Japonya Gezgini

Himeji Kalesi; Japonya’nın En Gösterişli Yapısı

01.09.2018
681
Himeji Kalesi; Japonya’nın En Gösterişli Yapısı

Zarif, beyaz görünümü nedeniyle Beyaz Heron Kalesi (Shirasagijo) olarak da bilinen Himeji Kalesi, büyüklüğü, güzelliği ve iyi korunmuş olmasıyla, Japonya’nın en görkemli kalesi olarak kabul edilmektedir. Kale, hem ulusal bir hazinedir, hem de dünya mirası alanıdır. Diğer birçok Japon kalesinden farklı olarak, savaş, deprem ya da yangınla asla yok olmamış ve bugüne kadar ülkenin on iki orijinal kalesinden biri olarak hayatta kalmıştır. Kale geçtiğimiz birkaç yıl içinde kapsamlı bir tadilat geçirdi ve Mart 2015’te halka yeniden açıldı.

Himeji Kalesi

Himeji Kalesi ’nin Tarihi

Himeji Kalesi, eski başkent Kyoto’nun batısında stratejik bir noktada bulunmaktadır. Sahada inşa edilen ilk alanlar 1400’lü yıllarda tamamlanmış ve yüzyıllar boyunca bölgeyi yöneten çeşitli klanlar tarafından kademeli olarak genişletilmiştir. Himeji Kalesi’nin tarihi 600 yıl öncesine dayanmaktadır. Kyoto’nun batısında stratejik bir savunma noktası olarak seçilen bu kale, 1609 yılında Lord Ikeda Terumasa’nın gözetiminde tamamlandı. Himeji Kalesi, bir dizi labirent benzeri yol ile birbirine bağlanan seksen civarı yapıdan oluşuyor.

Himeji Kalesi’ne gelen çoğu ziyaretçi, Sannomaru kapısından giriş yapar. Sannomaru, geniş, kiraz ağacı kaplı bir çimenlik alan içermekte olup, kalenin fotoğrafını çekmek ve kiraz çiçeklerini görmek için popüler bir yerdir.

Hishi Kapısından ana kaleye giden labirent benzeri duvarlı yollar, saldıran güçleri yavaşlatmak ve açığa çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Kompleksin kalbinde, altı katlı ahşap bir yapı olan ana kale bulunuyor.

kaleye çıkarken labirent yollar

Kaleye çıkarken labirent yollar

Ziyaretçiler, binanın alt katındaki bir girişten girip, bir dizi dik ve dar merdivenle yukarı doğru tırmanırlar. Her katı çıktıkça seviye gittikçe küçülür. Zeminler genellikle kaplamasızdır.

En üst kat, küçük bir tapınağa ev sahipliği yapar ve ziyaretçilerin Himeji şehrini ile aşağıda bulunan labirent benzeri savunmaları, kale çatılarını ve çevresindeki bahçeyi her yönden görebilmelerine imkan sağlar. Ayrıca yangından koruduğuna inanılan balık şeklindeki çatı süslemelerinin yakından görünüşüne hayran olabilirsiniz.

Himeji Kalesinden Himeji Manzarası

Himeji Kalesinin Çatısındaki Balık Süslemesi

Himeji Kalesi, genellikle Nisan ayı başlarında, çiçeklenme mevsiminde oldukça popüler bir kiraz çiçeği mekanıdır. Kalenin arazisindeki 1000’den fazla kiraz ağacı, her bahar muhteşem bir şekilde çiçek açar. Kiraz çiçeği mevsimi, altın hafta ve yaz tatillerinde olduğu gibi yoğun günlerde ziyaretçiler, ana kalenin iç kısmına girmek için önemli bekleme süreleriyle karşılaşabilirler. Günlük izin verilen ziyaretçi sayısı, numaralı biletlerin kullanımı ile sınırlandırılabilir.

1992 yılında, Himeji kentinin yüzüncü yılını anmak için Edo dönemi tarzında yapılmış Kokoen bahçesi ise, Japonya’nın değişen mevsimlerini güzelce tanıtıyor.

Himeji Kalesi Gece Görüntüsü

Himeji Kalesi Gece Görüntüsü

Tekne gezintileri

Cumartesi, pazar veya resmi tatil günlerinde kaleyi ziyaret ederseniz, kalenin çevresindeki hendekte bir tekne yolculuğu yapmanız mümkündür. Gezintinin ücreti 1000 yen ve genellikle günde 10 tur düzenleniyor.

Himeji istasyonuna yürüme mesafesinde olan Himeji kalesi’ne hızlı tren Shinkansen ile ve diğer tren hatlarıyla da gelebilirsiniz. Yolunuz Kyoto, Osaka, Kobe tarafına düşerse çok kısa bir yolculukla Himeji Kalesine ve yakınındaki Son Samuray filminin çekildiği Shosha dağına uğrayabilirsiniz. İkisi de yarımşar günden 1 gün sürer ve size harika bir hatıra bırakır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Bilinmez dedi ki:

  👍🏻👍🏻
  Teşekkürler işime yaradı

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Ben teşekkür ederim.

 2. Halo dedi ki:

  Şükrücüm hep gittiğim yerleri koymuşun

  Burası efsane bi yer

  Tekneye 8 genç türk mühendis binmiştik…

  1. Şükrü Çetiz dedi ki:

   Teşekkür ederim kardeşim.
   Gene gel gezelim :))

Japonya Gezgini © 2018 - Dijital Reklam Ajansı We Dijital