Japonya Gezgini

Japon Basınında Japonya Gezgini

10.07.2019
154
Japon Basınında Japonya Gezgini

Japonya’nın önde gelen spor gazetelerinden Nikkan Spor, ben ve dört arkadaşımla bir röportaj gerçekleştirdi. Tokyo Olimpiyatları yaklaşırken firmamız farklı yabancı diller konuşabilen şoförleri bünyesine kazandırmaya devam ediyor. Şu anda 40 civarında yabancı şoför bulunduran firmamız, bu sayıyı yüze çıkarma hedefinde. Firmanın ve hatta Japonya’nın ilk ve tek Türk taksi şoförü olarak ülkemi temsil etmenin bilincinde görevimi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyorum. Gelelim Japon basınında Japonya Gezgini konu başlıklı yazımın metnine;

Olimpiyatlar öncesinde yabancı sürücüler Tokyo’da artmaya devam ediyor

2020’de farklı ülkelerden yabancı sürücüler Olimpiyatların sokaklarında olacak! Hükümetin Japonya’yı ziyaret etmesi için 40 milyon yabancıyı hedef belirlediği Olimpiyat Yılı için Tokyo’daki taksi endüstrisine bir “küreselleşme” dalgası başladı. Dünyanın her yerinden gelen turistlere cevap vermek için, her şirkette birden çok dili kullanabilen yabancı sürücüler hızla artıyor.

Nikkan Spor Gazetesine Olimpiyat Şeklinde Poz Verirken

Olimpiyatların görüntüsünü andıran Hinomaru mürettebat üyeleri (Toshio Nakajima tarafından fotoğraflandı)


Soldan; Amarakorn, Tamgum, Mie, Lipson, Şükrü

Herkese Sorulanlar

(1) Japonya’da kaç yıldır yaşıyorsunuz? (2) Çalışma geçmişiniz? (3) Neden Taksi Şoförlüğü? (4) Japonya’ya gelen yabancı ziyaretçilere mesajınız nedir?

Mandurah Amarakorn (51 = Sri Lanka)

(1) 20 yıl (2) Japonya’yı ziyaret ettikten sonra genel bir mağaza ve nakliye şirketinde çalıştım (3) Kamyon sürüş deneyimim var, araba kullanmayı seviyorum (4) Tokyo Olimpiyatlarının tadını çıkarın. Güleryüzle, dört gözle bekliyorum.

Bay Wichai Tamgarm (39 = Tayland)

(1) 15 yıl (2) 2005 yılında Japonya’ya geldim ve bir Tayland restoranında çalıştım. (3) Çünkü araba kullanmayı seviyorum. (4) Japonya harika bir yer. Hizmet etmekten mutlu olacağım.

Marsial Miet (47 = Fransa)

(1) 14 yıl (2) Japonya’ya ilk zyaretim 2005 yılındadır. Yamagata Vilayeti’ndeki fabrikalarda çalışım (3) Otel’de çalışırken bu firmaya geldim çünkü ilan hoşuma gitti. (4) Tokyo’da sizinle sohbet etmek için ziyaretinizi bekliyorum.

Paul Lipson (35 = Kanada)

(1) 12 yıl (2) Shizuoka vilayetindeki bir lisede İngilizce öğretmeni vb. işlerde çalıştım. (3) Araba sürmeyi seviyorum (4) Japonya güvenli bir ülke. Geleneksel ve çağdaş şeylerin tadını çıkarın.

Bay Çetiz Şükrü (35 = Türkiye)

Japon Basınında Japonya Gezgini;

(1) Bir yıl (2) Kendi ülkemde bitkisel ilaç şirketi kurdum. (3) Seyahatle ilgili işlerde çalışmak istediğim için Japonya’ya geldim. (4) Lütfen Japonya’ya gelin. Sizi gezdirmekten mutlu olacağım.

Özel Sertifikalı Sürücüler

Tokyo’da Japon sürücüler de Olimpiyat moduna giriyor. Sürücü kayıtları ve taşıma sertifikalarını veren bir kurum olan Tokyo Taksi Merkezi’ne göre, Tokyo’da 72.000 kayıtlı taksi şoförü var. Bunlar arasında 14.120 kişi merkez tarafından verilen İngilizce eğitimini almıştır.

Eğitim, ilk, orta ve ileri üç aşamada gerçekleştiriliyor. Gelecek yıl Olimpiyatlar için eğitimi tamamlayan 20.000 kişi var. Eğitimi tamamlayanlar “Konuksever Taksi” olarak sertifikalandırılmıştır. Haneda Havalimanı’nda iç ve dış hatlarda yabancılara özel taksi duraklarında “İngilizce sertifikalı Sürücü” olarak hizmet verilmektedir.

İngilizce Sertifikalı Sürücüler

Sürücüler, Uluslararası Yolcu Hizmeti İngilizce Testini geçerek ingilizce sertifikalı sürücü olabilirler. Bu sınavda geçer puan TOEIC 650’ye eşdeğerdir ve şoför, ECD (İNGİLİZCE BELGELİ SÜRÜCÜ) olarak onaylanacaktır. ECD, geçen yılın sonunda yeni kurulan özel şerit JR Tokyo İstasyonu Yaesu çıkışını kullanabilir. Otomobilin gövdesinde açık bir çıkartma yer alır ve bu yabancılara öncelik kazandırır. Bu yıl Mart ayına kadar olan başarılı başvuru sayısı 292’dir ve bir sonraki yaz 500’den fazla aday hedeflemektedir.

Merkez, ayrıca Çince dil eğitimi veriyor ve Mayıs ayı itibariyle toplam 113 kişi eğitim görmüş. Tokyo, ayrıca çok dilli tabletin tanıtımını yapmayı planlıyor ve İngilizce konuşan ziyaretçilere yanıt vermeye devam edecek.

Sizlere her ne kadar kısa da olsa bizimle yapılan kısa bir röportajı çevirmeye çalıştım. Japon basınında Japonya gezgini aynı zamanda Japon televizyonunda da yer aldı. Bir sonraki yazımda videolu olarak da yer vereceğim. Görüşmek üzere…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Japonya Gezgini © 2018 - Dijital Reklam Ajansı We Dijital