Japonya Gezgini

Japonya’nın Barış Şehri: Hiroşima

18.05.2018
643
Japonya’nın Barış Şehri: Hiroşima

Hiroşima

Hiroşima özellikle Japonya’daki ilkokulların sıklıkla gezi düzenlediği bir yer. Hiroşima barış anıtı, Hiroşima barış parkı ve çocuk barış anıtını ziyaret ederken etrafta hep küçük yaşta öğrencileri gördüm. Hiroshima deyince akla elbetteki atom bombası geliyor. Öğrenciler, bu feci hadiseyi sadece kulaktan dolma değil, gözüyle de tecrübe ederek o günleri ve ölenleri saygıyla anıyorlar. Bence bu ziyaretler, bir milletin geçmişiyle bağ kurması ve aslına bakarsanız bir çeşit motivasyon terapisidir.

Ben Türkiye’de hiçbir okul gezimin Çanakkale veya diğer tarihi yerlere yapıldığını görmedim. Umarım şimdi, bu tür kültürel geziler yapılıyordur. Japonların, geçmişle bağ kurmakla kalmayıp, bir de nasıl toparlandıklarını anlatırcasına, öğrencileri fabrika ziyaretlerine de götürdüklerini işitmiştim. İnşallah, bu tecrübeleri artık duymak yerine çocuklarımla yaşayacağım. Japonya’da eğitim konu başlığında Japonya’da bir öğrenci nasıl yetişiyor hepsini sizinle paylaşacağım.

Hiroşima Barış Anıtı Parkı

Hiroshima, Çugoku bölgesinin başlıca şehirlerinden olup nüfusu yaklaşık 1 milyon civarındadır. 6 ağustos 1945 tarihinde Hiroşimayı tüm dünya feci bir olayla tanıdı. Bombanın etkisi öyle güçlüydü ki iki kilometre yarı çapındaki herşeyi yerlebir etmişti. Mucizevi bir şekilde ayakta kalan Fuar Merkezi veya Atom Bombası Kubbesinin (Genbaku Kubbesi) etrafına kurulu Hiroşima Barış Anıtı Parkı, yerli yabancı herkesin uğrak yeri olmuştur. Şehrin içinden altı nehir akar ve bu sebeble Hiroşima su şehri olarak da bilinir.

Atom Bombası Kubbesi, Hiroşima

Atom Bombası Kubbesi (Genbaku Kubbesi)

Savaştan sonra şehrin yeniden inşası için büyük çaba sarfedilmiş ve bu şehirde yaşanmaz tahminleri boşa çıkmıştır. Kent kalesi ve Shukkeien parkı gibi şehrin tarihi mirasını yaşatacak yapılar yeniden inşa edilmiştir. Hiroşima tüm dünyaca Barış Şehri olarak tanınmaktadır. Şehrin göbeğine büyük bir park yapılmış ve şehrin yeniden nasıl doğduğunu anlatırcasına bir isim konulmuştur: Barış Anıtı Parkı

Hiroşima Barış Anıtı Parkı şehrin en gözde yerlerinden biridir. Burayı ziyaret etme planınız olmadan rastgele Hiroshima sokaklarında dolansanız dahi 120.000 metrekareden oluşan bu parka bir şekilde denk gelme ihtimaliniz yüksektir. Şehir hayatının tersine park, yolları, ağaçları ve doğasıyla tam bir huzur ve barış sembolüdür.

Bomba atılmadan önce parkın olduğu yer şehrin ticari ve politik merkeziydi. Bu sebeble bombanın tam da parkın olduğu yere yani şehrin merkezi yerine atılması elbetteki tesadüf değil. Bombadan tam 4 gün sonra ise bölgenin barış ve anma faaliyetlerinin yapılacağı bir parka dönüştürülmesi kararlaştırılmıştır.

İki binadan oluşan Barış Anıtı Müzesi, Hiroşima tarihini ve atom bombasının verdiği zararları anlatıyor. Müzede, atom bombasının insanlara verdiği zararının yanı sıra olayın ne kadar büyük bir vahşet ve savaşların insanlık için ne kadar büyük bir utanç olduğunu, huzurun ve barışın kıymetini bilmemiz gerektiği vurgulanıyor.

Atom Bombası Kubbesi

Atom Bombası Kubbesi, yani Hiroşima’nın ticari fuar merkezi, bomba patladığında ayakta kalan nadir binalardan birisidir. Bina günümüzde, UNESCO Dünya Mirası alanı olarak korunmaktadır. Hiroşima’nın geçmişiyle somut bir bağ kuran sembolik bir bina olarak zihinlere kazınmıştır.

Anıt Mezar

Anıt Mezar

Yukarda gördüğünüz bu kemerli yapı bombaya maruz kalan veya daha sonradan radyasyon sebebiyle yaşamını yitiren 220.000’den fazla insan için yapılmış sembolik bir anıt mezardır. Mezarın altında bu isimlerin yazdığı taş bir sandık bulunmaktadır.

Her yıl o korkunç olayın yıl dönümünde parkta bir anma töreni düzenleniyor. Kemerli anıt mezara çelenk bırakılarak sabah 08:15’de 1 dakikalık bir sessizlik ile ebediyete intikal etmiş insanlar anılıyor. Daha sonra gün içinde yerli yabancı birçok turist barış parkını ziyaret ediyor.

Barış Çanı

Barış çanı önündeki taşta yazan yazı beni çok etkilemişti. Size kalemim el verdiğince aşağıya çevirdim. Hiroşima’yı bu yazıyı okuduktan sonra çok daha duygu dolu gezdim.

Barış Çanı

Barış Çanı

Bu çanı Hiroşima’nın sembolü olarak, bütün nükleer silahların ve diğerlerinin yok olması ve toplumların gerçek bir barış içinde yaşaması için inşaa ettik. Bu çan umulur ki, dünyanın dört bir yanında her insanın kulağında çınlar ve aşk dolu kalplerde atar. Ve sen arkadaşım! Sen de bir adım at ve barış için vur bu çana

Dünyadaki tüm savaşların yok olması, mazlumların zafer kazanması, masum çocukların, annelerin ve babaların ölmediği bir dünya arzusu içinde saygı ve dualarımla…

Japonya Gezgini

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Japonya Gezgini © 2018 - Dijital Reklam Ajansı We Dijital