Japonya Gezgini

Iwakuni Kalesi

17.05.2018
488
Iwakuni Kalesi

Iwakuni Kalesi

Hiroshima’ya gelip Miyajima adasından sonra farklı bir yer daha ziyaret edeyim derseniz yakında bulunan Iwakuni şehrine, Kintaikyo köprüsü ve Iwakuni Kalesinin eşsiz manzarasına konuk olmanızı tavsiye ederim.

Iwakuni kalesi tarihi Kintaikyo köprüsünden ve Kikko parkının içinden geçtikten sonra teleferikle ulaşabileceğiniz bir kaledir. Teleferiğin alt istasyonuna Kintaikyo köprüsünden geçtikten sonra 5 dakikalık yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Kale ise teleferik üst istasyonuna 5 dakikalık bir yürüme mesafesindedir. Kintaikyo otobüs durağına ise Iwakuni istasyonu önünden yaklaşık 20 dakikada gelebilirsiniz.

Kintaikyo köprüsünü geçtikten sonra köprünün inşasını başlatan Iwakuni’nin üçüncü amiri Kikkawa Hiroyoshi’nin heykeli sizi selamlamaktadır. Heykelin bulunduğu yerden itibaren Kikko parkını dolaşan yollar ve bu yolların sizi çıkardığı bitkiler ve çeşmeleri görebilirsiniz.

Kikko Parkı, Iwakuni Şehri

Iwakuni Kalesinin Geçmişi

Edo dönemi boyunca iktidardaki Kikkawa ailesinin konutları şimdiki Kikko parkının içinde bulunuyordu. Bu yüzden parkın içerisi, eski samuray villaları ve müzelerle kutsanmış bir bölge olarak kabul ediliyor.

Kale, Edo döneminin başında 1608 yılında inşa edilmiştir. Shiroyama dağının tepesine inşa edilmiş olan Iwakuni kalesi, doğal savunma avantajları ve yarı doğal bir hendek olan Nishiki nehriyle çevrelenmiştir. Kalenin 4 katlı olması ve 200 metre yüksekten şehri görmesiyle eşsiz bir manzaraya sahiplik eder.

Iwakuni Kalesinden Kintaikyo Köprüsü Manzarası

Beş yıl boyunca büyük emeklerle inşa edilen Iwakuni Kalesi, tamamlanmasından sadece yedi yıl sonra Shogunun kararnamesiyle yıkılarak yapanları büyük bir hayal kırıklığına itmiş olsa gerek. Kararnamede her derebeylik alanında sadece bir kaleye izin verildiği gerekçe gösterilerek caanım Iwakuni kalesi yıkılmıştır.

Iwakuni Kalesi

1962 yılında yeniden inşa edilmiş olan Iwakuni kalesi betonarmedir ve içinde samuray kılıcı, zırhlar ve kalenin tarihi ile alakalı bazı objeler yer almaktadır. Kintaikyo köprüsü gibi Japonya’nın diğer ünlü köprülerinin maketleri de kale içinde yer almaktadır. Aslına bakarsanız kale oldukça küçük ve Japonya’nın diğer heybetli kaleleri gibi değil. Japon kale mimarisi görmek için Himeji, Osaka, Matsumoto gibi mimari olarak üst düzey kaleleri görmenizi tavsiye ederim. Ama kaleden şehrin harika manzarasını görmek ve bir dağ havası almak isterseniz, vaktiniz de varsa Iwakuni Kalesi’ne uğramadan geçmeyin derim.

Görüşmek üzere…

Japonya Gezgini

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Elif dedi ki:

    Abim japonya da yaşiyor bende yanına gidip okuyabilir miyim şuan lise 2yim sadece İngilizce biliyorum ek olaram

    1. Şükrü Çetiz dedi ki:

      Vize işini çözebilirseniz tabiki okuyabilirsin. Ama Liseyi baştan okuma ihtmalin var Japonya’da. Onu iyice bir araştırın derim. Başarılar…

Japonya Gezgini © 2018 - Dijital Reklam Ajansı We Dijital