Japonya Gezgini

Hiroşima Şehir Çarşısı

19.05.2018
600
Hiroşima Şehir Çarşısı

Hiroşima Şehir Çarşısı

Hiroşima Barış Parkı ve Hiroşima Kalesini gezdikten sonra kalan zamanımı Hiroşima Şehir Çarşısı olarak nam salmış Hondori sokağını gezerek tamamladım. Hondori sokağı alıştığımız modern Japon mağazalarının birbiri sıra dizilmesiyle kurulmuş canlı bir çarşı ortamı diyebilirim. Televizyon programlarında defalarca kez gördüğüm yerleri çıplak gözle doya doya tecrübe etmiş oldum.

Hondori Sokağı

Hondori Sokağı

Hiroşima Barış Parkının yakınında başlayan trafiğe kapalı canlı bir alışveriş diyarı olarak tanımlayabilirim, Hondori sokağını. Yaklaşık yarım kilometre boyunca mağaza ve restoranlarla dolu sokak, sizlere birçok alternatif sunuyor.

Hiroşima Şehir Çarşısı

Hiroşima Şehir Çarşısı

Okonomiyaki Köyü

Hiroşima’ya adımınızı attınız ve gezilecek yerleri de bir güzel gezdiniz. Ancak karnınız acıktıysa sıkı durun! Hiroşima’nın nesi meşhur sizlere hemen söyleyeyim. Tabiki okonomiyaki yemeği. Okonomiyaki yemeği; yumurta bazlı, içine sebzeler, özellikle lahana, et çeşitleri ve kendine has bazı malzemeler eklenerek elektrikli ocakta pişirilen ve Türk mutfağındaki mücvere benzeyen bir yemek. Popüler olanı istiridye, kalamar ve peynir içerir. Yemeden önce ise okonomiyaki için hazırlanmış özel sos ile süslenerek servis edilir. Hondori veya Aioi sokaklarında birçok restoranın kendi spesyallerini sunmasıyla alternatif çok olsa da siz en iyisi Okonomimura’ya yani Okonomiyaki köyüne gidin. Merak etmeyin, burası bir köy değil. Hondori sokağında oldukça ün yapmış bir yer. Ustaların okonomiyaki yemeğini önünüzde pişirdiği oldukça eğlenceli bir ortama sahip bu yerden kendinize göre bir menü seçmenizi tavsiye ederim. Şimdiden afiyet olsun…

Hiroşima, aynı zamanda Japonya’nın istiridye üretiminin %60-70’ini karşılamaktadır. İstiridyeye, Hiroşima ve Miyajima adasındaki birçok restoran ve yemek standlarında sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Soya sosu ile çiğ olarak da yenildiği gibi kızarıtılıp pişirilerek de servis ediliyor.

Ayrıca akçaağaç yaprakları şeklinde, içerisi kırmızı fasulye ezmesi dolgulu, pişirilmiş kekler şeklinde satılan momijimanju adlı tatlının da tadına bakmanızı tavsiye ederim. Eskiden tek tek el emeğiyle yapılan bu kekler şimdilerde kalıp makinelerinin de çıkmasıyla heryerde görünür ve bulunur oldular.

Tsukemen, Hiroşima’da tercih edebileceğiniz bir diğer yemek çeşididir. Yemekten önce kırmızı biberle muamele edilmiş eriştelerin baharat derecesini siz seçebiliyor ve o şekilde sipariş edebiliyorsunuz. Erişte, dilimlenmiş et, yumurta, pırasa, salatalık ve lahana gibi malzemelerle zenginleştirilerek servis edilir. Et hususunda helal tercihiniz varsa bu konuda sertifikalı yerlere gitmenizi tavsiye ederim.

Okonomimura, Hiroşima

Okonomimura

Okonomiyaki köyü adından da anlaşılacağı üzere sadece okonomiyaki yapan restoranlar için ayrılmış özel bir yerdir. Okonomimura’ya Hiroşima istasyonundan 1,2,6 hatlarını kullanarak 5 dakikalık bir tramvay yolculuğu ile Hacchobori istasyonunda inerek Hiroşima Şehir Çarşısında kolaylıkla erişebilirsiniz.

Japonya Gezgini

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Japonya Gezgini © 2018 - Dijital Reklam Ajansı We Dijital