Japonya Gezgini

Japon Tiyatrosu

30.04.2018
871
Japon Tiyatrosu

Japon tiyatrosu dört ayrı türde sunulur. Klasik Japon tiyatrosu olan Kabuki, komedi öğeleri içeren Noh ve Kyogen ile kukla tiyatrosu olan Bunraku.

Kabuki

Kabuki

Kabuki

Kabuki tiyatrosu Edo döneminden (1603-1867) itibaren gelişmekte olan klasik Japon tiyatrosudur. Gelişmekte olan ticari kültür, kabukide kullanılan kostümlere, sahneye ve oyunlara yansımıştır. Diğer tiyatrolara göre Kabuki, günümüzde oldukça popüler olarak tüm coşkusuyla Tokyo Kabukiza ve Kyoto Minamiza ile Osaka Shochikuza tiyatrolarında yaşatılmaya devam etmektedir.

kabukiza

Kabukiza, Tokyo, Ginza

Noh ve Kyogen

 Noh tiyatrosu, içinde en derin ve geniş kapsamda duygular barındıran komedi tiyatrosu Kyogen’i barındırır. Kendine has yapısıyla 14. Yüzyıldan beri süre gelen Noh-Kyogen tiyatrosu dünya’nın en eski tiyatrolarındandır. Noh ve Kyogen tiyatroları beraber ve ayrılamaz bir ikili olarak bilinse de zıtlıklar içermektedir. Noh tiyatrosu özünde sembolik olarak dini öğreti ve tavsiyeleri içeren bir atmosferi sunmaktadır. Kyogen tiyatrosunda ise mizah ön plandadır ve amaç insanları güldürmektir.

Bunraku

Bunraku

Bunraku

Bunraku Japonların profesyonel olarak yaptığı bir kukla tiyatrosudur. 17. Yüzyıl başlarından itibaren gelişmekte olan Bunraku, aynı zamanda “ningyo joruri” olarak da bilinir. ‘Ningyo’, kukla manasına gelirken ‘joruri’ ise dramatik şarkılı anlatım manasında gelir. Hikaye anlatılırken 3 telli ‘shamisen’ adlı bir enstruman kullanılır. Kukla kullanılmasına rağmen temelde bir çocuk tiyatrosu değildir. Bunraku tiyatrosuna örnek olarak, Japonların meşhur drama yazarlarından olan Chikamatsu Monzaemon’un (1653-1724) eserleri yetenekli kukla operatörlerinin ellerinde hayat bulmuştur.

İkebana

İkebana

İkebana

Japon çiçek düzenleme sanatı olarak bilinen ‘ikebana’ taze dallar, filizler, yapraklar, otlar, meyveler, tohumlar ve tabiki çiçekler kullanılarak yapılır. Solmuş ve kurutulmuş materyaller ile, cam, metal ve platik malzemeler de kullanılmaktadır. Geleneksel bir sanat olan ikebana, kısa ömürlü çiçek ve dalların kullanımıyla ve dekoratif bir konsept oluşturma amacıyla sembolik bir dil olarak gelişmiştir. Kullanılan materyallerin uyumu, boyutu, şekli, dokusu, hacmi, rengi ve yerleştirildiği alan ikebana sanatının en önemli unsurlarındadır. ‘Kado’ Çiçeklerin Yolu olarak da bilinen bu sanat iklim, zaman ve değişimi temel alarak bir meditasyon olarak da uygulanır. Dini öğretilere de dayanarak ve doğal bir çevrim olan doğum, gelişim, çürüme ve yeniden doğum, ikebana sanatının manevi yönünü oluştrmaktadır.

Çay seramonisi

Çay seramonisi

Çay Seramonisi

Sado ya da Chado Çay Yolu olarak da bilinen Çay Seramonisi bir ritüel olarak ziyaretçilere toz yeşil çayın hazırlanışı ve servisini konu alır. Tam zamanlı bir çay seramonisi içerisinde yemek servisinin de (Chakaiseki) olduğu iki ayrı çayın servis edildiği (koicha ve usucha) ve yaklaşık 4 saat süren bir seramonidir. Seramoniyi yürüten kişi ziyaretçisine işin gerektirdiği tüm estetik, düşünsel ve fiziksel haz ile huzuru yansıtmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Japonya Gezgini © 2018 - Dijital Reklam Ajansı We Dijital