 yaş ve üzeri olmalıdır. (Eşler için yaş sınırı yoktur)

Kişinin tasarrufları 30 milyon Japon yeni ve üstü ile eşdeğer olmalıdır (karı koca tasarruflarını toplamak mümkündür). Ancak, başvuranın eşi beraberindeki bir yolcu olarak geçerli değilse ve bu program kapsamında ayrı olarak kalmak istiyorsa, başvuran ve eşinin toplamda 60 milyondan fazla Japon yenine eşdeğer bir tasarruf sahibi olması gerekir.

Kaldığı süre boyunca ölüm, yaralanma ve hastalıkları kapsayan özel bir sağlık seyahat sigortasının olması gerekir. Konaklama süresi 6 ay olup, konaklama süresi sadece bir kereye mahsus olmakla beraber bir sene için uzatılabilir.

Bu program kapsamında Japonya’ya girilmesi durumunda, Japon konsolosluklarından veya başvuranın ikametgahı üzerinde yargı yetkisine sahip olan konsolosluklardan önceden “Belirlenmiş Faaliyetler” vizesi alınması gerekmektedir.

Tokyo Göçmen Bürosu

Japonya’da, orta ve uzun bir süre kalan yabancı uyruklu kişilerin, Japonya belediyelerinin ofislerinde ilgili prosedürleri gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Yabancı kimlik belgesi (ikamet kartı) ve my number gibi uygulamalar için ikamet ettiğiniz yere bakan belediyeye gidip başvurmanızı öneriyorum.

Göçmen Bürosu; göçmen kontrolü, yabancı tescil, vize durum kontrolleri ve mülteci statüsü belirleme gibi faaliyetleri yürütmektedir. Japonya’ya gelen çoğu ziyaretçi Göçmen Bürosu’na yalnızca göç sırasında başvuruyor. Vize işlemlerinin Dışişleri Bakanlığı’nın yetkisi altında olduğunu lütfen unutmayın. Vizeler hakkında bilgi için lütfen aşağıdaki linke bakınız. Vize başvurusunun Japonya’da kalmak için değiştirilmesi gerekiyorsa, vize başvurusu yapılmadan önce vize durum kontrolü gereklidir. Bu tarama süreci Göçmen Bürosu’nun yetkisi altındadır.

Çalışma Saatleri
08:30 – 17:15 (hafta içi)

Japonya Göçmen Büroları

Japonya Vize Rehberi (Dışişleri Bakanlığı)

Çalışma Tatili Programı (Türkiye hariç)

Çalışma Tatili Programları, gençleri küresel bakış açısıyla beslemek ve ortak ülkeler hakkındaki anlayışlarını derinleştirmeleri için fırsatlar sunmak, Japonya ve ortak ülkeler arasındaki dostane ilişkileri geliştirmek için tasarlanmıştır. Çalışma Tatili vizeleri sadece daha önce hiç bu programa katılmayan kişilere verilecektir. Çalışma Tatili vizesi için ücret alınmaz. (U.K., Tayvan ve Norveç hariç)

Bazı ortak ülkelerin Japonya ile tatil anlaşmaları bulunuyor. Bu ülkeler şunlar; Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, Kore Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, Birleşik Krallık, İrlanda, Danimarka, Tayvan ve Hong Kong.

Vize Geçerliliği

Çalışma Tatili vizesi tek girişli vizedir. Vizeyi alanların, vizeyi aldıkları tarihden itibaren bir yıl içinde (Hong Kong ve Norveç için üç ay) Japonya’ya girmeleri gerekiyor. Aynı şart evlilik vizesi için de geçerlidir.

Kalma süresi

(1) Avustralya ve Kanada için başlangıçta altı aya kadar kalma izni verilir. Bu, göçmenlik makamları tarafından altı aya kadar uzatılabilir. Ayrıntılar Göçmen Bürosundan temin edilebilir.
(2) Yeni Zelanda, Kore Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, İngiltere, İrlanda, Danimarka, Tayvan, Hong Kong ve Norveç’e bir yıla kadar ikamet izni verilir. Bu süre uzatılamaz.

Çalışma Tatili katılımcılarının ikametleri Japonya’da tatil olarak kabul edildiği sürece her türlü işe girebilirler. Bununla birlikte, gece kulüpleri ve dans salonları vb. gibi yerlerde çalışamayabilirler.

Yeniden giriş izni sistemi, ücretlendirme durumu, çalışma izni veya vizesi, vatandaşlık başvuru şartları ve Japonya Vizesi gibi diğer tüm sorularınızı yukarda linklerini verdiğim Japonya dışişleri bakanlığının vize bölümüne ve Göçmen Dairesine sormanızı tavsiye ederim. Bunun dışında internette bilgi aramak hem yanıltıcı hem de zaman kaybı olacaktır. Bulduğunuz diğer web sitelerindeki bilgiler güncel olmayabilir. Şartlar, koşullar ve uygulamalar her zaman değişiklik gösterdiğinden güncel bilgilere bahsettiğim kurumlardan ulaşmanızı rica ediyorum.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Enes dedi ki:

    Benim merak ettiğim şimdi Vizesiz girebiliyoruz değilmi bu girişte türist vizesi almış oluyoruz sanırım bu sürede ben iş başvurusu yapıp çalışma vizesi alabilirmiyim

    1. Şükrü Çetiz dedi ki:

      İşveren sizin adınıza başvurursa vize alabilirsiniz.

Japonya Gezgini © 2018 - Dijital Reklam Ajansı We Dijital