Japonya Gezgini

Japonya Hakkında Bilgi; Günde 100 dolar kazanmak

03.10.2018
597
Japonya Hakkında Bilgi; Günde 100 dolar kazanmak

Japonya hakkında bilgi vermeye devam ederken burada karşılaşıp şaşırdığım her konuyu gerek yazı olarak sayfamda gerekse video olarak kanalımda paylaşıyorum. Japonya’da gezmek, tozmak derken gelelim Japonya’da para kazanmak ve geçim mevzularına. Yazı başlığına bakınca; bu ne işi? neden bahsediyorsun? diye düşünüyor olmanızdan hareketle hemen detaylara geçeyim.

Japonya Hakkında Bilgi; Para Kazanmak

Japonya hakkında bilgi verirken Japonya’da iş bulmak ve bunun yolları üzerine uzun uzun hem yazdım hem de videolar da konuştum. Burda size yaptığım işten ziyade Japonya’da ücretlerden ve geçim durumundan biraz bahsetmek istiyorum.

Japonya’da geçinme, yaşayacağınız yere göre ve yaptığınız işe göre değişiklik gösterecektir. Benim gibi Japonya’nın ve hatta dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olan Tokyo’da yaşıyorsanız geçimi sağlam tutmanız gerekiyor.

Tek başınıza yaşıyor iseniz ve öğrenci iseniz aşağı yukarı 1000-1250 dolar gibi bir gelirle hayatınızı idare ettirmeniz mümkünken, çoluk çocuk var ise bu rakam 2500-3000 dolar civarı olacaktır. Japonya’da asgari ücret ise 1800 dolar civarındadır. Asgari harcamaların dışındaki her aktivitenizi bu rakamların üstüne koymanız gerekiyor.

Japonya’da günde 100 dolar kazanmak

Japonya Tokyo’da Ekim 2018 itibariyle asgari saatlik ücret 980 Japon yeni, yani yaklaşık 9 dolar civarı oldu. Eğer akşam saatlerinde çalışıyorsanız, bu rakam asgari 12 dolar civarı oluyor. Yaklaşık 8-9 saatlik bir yarı zamanlı (part time) mesai ile asgari olarak günde 100 dolar civarı rahatlıkla kazanabiliyorsunuz. Tabi bu yaptığınız işe göre değişip, saatlik 9 dolardan başlıyor ve 20 küsür dolara kadar gidiyor.

Ben tam zamanlı bir işe yerleşene kadar part time iş yapmayı ve bu süreçte hem Japoncamı geliştirmeyi hem de iş fırsatlarını değerlendirmeyi tercih ettim. Yarı zamanlı iş konusunda hiç seçici davranmadan direk evime yakın bir iş yerinde işe başladım. Çalıştığım gün başına aşağı yukarı 100 dolar kazanıyorum. Ne iş yaptığım konusunu sosyal medyada paylaşmamam istendiği için bu konuda yazı ve video şimdilik yayınlamayacağım. Ancak işten ayrılınca detaylı anlatmayı düşünüyorum. Açıkçası yorucu ama eğlenceli bir iş olduğunu söyleyebilirim.

Japonya Hakkında En Kilit Nokta: Japonca

Japonya’da çok basit ayak işlerinde bile gerçekten Japoncaya gerek var. Çünkü denileni anlamaz ve okuyamaz durumda olunca hem işi aksatıyor hem de mahçup olabiliyorsunuz. Çok şükür bu konuda bir sıkıntım olmadı ama okuma yazma konusunda ciddi anlamda çalışmaya ihtiyaç hissediyorum.

Düşünsenize bir; Türkiye’de okuyup yazamayan birinin iş yapmaya çalıştığını. Gerçekten kolay değil. O yüzden her fırsatta Japoncanın gerekli olduğunu vurguladım ve vurguluyorum.

Japonya’da Masraflar; Kira, Ulaşım, Gıda vb.

Japonya’da Tokyo merkezden uzaklaştıkça kiralar yarı yarıya düşüyor. Merkeze biraz yaklaştığınız işlek yerlerde 25-30 metrekare küçücük evlere bile 1000 dolar civarı kira isteniyorken, bir iki durak uzaklaştığınızda bu kirayı 800 dolara, az biraz metropolis dışına çıktığınızda ise 400 dolara ve hatta evin durumuna göre daha da az bir bedele düştüğünü görüyorsunuz. Tokyo haricinde büyükşehir olmayan yerlerde yaşam elbette daha ucuz ama ona göre de maaşlar düşük oluyor. Demir ağlarla örülü Japonya’da, yaşam alanı olan istasyonlara yakınlık kiraları artıran en önemli etmen. Lakin, kira ilanlarında bile çevredeki istasyonlara yürüme mesafeleri belirtiliyor.

Japonların inaka dedikleri...

Japonların inaka (köy) dedikleri bir yer ve müstakil evler…

Japonya’da ev kiralarken de genellikle iki aylık ev kirasını depozit olarak alıyorlar. Üstüne bir aylık kirayı da emlakçıya veriyorsunuz. Ayrıca temizlik parası ile evi size kiraya verdiği için ev sahibine teşekkür parası diye bir bedel daha veriyorsunuz. Bir de eve ilk ayak bastığınız ayın da kirasını peşin yatıracağınızı düşünürsek cebinizden epey bir para çıkacaktır. Ancak bazen bu teşekkür parası ile depozitoyu istemeyen ev sahipleri de oluyor. O evleri de hem internet sitesinden hem de emlakçılar aracılığıyla bulmanız mümkün. Bu arada yabancıya ev vermek istemeyenler olduğunu da duydum.

Japonya’da tek kişi asgari gıda harcaması, aşağı yukarı 400-500 dolar arasında değişecektir. Tabi dışarda yemek, kafede oturmak ve arada bir dayanamayıp güzel tatlılar almak hariç. Aile olduğunuzda ise birey sayısına göre kişisel harcamalar, eğitim harcamaları vs. derken bu rakamlar yukarı doğru çıkacaktır.

Japonya’da Ulaşım Harcamaları

Araba sahibi olacak iseniz öncelikle bir araba park yeri kiralamanız gerekiyor. Park yeri ücreti de kaldığınız yere göre değişecektir. Bazı ev ve apartmanlarda ücretsiz park yeri olsa da genelde park yerleri ücretlidir. Merkeze biraz yakın olduğunuzu varsayarsak aylık yaklaşık 100 dolar civarı park yerine vermeniz gerekecektir. Ayrıca bu arabanın muayene ücreti (2 yılda bir), vergisi ve sigortası derken bir kişilik geçim harcamasına denk olabilir. Tokyo’da yaşayan ortalama bir ailenin bence araba ihtiyacı yok. Araba, acil durumlarda ve yağışlı havalarda vs. lazım olsa da bu ihtiyacı taksi çağırarak da kolaylıkla karşılayabiliyorsunuz.

Araba yoksa tren, tren yoksa bisikletin olduğu Japonya’da, ulaşım masrafları oldukça fazla. İşyeriniz yakın ve benim gibi gezmek dışında genelde bisiklet kullanıyorsanız çok fazla harcama yapmazsınız. Ancak az biraz dolaşayım derseniz ya da şehir merkezine gitmeniz gerekse kafadan en az 10 doları gözden çıkarmanız lazım. Gideceğiniz mesafe eğer trenle 1 saatten fazla ise ve aktarma sayınız artarsa bu rakam da aynı şekilde artacaktır. Ulaşımın pahalı olduğu Japonya’da, günlük uzun mesafeli tren kullanan ve aktarım yapan insanlar için bir günlük sınırsız Tokyo tren bileti imkanı sunuluyor. 1650 Japon yeni vererek herhangi bir istasyondaki bilet makinelerinden bu bileti satın alabiliyorsunuz.

Uzun lafın kısası Japonya’da bir ailenin ekstralara girmeden geçimini sağlayacağı asgari harcamalar toplamı aylık aşağı yukarı 2750 dolar civarıdır.

Japonya’da Nerede Yaşamalı

Aslına bakarsanız elinizde belli bir meslek var ise (aşçılık gibi) Tokyo’ya veya başka büyükşehirlere gelip kalabalığı çekmenize hiç gerek yok. Japonların “inaka” dedikleri onlara göre köy bana göre hala şehir olan yerlerde yaşam, hem sakin hem ucuz hem de huzurludur.

Fırsatlar ve yapılacak aktiviteler biraz az da olsa, sessiz sakin bir hayat yaşamak isteyenler için Japonya’nın küçük şehir ve kasabalarını tavsiye ederim. Uzun süre şehirden uzak bir kasabada kaldığımdan bu kıyaslamaları kolayca yapabiliyorum. Ben hem arkadaş çevrem hemde iş fırsatlarına yakınlık açısından başkent Tokyo’da yaşamayı tercih ettim.

Japonya hakkında bilgi verdiğim yazılar serisindeki bu yazımda sizlere biraz Japonya’da geçim ve para kazanma mevzusuna değindim. Japonya macerası devam ederken sizlere Japonya hakkında bilgi vermeye devam edeceğim. Sağlıcakla kalın…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Oğuzhan Varol dedi ki:

    Merhabalar , blog yazılarınızı ve paylaştığınız videoları zaman buldukça bakmaya çalışıyorum bir hevesle,
    bilgi ve deneyimlerinizi aktardığınız için teşekkürler, emeğinize sağlık.

    1. Şükrü Çetiz dedi ki:

      Ben teşekkür ederim, sağolun.

Japonya Gezgini © 2018 - Dijital Reklam Ajansı We Dijital