Japonya Gezgini

Anime Filmi İçindeyken Shinjuku Gyoen

06.09.2018
482
Anime Filmi İçindeyken Shinjuku Gyoen

Bir anime filmi ‘nin de çekildiği Shinjuku Gyoen, Tokyo’nun en büyük ve en popüler parklarından biridir. Shinjuku İstasyonu’na sadece kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan ücretli parkın geniş çimenlikleri, yürüyüş yolları ve sakin manzarası, çevresindeki yoğun şehir merkezinden rahatlatıcı bir kaçış sağlar. İlkbaharda Shinjuku Gyoen, kiraz çiçekleri görmek için şehrin en iyi yerlerinden biri haline gelir.

Docomo Binası ve Shinjuku Gyoen bahçesi

Docomo Binası ve Shinjuku Gyoen bahçesi

Tokyo’nun En Büyük Bahçesi

Shinjuku Gyoen, Edo Dönemi’nde (1603-1867) feodal bir efendinin (Lord Naito) Tokyo ikametgahı olarak kullanıldı. Daha sonra 1903’te Imperial Ailesi’ne transfer edilmeden önce bir eğlence bahçesine dönüştürülmüştür. Showa İmparatoru (1901-1989) Shinjuku Gyoen’i çocukluğunun önemli bir parçası olarak görmüştür. Cenazesi burada 24 Şubat 1989’da resmi bir devlet töreni ile yapıldı. Park, II. Dünya Savaşı sırasında neredeyse tamamen tahrip edildi, ancak 1949 yılında bir kamu parkı olarak yeniden inşa edilerek açıldı.

Shinjuku Gyoen Japon Bahçesi

Shinjuku Gyoen Japon Bahçesi

Shinjuku Gyoen’de Üç Farklı Bahçe

Bahçe, adalar ve köprüler ile noktalı büyük göletler içeren geleneksel bir Japon peyzaj bahçesidir. Bakımlı çalılar ve ağaçlar ile Showa İmparatoru’na düğün vesilesiyle ( İmparator Hirohito’nun düğünü ) inşa edilen Kyu Goryotei (Tayvan yapıtı) ile bahçede ilgi çeken öğelerdir. Japon bahçesinde Kasım ayının ilk iki haftasında, çiçek bahçeleri ve ağaçlar ile bir krizantem sergisi düzenleniyor.

Shinjuku Gyoen İngiliz Bahçesi

Shinjuku Gyoen İngiliz Bahçesi

Parkın diğer ana bahçeleri simetrik düzenlenmiş bir Fransız bahçesi ve çiçekli kiraz ağaçları ile çevrili geniş, açık çimenliklere sahip bir İngiliz peyzaj bahçesi içermektedir. Fransız bahçesi en romantik bahçe olarak kabul edilir. Bunun nedeni bol çiçekler ve  özellikle de güllerdir. Parkın bu kısmı özellikle çiçeklerin açtığı sonbaharda popülerdir. Parkın geri kalanı ormanlık alanlar, çimler, bir restoran, bir bilgi merkezi ve bir sanat galerisi de dahil olmak üzere birçok yapıdan oluşmaktadır. Birçok tropikal ve subtropikal çiçeklerin bulunduğu harika bir seraya da ev sahipliği yapmaktadır.

Shinjuku Gyoen Fransız Bahçesi

Shinjuku Gyoen Fransız Bahçesi

Shinjuku Gyoen Büyük Sera Evi

Shinjuku Gyoen Büyük Sera Evi

Shinjuku Gyoen, bir düzine farklı çeşit kiraz ağacına (1500 adet) ev sahipliği yapmaktadır. Mart ayının sonundan Nisan ayı başlarına kadar, 400’den fazla yoshino ağaçları İngiliz bahçesinin etrafında çiçek açarak Tokyo’nun en popüler ve keyifli hanami noktalarından birine dönüşüyor. Buna ek olarak, parkta, ana mevsimi kaçıranlar için genişletilmiş bir kiraz çiçeği izleme sezonu (Mart ortasından Nisan sonuna kadar) sağlayan sayısız erken ve geç çiçek açan kiraz ağaçları bulunmaktadır.

Shinjuku Gyoen bahçesini, yaprakların değiştiği sonbaharda da ziyaret etmenizi öneririm. Parkın etrafındaki renklerini değiştiren çok sayıda ağaç türü vardır. Ancak akçaağaçlar, özellikle parkın doğu tarafındaki Japon bahçesi ile Momijiyama (akçaağaç dağı) çevresinde çok sayıda görülebilmektedir. Sonbahar renkleri genellikle Kasım ortasından Aralık ortasına kadar görünür.

Anime Filmi Sahnelerini Bu Parkta Yaşayın!

Makoto Shinkai’nin 2013 anime filmi The Garden of Words, Shinjuku Gyoen’den esinlenerek çekilmiştir. Anime Filmi, doğal bir felaket durumunda parkın güzelliğini koruma arzusuyla ortaya çıktı. Bu arzu, 2011’de Büyük Doğu Japonya Depremi ve tsunami felaketinden sonra oluştu. Filmdeki birçok sahne, çizimlerin temeli olarak Shinkai’nin fotoğraflarını kullanıyor. Filmin büyük bir çoğunluğu parktaki bir pagodada gerçekleşiyor. Bir Shinkai hayranı iseniz mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir parktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Japonya Gezgini © 2018 - Dijital Reklam Ajansı We Dijital