Japonya Gezgini

Japonya Evlilik Vizesi

Japonya Evlilik Vizesi

Japonya Evlilik Vizesi

Japonya’da yaşama fikri olgunlaştıktan sonra uzun bir süre tuhaf bir korku sardı beni. 34 sene yaşadığım memleketimi bırakıp gideceğim için haliyle biraz tedirgindim. İnsan hayatının her anında böylesine bir manevra yapmadığı için bu korkular normaldir diye düşünüyorum. Kaldı ki hayatımın en önemli kararlarını aldığım zamanlar, hep korku hissetiğim zamanlardı. Korkuyorsam rahatımı bozmamak içindir diye düşünüp hep onların üstüne gitmiş ve sonunda da çok şükür pişman olmamıştım. Bu sefer de inşallah pişman olmam diye dua ediyorum. Her neyse, bu yazımda sizlere Japonya’ya gitmeden yaptığım bazı hazırlıkları anlattım. Bunlardan en önemlisi ise Japonya evlilik vizesi oldu.

Aslına bakarsanız büyükelçilik kapsamında evlilik vizesi diye bir vize kategorisi göremedim ancak Japonla evli olduğunuzu beyan ettiğinizde vize verilirken kategori olarak japonla evli şeklinde not düşülüyor. Japonya evlilik vizesi için Japonya’da değil de Türkiye’de başvurup almak gerektiğine karar verdim. Çünkü duyumlarıma göre Japonya’da vizeye başvurmak ve almak biraz daha zor imiş. Japonya’ya gidip kalma amaçlı anlaşmalı evlenen çok fazla yabancı olduğu için Japonya bu noktada bir soruşturma yapıyor ve kişiler güven telkin etmiyor ise vizeyi vermiyor diye duydum.

Bunların hepsi duyumdan ibaret ancak mevzuyu şansa bırakmak doğru olmadığından vize başvurusu için Japonya Büyükelçiliği‘nin yolunu tuttum. Benden Japonya’da kalacağım adres ve orada bana referans olacak kişinin bilgilerini içeren garanti belgesini istediler. Buna ek olarak Japonla evli olduğumu da belgeleyen Japonya’daki belediyeden alınan evlilik belgesini de istediler. Bu evlilik belgesi, bizdeki aile bireylerinin bilgilerini içeren nüfus kayıt örneğine tekabül ediyor. Ben bu belgeleri Japonya’dan isterken bir yandan da Türkiye’de yaptığım işle alakalı bazı belgeleri vs. hazırladım. Diğer belgeler olan pasaport, evlilik cüzdanı vs. zaten herkesin bulundurması gerekiyor.

Dikkat Edin!

Büyükelçiliğe başvurumu yaptıktan tam 24 saat sonra vizem çıktı. Vize tek giriş vizesi olarak verildi. Yani bir kereye mahsus girebileceğim şekilde hazırlanmış olan bu vize ile 3 ay içerisinde Japonya’ya giriş yapmam gerektiği söylendi. Ülkeme dönerken de Japonya’ya tekrar giriş için bir belge doldurmam ve başvurmam gerekiyormuş.

Vize almış olmak rahatça ülkeye girmek anlamına da gelmiyor. Japonya, bu konuda oldukça titiz bir ülke. Eğer güven vermeyen bir nokta tespit ederlerse aldığınız vizenin pek bir geçerliliği yok. O yüzden vize öncesi adımları sağlam atmalı, belgeleri eksiksiz ve doğru şekilde toplamalı ve en önemlisi Japon makamlarına dürüst olmalısınız.

Japonya İkamet Kartı

Öğrendiğime göre bu vizeyle, giriş yapılan bazı havalimanlarından ikamet kartı çıkartılıyormuş. Japonya’da ikamet kartı uygulaması 2012 yılında başlamış. Bu kart, Japonya’da 3 aydan fazla kalacaklar için veriliyormuş. Japonya’ya girer girmez verilen bu kart bir nevi kimlik belgesi gibi birşey. Uzatmak için de ayrıca göçmen bürosuna uğramanız gerekiyor. Japonya ikamet kartı ile alakalı detaylı bilgi için tıklayınız.

Sizlere Japonya evlilik vizesi ile alakalı kısa bilgiler vermeye çalıştım. Japonya hikayem başlamadan önce ilk olarak; Japonya vizesi nasıl alınır sorusunu cevaplamış oldum. Akabinde hangi aşamalardan geçmek gerekir, hepsini Japonya’da yaşam kategorisindeki yazılarımda yaşayarak sizlere anlatacağım. Japonla evlenmek adlı yazıma da buradan ulaşabilirsiniz. Yazı ve videolarımı takip ettiğiniz için çok teşekkürler. Sağlıcakla kalın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Oğuzhan Yılmaz dedi ki:

  Merhabalar, öncelikle yazınız için elinize emeğinize sağlık. Bu konu hakkında pek fazla kaynak yok. Belirttiğiniz gibi konsolosluk sitesinde de “eş vizesi” hakkında detaylı bir bilgi yok. Benim size bir sorum olacak. Kız arkadaşımla Türkiye’de evlilik yapsak, ve bu evlilikten kaynaklı evraklarla konsolosluğa başvuruda bulunsak aksiyon alabilir miyiz? Yoksa, Japonya’da evlilik işlemlerini gerçekleştirip öyle mi vize işlemlerine başvurayım. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Merhaba, geç cevap için özür dilerim ama sanırım sizinle mailleşmiştik. Her ikisi de olur ancak Japonya’da yaşayacaksanız bence Japonya daha mantıklı olur. Vize konusunda bir müddet bekletebilirler ama vizeniz çıkar.

 2. Yamaç Şahin dedi ki:

  Japon eşimle 3 yıl önce Türkiyede evlendik.Geçen yıl yaklaşık bir aylığına onunla japonyaya gittik ve hayatımızı orada geçirmeye karar verdik.. Eşim benim de orada yaşamam ve çalışmam için kendisinin sigortalı bir işte çalışarak en az bir yıl da orada kalması gerektiğini söyledi.Ben emekli bir öğretmenim ve ressamım..Orada nasıl kalıp hayatımızı sürdürebiliriz.. İnternet de dahil o kadar çok bilgi kirliliği var ki, neye nasıl inanacağımızı şaşırdık..Bana mail adresimden ulaşıp yazarsanız ve anlatırsanız minnettar olurum.. Şimdiden teşekkürler.

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Mail olarak yanıtladım, teşekkürler…

 3. Fatih dedi ki:

  Merhabalar Şükrü bey benimde daha Japonya tecrübem oldu yaklaşık yıl kaldım kısmi vise ile ama vizem bitince kaçak kalmamak adına ülkeme geri döndüm bayan arkadasım benimle Türkiye’de evlilik yapsa Japonya’ya tekrar gidebilirmiyim evlilik yapsam dahi kaç ay kaç yıl beklerim …cevap verirseniz çok teşekkür ederim

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Merhaba, Türkiyede veya Japonyada Japon vatandaşı ile evlenmeniz halinde bir süre detaylı inceleme yapıyorlar ve bu süre zarfında geçici bir oturum alabiliyorsunuz diye duydum. Vizeyi uzun süreli vermiyorlar çünkü evlenip hemen boşananlar da oluyor. Bir süre izlendikten sonra uzun süreli vize almaya başlanıyor.

 4. Tayfur dedi ki:

  Merhaba yazdığınız yazıt gerçekten çok aydınlatıcı saolun öncelikle siz de benim gibi aynı durumda geçmişiniz galiba Türkiye de evlenmişsin ve 24 saat için de vizenin gelmiş ama aynı yöntemle bende Türkiye evlendim ve bütün evrakları eşimle birlikte teslim etti eşimle aynı yaşıtız ve eşimle birlikte konsolosluğa evrakları teslim etttik ama 3 ay geçmesine rağmen ve eşin 5 yıldır aynı şirkette düzgün çalışan bi insan olmasına rağmen benim vize hala gelmedi Heran gibi bir bilginiz var ise lütfen yardım edin şimdiden teşekkür ederim

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Merhaba, detaylı bilgim ne yazık ki yok. Araştırma yapılıyordur sanırım.

Japonya Gezgini © 2018 - Dijital Reklam Ajansı We Dijital