Japonya Gezgini

Japonla evlenmek, Türk Japon Evliliği

08.09.2018
1.885
Japonla evlenmek, Türk Japon Evliliği

Japonla evlenmek ya da Türk Japon evliliği üzerine son zamanlarda bana gelen sorular üzerine Japonya’da evlilik vizesi konulu yazıma ilaveten Japonla evlenmek nasıl oluyor, nasıl hazırlıklar yapmak gerekir ve benim karşılaştıklarım nelerdi, size bunlardan biraz bahsedeyim.

Japonla Evlenmek

Ben konuyu çok fazla uzatmadan kısa kısa anlatmak isterim. Öncelikle Japonla evlenme niyetinizin ne olduğu beni çok alakadar etmese de özellikle vize alırken Japon makamlarını alakadar ediyor diyebilirim. Kimse kimsenin evlenmesine mani olamaz ancak eğer Japonya’da oturum almak, Japonya’da yaşamak için anlaşmalı evlenecek iseniz bu yazı sizin için geçerli değil. Çünkü anlaşmalı evlenenler ya da bu niyetle evlenip bunu eşine sır olarak söylemeyenlerin akıbetini ben kestiremiyorum. Bu konularda vize veren gerek göçmen bürosu olsun gerekse elçilik olsun oldukça titiz davranıyor, bilmenizi isterim.

Normal yollardan evlendiğinizi ya da evlenme niyetinizin olduğunu düşünürsek Japonya’da yaşayacak iseniz eğer karşınıza evlilik vizesi başvurusu çıkacaktır. Bu konuyu daha önce yazmıştım. Burada ise evlenmeden önce neler yaşadım ve Japonya’ya gelmeden ve geldikten sonra neler yaşadım aşama aşama sizlere anlatacağım.

Eşimle Evlenmeden Önce

Ben eşimle Japonya’da tanıştım ancak Türkiye’de evlendim. Amacımız Türkiye’de yaşamak olduğu için Japonya evlilik vizesi, oturumu vs. konularıyla pek ilgilenmedim. 5 sene boyunca Türkiye’de yaşadık. Bu süre zarfında çocuklarımız oldu. Japonya’ya yerleşme kararı alırken Japonya elçiliğinin vizeden sorumlu yetkililerine de danıştık. Uzun süredir evli olmamız ve çocuklarımızın da olması nedeniyle vize noktasında sorun yaşamayacağımızı söylediler.

Ancak Japonya’da vize başvurusu yapmanın Türkiye’den daha zor olduğunu duyduk. Bununla beraber yeni evlenenler için de aynı zorluklar oluyormuş diye duydum. Şimdi nasıl zorluklar olduğu konusunu hiç bilmiyorum. Bu anlamda yeni evlenip Japonya’da vizeye başvuran ama uzun süre vize sıkıntıları yaşayanlarla da konuştum. Tabi durumun eskisi kadar zor olmadığını da söylediler ama evliliğin vizeyi garanti etmediğini de söylemek isterim. En doğrusu ise konuyu yetkili makamlara danışmak olacaktır.

Türkiye’de evlenecekler için de şunları söylemek isterim. Herkes gibi belediyeye başvuruyorsunuz ancak topladığınız belge sayısı normal Türk evli adaylardan bir hayli fazla oluyor. Tabi dolayısıyla maliyeti de baya bir artıyor. Öncelikle eşiniz ve siz, normal sağlık ocağında değil, bir hastanede kapsamlı sağlık testlerinden geçmeniz gerekiyor. Belediye öyle istiyor yani. Bununla beraber Japonya elçiliğine üzerinde bekar yazılı nüfus cüzdanınızla giderek kayıt yaptırmanız gerekiyor. Gerçi artık kimliklerin üzerinde birşey de yazmıyor. Kayıt yaptırmadan önce Dışişleri Bakanlığından da bir belge almanız isteniyor.

Ben bunlara ek olarak oturma izin belgesi ya da ikamet belgesi için de eşimi emniyete götürmüştüm. En çok parayı oraya harcadık zaten :)) Bu belge işlemleri tamamlandıktan sonra evlilik için gün alıyorsunuz ve bitiyor. Evlendikten sonra da tekrar elçiliğe giderek evlilik cüzdanınızla kayıt yaptırıyorsunuz. Ayrıca, Türkle evli ibaresi için biz tekrar ikamet tezkeresi adlı belgeye ifade yazdırmıştık. Şimdi bu oturma izni konusu ve diğerleri belki değiştirilmiştir. Belki istenen belgelere artık gerek yoktur. Gidip sormanızı tavsiye ederim.

Japonya’da Sınırsız Oturma İzni

Japonya’da sınırsız oturma izni denen Japoncada “eijuuken” olarak bilinen vizeyi almanız için 3 sene Japonya’da evli olarak sorunsuz bir şekilde yaşamış olmanız gerekiyor. Bununla beraber geçiminizi nasıl sağladığınız da önemli bir mevzu. Düzenli bir işiniz ve herhangi bir sabıkanız da yoksa Japonya’da Japonla evli olan hemen herkes eijuuken alabiliyor. Eijuuken varken de gidip vatandaşlığa falan başvurmanın da pek bir manası olmadığını söylemek isterim. Japonla evli olmayanların durumunu bilmiyorum.

Japonla Evleneceklere Tavsiyeler

Japon bayanla evleneceklere özel tavsiyeler vereyim. Japon damat alacaklar benzer şeyler yaşamayabilir, çünkü. Öncelikle bir japon bayanla evlenme kararı aldıysanız, hayırlı olsun diyelim. Yapmanız ve atlamamanız gereken bir şey varsa o da, eşinizin babasından bizzat izin almanız gerektiğidir. Japonya’da kız isteme olayı ailecek vs. yapılmıyor. Bizzat damat adayının ailenin karşısına çıkması ve izin alması gerekiyor. Japonca tabiriyle “kekkonsasete kudasai” (evlenmemize izin verin) demeniz gerekiyor. Baba hayatta değilse anne veya babayı temsil eden kimse o kişiden veya aileden izin almanız ve ziyaret etmeniz gerekiyor. Buna japoncada “aisatsu” diyorlar.

Ziyaret kısmı sağ salim halledilmiş ise bundan sonra top sizde. Nerede evleneceğinize göre düğün dernek işleri değişiklik arz edecektir. Ben Türkiye’de evlendiğim için japon geleneklerini uygulamadık. Ancak evlenmeden önce aile büyükleriyle biraraya gelip nişanvari bir buluşma gerçekleştirdik. Japoncada nişana “konyaku” diyorlar. Ancak bizimkisi nişan töreni değildi. Kimono giyerek fotoğraf çekimi yaptık ve aile büyükleriyle beraber yemek yedik.

Japonya’da Düğün Dernek

Ayrıca Japonya’da öyle akrabaların geldiği takı töreninin olduğu düğün vs. yapılmıyor. Daha çok evlenecek çiftlerin arkadaş çevresinin katıldığı sade partiler düzenleniyor. Kilisede evlenen olduğu gibi bir otel kiralayanlar da var. Artık çiftlerin zevkine göre değişiyor. Ayrıca ev eşyası konularında da oldukça sadeler. Evlenmeden borç batağına girmiyorlar. Zaten doğru düzgün eşya alan da yok. Evler genel de eşyasız sade evler. Evlenecek çiftler zamanla zevklerine göre evi dayayıp döşüyorlar. Durumları varsa aileler çiftlere pek karışmıyor. Durumları müsait değilse yardım aldıkları gibi aileyle büyük bir evde yaşayanlar da yok değil.

Japonla Evlenmek ve Zorluklar

Uluslararası evliliklerde açıkçası en büyük zorluğun dil bariyeri olduğunu düşünüyorum. Geri kalan konular zamanla rayına oturuyor zaten. Anadili aynı olan çiftler yapılan esprilerden, şakalardan ve kültürün gerektirdiği şeylerden sorunsuzca tat alarak yaşıyorlarken, dil bariyeri olan yabancı çiftler bu anlamda %100 anlaşamıyorlar. Bazen anlatmak istediklerinizi tam anlatamadığınız zaman hem siz hem de eşinizin yorulduğunu görebilirsiniz. Hatta öyle zamanlar olur ki bir konuyu anlatmaktan bile vazgeçebilirsiniz. Bu da iletişim noktasında problemler oluşturabilir.

Bu sorunları hemen her yabancı çift yaşıyordur diyebilirim. Ancak zamanla iki tarafın kullandığı ortak dil veya diller oturmaya başlar ve sitres azalma yoluna girer. Bu süreç en zor ve en meşakkatli süreçtir. Bu noktada karşılıklı anlayışın normal evliliklerden iki üç kat fazla olması gerektiğini düşünüyorum. Dolayısıyla sabırsız biri iseniz ya sabırlı olmayı öğreneceksiniz ya da bu zorlu yolda yıpranıp pes edeceksiniz. Umarım bu zorlukları rahatça göğüslersiniz.

Yabancı çiftlerin ikisinden birinin ülkesinde yaşıyor iseniz bu noktada da eşlerin birbirine büyük destek olması gerekiyor. Özellikle ülkeye ve kültüre yabancı olan eşin, alışma sürecinde kocasından ya da karısından büyük destek alması şart. Eğer eşinizi yalnızlığa iterseniz bundan hem siz hem de eşiniz büyük zarar görecektir. Bu aşama da gerçekten çiftler açısından oldukça zor ve meşakkatli bir aşamadır.

Dini öncelikleri olanlara baştan eşleriyle bu konuları netleştirmelerini tavsiye ederim. Japonlar için domuz eti yememek, alkol almamak gibi Müslümanla evliliğin getirdiği bazı sınırlamalar olacağı için bu konuları siz zaten konuşacaksınızdır diye düşünüyorum. Hassasiyeti olmayanlar için zaten sorun yok. Bu konular özel hayata girdiği için de kimseyi ilgilendirmez zaten.

Japonla evlenmek ve Türk Japon Evliliği üzerine kısaca yaşadıklarımı ve fikirlerimi anlatmaya çalıştım. Tabi daha anlatacak çok şey olsa da kısaca benim hikayem de böyle idi. Ancak sizin hikayeniz ve maceranız bambaşka olabilir. Siz siz olun, araştırın, sorun soruşturun ama karar alırken sadece kendinize ve eşinize göre düşünün. Şimdiden evleneceklere iki cihan saadeti diliyorum.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Japonya Gezgini © 2018 - Dijital Reklam Ajansı We Dijital