Japonya Gezgini

Akihabara; Anime, Manga ve Otaku Kültürünün Merkezi

30.10.2018
695
Akihabara; Anime, Manga ve Otaku Kültürünün Merkezi

Eski yerel bir tapınaktan sonra Akiba denilen Akihabara, Tokyo’nun merkezindeki birçok elektronik mağazasına sahip ünlü bir semttir. Daha yakın yıllarda ise Akihabara, Japonya’nın otaku kültürünün merkezi olarak tanındı. Anime ve manga‘ya adanmış birçok dükkan ve tesis artık bölgedeki elektronik mağazalar arasında dağılmış durumdadır. Pazar günleri semtin ana caddesi olan Chuo Dori, 13:00 ile 18:00 saatleri arasında araç trafiğine kapalıdır (Ekimden Mart ayına kadar saat 17: 00’ye kadar).

Akihabara, yıllar boyunca Akihabara İstasyonu’nun yenilenmesi ve genişletilmesi ile yakın çevresinde yeni binaların inşası da dahil olmak üzere büyük çapta bir restorasyon sürecine girmiştir. Yeni açılan bu binalar arasında büyük bir Yodobashi elektronik mağazası ve Akihabara yayageçidi ilk dikkat çekenler arasındadır. Küresel elektronik teknolojisi ve ticareti için bir merkez olan Akihabara turistlerin gözdesi durumundadır.

Akihabara Elektrik Kasabası

Akihabara Elektrik Kasabası

Elektronik Kasaba Akihabara

Chuo Dori caddesi ve Akihabara’nın etrafında irili ufaklı elektronik perakendeciler ile yüzlerce elektronik mağaza sıralanmış durumdadır. En yeni bilgisayarlar, kameralar, televizyonlar, cep telefonları, elektronik parçalar ve ev aletlerinden ikinci el ürünlere ve elektronik çöp kutusuna kadar her şeyi bulunmaktadır.

Sofmap ve Laox gibi birkaç zincir mağaza ile ana yol boyunca çok sayıda mağaza işletilirken, yan sokaklarda küçük bağımsız dükkanlara da rastalayabilirsiniz. Tek mega büyüklükteki mağaza ise istasyonun doğu tarafındaki Yodobashi Kamera kompleksidir.

Yodobashi Camera Elektronik Mağazası

Yodobashi Camera Elektronik Mağazası

Satışa sunulan elektronik cihazların bir kısmının voltaj ve diğer teknik farklılıklar ile Japonca dokümantasyon ve sınırlı garantiler nedeniyle Japonya’da kullanılmak üzere tasarlandığını unutmayın. Bununla birlikte birçok mağaza, denizaşırı kullanıma yönelik bir dizi uluslararası model bulundurmakta  ve çoğu yabancı turistlere vergisiz alışveriş imkanı sunmaktadır.

Otaku Ürünleri

Akihabara’nın karakteri on yıllar boyunca sürekli değişti ve bu değişim halen devam ediyor. Son on yılda Akihabara, Japon otaku ve anime kültürünün merkezi konumuna gelmiştir. Anime, manga, retro video oyunları, figürler, kart oyunları ve diğer koleksiyonlarda uzmanlaşmış düzinelerce mağaza, elektronik perakendecilere ek olarak semte ayrı bir özellik katmıştır.

Mağazalara ek olarak, diğer animasyonla ilgili kuruluşlar da popüler hale gelmiştir. Özellikle hizmetçi kıyafetli garsonların olduğu kafeler veya anime karakterleri gibi davranan hizmetçi kafeler ve müşterilerin konaklayabileceği bir internet kafe türü olan manga kafeler mekanı süslemektedir.

Akihabara’da Gezilecek Yerler

Sofmap

Sofmap, Akihabara’nın etrafında altı dükkan işletmektedir. Ana mağazalarına ek olarak, Apple ürünleri, CD’ler veya oyunlar gibi bir ürünle birlikte kullanılan bilgisayarlar, kameralar, kullanılmış ürünler için bir dizi özelliğe sahip birçok özel şubeye sahiptir.

Laox

Akiba’daki Laox Ana Mağazası, Tokyo’daki tüm şubelerin en fazla vergi içermeyen ürününü sunmaktadır. Elektronik, hediyelik eşya ve yaşam tarzı ürünlerinin yanı sıra hobi ve oyunla ilgili ürünler de mevcuttur.

Yamada Denki

Yamada Denki, JR Akihabara İstasyonu’nun Akihabara Elektrik Kasabası çıkışının hemen karşısındaki caddede bir “LABI” mağazası işletmektedir. Kişisel bilgisayarlar, pc aksesuarları ve ev elektroniği konusunda uzmanlaşmıştır.

Akky

Akky vergisiz ürünler konusunda uzmanlaşmıştır ve Akihabara İstasyonu çevresinde iki mağaza işletmektedir. Akky; kameralar, bilgisayarlar, televizyonlar, DVD oynatıcılar ve yazılımlar da dahil olmak üzere denizaşırı kullanım için çeşitli elektronik donanımlar satmaktadır. Bazı şubeler kullanılmış veya yenilenmiş eşyaları da sunmaktadır.

Akky Elektronik Mağazası

Akky Elektronik Mağazası

Yodobashi Camera

Shinjuku merkezli indirimli elektronik mağaza devi Yodobashi Kamera, Eylül 2005’te devasa Akihabara şubesini açmıştır. Diğer birçok elektronik mağazanın aksine, Akihabara İstasyonu’nun doğu tarafında bulunuyor. Bu şube; bilgisayarlar, oyunlar, saatler ve kameralar için alışveriş imkanı sunmakta ve vergisiz uluslararası modeller satmaktadır.

Hizmetçi Kafeler (Maid Kafeler)

Hizmetçi kafeler, konuklarına tipik olarak Fransız hizmetçi olarak giyinen garsonların servis ettiği, cosplay temalı restoranlardır. Yiyecek hizmetine ek olarak, hizmetçiler müşterileri ile konuşur ve oyunlar oynar. Müşteriye bir aile reisi, evin efendisi gibi davranır ve özenli, saygılı bir dille hizmet verirler. Hizmetçi kafeler, hem erkekler hem de kadınlar arasında popülerdir ve Home Cafe gibi bazı kafeler İngilizce konuşan hizmetçiler de sunmaktadır.

Don Kişot (Don Quijote)

Don Quijote, gıda ve oyuncaklardan elektronik eşyalara ve son moda ürünlere kadar her şeyi bulunduran indirimli bir mağaza zinciridir. Akihabara şubesi, mağazanın 8. katındaki (3000 yen) tiyatrolarında günlük şovlar yapan genç kız pop grubu AKB48’e ev sahipliği yapıyor. Ayrıca mağazanın 5. katında bulunan Home Cafe hizmetçi kafesinin de bir şubesi bulunmaktadır.

Radyo Kaikan

Radyo Kaikan, Akihabara’nın simge yapılarından biridir. Elektronik ve diğer anime ürünleri satan 30’dan fazla mağazaya sahiptir. Ünlü mağazalardan bazıları K-Books, Kaiyodo ve Volks’tur. Her türlü manga, model, oyuncak, kart, heykelcik ve koleksiyon malzemesi satan mağaza bulunmaktadır. Bina, 2011 yılında yıkılmış, yeniden inşa edilmiş ve 2014 yılında kapılarını daha uzun, on katlı bir bina olarak yeniden açmıştır.

Radio Kaikan Anime Manga Mağazası

Radio Kaikan Anime Manga Mağazası

Gamers

Gamers, filmler, video oyunları, CD’ler, kırtasiye, yazılım ve karakter ürünleri de dahil olmak üzere geniş bir yelpazede anime ve manga ile ilgili ürünler satmaktadır.

Mandarake

Kendini “dünyanın en büyük manga ve anime mağazası” olarak tanımlayan Mandarake, Akihabara’da büyük bir şube işletiyor. Önceden sahip olunan ürünlerde uzmanlaşan, nadir bulunan koleksiyon ürünleri olan; manga, figürler, bebekler, posterler, CD’ler, oyuncaklar ve diğer manga ile ilgili ürünleri bulmak için iyi bir yerdir.

Tsukumo Robot Krallığı

Tsukumo Robot Krallığı, robot satan bir perakende satış mağazasıdır. Tsukumo Pasocon Honten II binasının ikinci katında bulunan mağaza, bir araya getirilmesi gereken ve hepsi çok büyük olmayan hazır oyuncak robotların yanı sıra DIY robotlarını da satmaktadır. Robot yapı parçaları ve bileşenleri de mevcuttur.

Gundam Cafe

Son derece popüler Mobile Suit Gundam animesi temalı bu kafede gundam temalı yemekler servis ediliyor. Kafe anime serisinden temalarla dekore edilmiştir. Ayrıca bir hediyelik eşya dükkanı da bulunmaktadır.

Gundam Kafe

Gundam Kafe

AKB48 Cafe

Gundam Cafe’nin bitişiğinde yer alan AKB48 Cafe, popüler idol grubu AKB48’e dayanan temalı bir restorandır. Kafe, idollerden esinlenen yemekler servis eder ve ekli dükkanlarda karakter ürünleri satılır. Kafede, dönüş yapan AKB üyelerinin performans gösterdiği bir tiyatro bulunmaktadır.

AKB 48 Kafe

AKB 48 Kafe

Sizlere Anime, Manga ve Otaku kültürünün merkezi Akihabara ve çevresini detaylı olarak yazmaya çalıştım. Siz gelmeden bir görün diye sizler için bir video hazırladım. İyi seyirler…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Japonya Gezgini © 2018 - Dijital Reklam Ajansı We Dijital