Japonya Gezgini

Hamarikyu Bahçesi ve Japon Çay Evi

09.08.2018
596
Hamarikyu Bahçesi ve Japon Çay Evi

Hamarikyu, Tokyo’nun merkezinde geniş ve ilgi çekici bir Japon bahçesidir. Tokyo körfezinin yanında yer alan Hamarikyu, gelgitlerin seviyesini değiştiren deniz suyu göletleri ve ziyaretçilerin manzaranın tadını çıkarabileceği ve dinlenebileceği çay evleri sunmaktadır. Geleneksel tarzdaki bahçe, bitişik Shiodome semtinin ışıltılı ve yüksek gökdelenlerine komşudur.

Hamarikyu Bahçesi

Hamarikyu Bahçesi

Bahçe, yüzyıllar boyunca pek çok amaca hizmet etmiştir. Başlangıçta feodal bir lordun Tokyo ikametgahı ve Edo Dönemi’nde (1603-1867) ördek avı arazisi olarak kullanılmıştır. Bu eski kalıntılar, yeniden inşa edilmiş birkaç ördek avı yapısı, eski bir hendek ve yeniden inşa edilmiş kaya duvarının kalıntıları da dahil olmak üzere, bahçenin her yerinde görülebilmektedir. Eskiden sadece kraliyet kullanımı için ayrılmış olan bu doğal bahçe, 1946’da halka açılmıştır.

Hamarikyu, Kalabalık Sevmeyenler İçin Bulunmaz Bir Bahçe

Hamarikyu’da gezmek her mevsim caziptir. Hama-Rikyu bahçesi, Tokyo çevresindeki diğer bahçeler gibi sonbahar yaprakları ile ünlü olmasa da, Kasım ayının sonları ile Aralık ayının başı arasında güzel sonbahar renklerini gösteren bol miktarda akçaağaç, ginkgo ve diğer ağaçları bulunduruyor.

Şubat ayı sonlarında erik çiçekleri açarken, Mart sonu ve Nisan başında şehirdeki diğer hanami noktalarına göre biraz az da olsa kiraz çiçekleri de açmaktadır. Bahçede, sakura çiçeğine ek olarak, şakayık ve kanola çiçeği alanları da dahil olmak üzere ilkbaharda çiçek açan diğer birkaç tür bulunuyor. Hamarikyu bahçesi, kalabalıktan uzak ve dinlendirici bir ortam arayanlar için bulunmaz bir bahçedir.

Hamarikyu'da Yüzen Çay Evi

Hamarikyu’da Yüzen Çay Evi

Japonya’da Hobi Bahçesi

Bahçeyi ziyaret ettiğinizde, yüzen çayhanede kendinize biraz zaman ayırın ve geleneksel bir Japonya deneyimi yaşayın! Nehir teknesi ile yola çıkmayı düşünün. Bahçenin doğal güzelliğinde dinlenirken, bahçede keşfetmeniz için birçok ilgi alanı bulunduğunu da hatırlayın.

Girişin hemen yanında, yüzyıllar boyunca özenle bakılmış 300 yıllık bir çam ağacı ve bunun ötesinde, şakayık ve kozmos da dahil olmak üzere, yıl boyu çiçek açan büyük bir çiçek alanı bulunuyor. Bahçe, eskiden Shogun için bir ördek avı toprağıydı ve orada tutulan ördeklerin ruhlarını anmak için inşa edilmiş bir mezar bile var.

Hamarikyu Çay Evi

Hamarikyu Çay Evi

Hamarikyu’da Küçük Bir Deniz

Bahçenin merkez göleti Shioiri, aslında Tokyo Körfezi’nden çekilen deniz suyuyla doludur. Kanal kapıları, gelgitin yükselişi ve düşüşü ile çalışarak su seviyesini düzenlemek için kullanılır. Böylece gölet seviyesi gün boyunca değişir. Deniz levreği ve siyah kefal de dahil olmak üzere deniz yaşamının bir görüntüsünü tecrübe edeceğinizden emin olun.

Hamarikyu bahçesinde, tatami klimler üzerinde geleneksel bir ortamda otururken, otantik bir wagashi tatlısı ile rahatlatıcı bir fincan yeşil çay servisinden yararlanabilirsiniz. Çay evi su üzerinde olduğundan manzarasına da diyecek yoktur. Bu manzaları hemen aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. İyi seyirler…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Japonya Gezgini © 2018 - Dijital Reklam Ajansı We Dijital